El temps

Tagamanent - PN del Montseny

Estació automàtica de la XEMA · codi VX · 1.030 m · Vallès Oriental

Can Bellver - Serrat de Bellver. Parc Natural del Montseny

Última lectura

22,7°C

Màxima d'avui
25,3 °C
Mínima d'avui
15,4 °C
Humitat
69 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Màxima d'ahir
27,3 °C

fa 1 hora · la pressió és de l'estació, no reduïda al nivell del mar · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat

Aquestes xifres són la lectura del termòmetre, sense cap correcció: són d'aquest punt, a 1.030 m. A les fitxes de poble la temperatura ve corregida pel desnivell entre el poble i la seva estació de referència; aquí no hi ha res a corregir. El nucli habitat més proper és la Pedralba, a 3,0 km.

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 33 % dels 1.715 dies de sèrie.N · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 38 km/hNNE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 37 km/hNE · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 34 km/hENE · 4.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 53 km/hE · 5.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 60 km/hESE · 9.9 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 51 km/hSE · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 47 km/hSSE · 19.2