L'aire, mesurat
Mitjanes de tot el dia a 75 estacions de la XVPCA, del diumenge, 30 d'agost. El PM10 més alt va ser de 43,9 µg/m³ a Montcada i Reixac.
Això no és l'aire d'ara. El registre s'actualitza un cop al dia de matinada i porta unes vint hores de retard: són mesures del dia anterior, no lectures en viu. L'índex que surt a cada fitxa és d'un model, cobreix tot el territori i sí que va al dia — les dues coses són útils i no són la mateixa.
| Estació | NO₂ | O₃ | PM10 | PM2,5 | SO₂ | Tipus |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Barcelona (Ciutadella)Barcelona · el Barcelonès | 23,6 | 58,6 | — | — | — | urbana, fons |
| Mollet del VallèsMollet del Vallès · el Vallès Oriental | 19,5 | — | 7,5 | 3,7 | — | suburbana, trànsit |
| Sant Andreu de la BarcaSant Andreu de la Barca · el Baix Llobregat | 18,8 | — | 9,7 | 4,1 | — | urbana, trànsit |
| Sant Adrià de BesòsSant Adrià de Besòs · el Barcelonès | 18,0 | 61,5 | 16,2 | 5,1 | — | urbana, trànsit |
| Barcelona (Navas)Barcelona · el Barcelonès | 17,3 | 61,6 | 12,5 | 5,0 | 1,2 | urbana, trànsit |
| GranollersGranollers · el Vallès Oriental | 17,1 | 60,7 | 12,2 | 4,6 | — | urbana, trànsit |
| Santa Coloma de GramenetSanta Coloma de Gramenet · el Barcelonès | 17,1 | — | — | — | — | urbana, fons |
| Barcelona (Poblenou)Barcelona · el Barcelonès | 16,3 | — | — | — | — | urbana, fons |
| Montcada i ReixacMontcada i Reixac · el Vallès Occidental | 15,2 | 55,8 | 43,9 | — | 1,2 | suburbana, trànsit |
| MartorellMartorell · el Baix Llobregat | 14,3 | 55,5 | 11,3 | 3,7 | — | suburbana, fons |
| Santa Perpètua de MogodaSanta Perpètua de Mogoda · el Vallès Occidental | 14,3 | — | — | — | 1,5 | suburbana, trànsit |
| El Prat de Llobregat (Sagnier)Prat de Llobregat, el · el Baix Llobregat | 14,2 | 63,1 | — | — | 3,1 | suburbana, fons |
| TerrassaTerrassa · el Vallès Occidental | 14,0 | 75,2 | 11,0 | 4,1 | 1,0 | urbana, trànsit |
| Barcelona (Eixample)Barcelona · el Barcelonès | 13,0 | 78,6 | 15,4 | 5,2 | 3,8 | urbana, trànsit |
| Barcelona (Parc Vall Hebron)Barcelona · el Barcelonès | 13,0 | 78,4 | 10,9 | 3,6 | 3,4 | urbana, fons |
| Barcelona (Gràcia - Sant Gervasi)Barcelona · el Barcelonès | 12,9 | 72,4 | — | — | 1,8 | urbana, trànsit |
| SabadellSabadell · el Vallès Occidental | 12,8 | — | 9,4 | 3,6 | — | urbana, trànsit |
| L'Hospitalet de LlobregatHospitalet de Llobregat, l' · el Barcelonès | 12,7 | — | 15,5 | 5,0 | — | urbana, fons |
| Barberà del VallèsBarberà del Vallès · el Vallès Occidental | 12,6 | — | — | — | — | urbana, fons |
| Tarragona (Universitat Laboral)Tarragona · el Tarragonès | 11,4 | — | — | — | 2,3 | suburbana, industrial |
| Sant Vicenç dels HortsSant Vicenç dels Horts · el Baix Llobregat | 10,9 | — | — | — | 1,3 | suburbana, industrial |
| ManlleuManlleu · Osona | 10,3 | 62,7 | 16,8 | 5,1 | 1,5 | suburbana, fons |
| Sant CeloniSant Celoni · el Vallès Oriental | 10,3 | 60,0 | 7,8 | 3,5 | 1,3 | suburbana, fons |
| Sant Vicenç dels Horts (Ribot)Sant Vicenç dels Horts · el Baix Llobregat | 10,3 | 61,2 | 14,5 | — | — | suburbana, fons |
| ConstantíConstantí · el Tarragonès | 9,8 | 67,2 | — | — | 5,7 | suburbana, industrial |
| Tarragona (Parc de la Ciutat)Tarragona · el Tarragonès | 9,8 | 69,2 | — | — | 4,5 | urbana, fons |
| Vila-seca (IES Vila-seca)Vila-seca · el Tarragonès | 9,8 | 72,5 | 11,3 | 2,9 | 1,5 | suburbana, fons |
| Barcelona (Sants)Barcelona · el Barcelonès | 9,7 | — | — | — | — | urbana, fons |
| Girona (Escola de Música)Girona · el Gironès | 9,5 | — | 9,0 | 2,9 | 1,0 | urbana, trànsit |
| Vilafranca del PenedèsVilafranca del Penedès · l'Alt Penedès | 9,4 | 62,2 | 35,5 | 15,2 | — | suburbana, fons |
| RubíRubí · el Vallès Occidental | 9,0 | 62,9 | 15,9 | — | 1,0 | urbana, fons |
| Barcelona (Palau Reial)Barcelona · el Barcelonès | 8,8 | 78,9 | 9,0 | 3,3 | 2,2 | urbana, fons |
| Tarragona (Sant Salvador)Tarragona · el Tarragonès | 8,7 | — | — | — | 2,1 | suburbana, trànsit |
| IgualadaIgualada · l'Anoia | 8,5 | 65,0 | 8,1 | 3,2 | 3,0 | suburbana, fons |
| MataróMataró · el Maresme | 7,9 | 87,8 | 9,4 | 3,5 | 1,2 | urbana, fons |
| LleidaLleida · el Segrià | 7,7 | 77,2 | 13,8 | 4,5 | 4,0 | urbana, trànsit |
| ManresaManresa · el Bages | 7,7 | 63,0 | 37,8 | 7,1 | 4,5 | urbana, trànsit |
| Tarragona (Bonavista)Tarragona · el Tarragonès | 7,3 | — | 7,1 | 3,4 | 2,7 | suburbana, industrial |
| Pallejà (Roca de Vilana)Pallejà · el Baix Llobregat | 7,1 | — | — | — | 1,8 | suburbana, industrial |
| VicVic · Osona | 6,8 | 69,3 | 14,8 | — | — | suburbana, fons |
| Sant Cugat del VallèsSant Cugat del Vallès · el Vallès Occidental | 6,6 | 59,5 | — | — | — | urbana, fons |
| El Prat de Llobregat (Jardins de la Pau)Prat de Llobregat, el · el Baix Llobregat | 6,3 | — | — | — | 6,8 | suburbana, fons |
| Cubelles (Poliesportiu)Cubelles · el Garraf | 6,0 | 71,0 | 5,4 | 2,8 | 3,0 | suburbana, fons |
| AlcanarAlcanar · el Montsià | 5,9 | — | — | — | — | rural, industrial |
| Barcelona (Observatori Fabra)Barcelona · el Barcelonès | 5,6 | 94,7 | 27,9 | — | — | suburbana, fons |
| Vilanova i la GeltrúVilanova i la Geltrú · el Garraf | 5,5 | 76,4 | 8,4 | 3,3 | 2,0 | suburbana, trànsit |
| BergaBerga · el Berguedà | 5,1 | 79,9 | 11,3 | — | 2,4 | suburbana, fons |
| Tona (Zona Esportiva)Tona · Osona | 4,6 | 74,5 | 11,7 | 3,8 | — | rural, fons |
| Juneda (Pla del Molí)Juneda · les Garrigues | 4,5 | 76,3 | 17,0 | 4,7 | — | rural, fons |
| Sta. Margarida i els Monjos (La Ràpita)Santa Margarida i els Monjos · l'Alt Penedès | 4,4 | — | — | — | — | rural, industrial |
| AlcoverAlcover · l'Alt Camp | 4,1 | 82,4 | — | — | 1,5 | rural, industrial |
| Perafort (Puigdelfí)Perafort · el Tarragonès | 4,1 | — | 8,3 | 3,8 | 2,7 | rural, industrial |
| ReusReus · el Baix Camp | 3,5 | 78,5 | 10,5 | 3,5 | — | suburbana, trànsit |
| Montseny (La Castanya)Montseny · el Vallès Oriental | 2,5 | 97,0 | — | — | 2,1 | rural, fons |
| Bellver de Cerdanya (el Talló)Bellver de Cerdanya · la Cerdanya | 2,0 | 58,8 | 5,5 | 2,9 | — | rural, fons |
| Santa PauSanta Pau · la Garrotxa | 1,8 | 72,3 | — | — | — | rural, fons |
| BegurBegur · el Baix Empordà | 1,4 | 98,9 | 6,8 | 2,8 | — | rural, fons |
| MontsecSant Esteve de la Sarga · el Pallars Jussà | 1,3 | 106,3 | 6,4 | 2,9 | 1,1 | rural, fons |
| GavàGavà · el Baix Llobregat | 1,0 | 80,3 | — | — | 3,1 | suburbana, fons |
| AgullanaAgullana · l'Alt Empordà | — | 93,4 | — | — | — | rural, fons |
| Amposta(Cementiri)Amposta · el Montsià | — | — | — | — | — | suburbana, fons |
| BadalonaBadalona · el Barcelonès | — | — | — | — | 1,4 | urbana, fons |
| Els GuiametsGuiamets, els · el Priorat | — | 81,0 | — | — | — | rural, fons |
| GandesaGandesa · la Terra Alta | — | 86,1 | 7,8 | 4,2 | — | rural, fons |
| L'Ametlla de MarAmetlla de Mar, l' · el Baix Ebre | — | — | — | — | — | rural, fons |
| La SéniaSénia, la · el Montsià | — | 92,9 | — | — | — | rural, fons |
| Montcada i Reixac (Can Sant Joan)Montcada i Reixac · el Vallès Occidental | — | — | 15,2 | — | — | suburbana, industrial |
| PardinesPardines · el Ripollès | — | 89,9 | — | — | — | rural, fons |
| PontsPonts · la Noguera | — | 78,0 | 14,0 | 3,5 | — | rural, fons |
| Santa Maria de PalautorderaSanta Maria de Palautordera · el Vallès Oriental | — | — | — | — | — | rural, fons |
| SortSort · el Pallars Sobirà | — | 47,7 | 13,5 | 4,8 | — | rural, fons |
| Vandellòs (Barranc del Terme)Vandellòs i l'Hospitalet de l' · el Baix Camp | — | — | — | — | — | rural, industrial |
| Vandellòs (Els Dedalts)Vandellòs i l'Hospitalet de l' · el Baix Camp | — | — | — | — | — | rural, fons |
| Vandellòs (Viver)Vandellòs i l'Hospitalet de l' · el Baix Camp | — | — | — | — | — | rural, industrial |
| Viladecans - AtriumViladecans · el Baix Llobregat | — | — | — | — | — | suburbana, fons |
Com es llegeix
Totes les xifres són mitjanes de les 24 hores del dia, en µg/m³, i només surten quan el dia està sencer: una mitjana de mitja jornada no és una mitjana diària i dir-ne així seria enganyar.
El tipus d'estació canvia el que mesura més que la distància. Una de trànsit al costat d'una via amb pendent i una de fons en un parc, a un quilòmetre l'una de l'altra, donen NO₂ que no s'assemblen — i les dues estan bé. Per això la columna hi és.
L'ozó fa el camí contrari que el trànsit: puja on hi ha menys cotxes i més sol, perquè els òxids de nitrogen el destrueixen. Un valor alt d'ozó en una estació rural i baix a la ciutat és el comportament normal, no un error.
XVPCA · Generalitat de Catalunya, dades obertes. Els contaminants que no mesura cada estació surten amb un guió: no és un zero, és que allà no hi ha aparell.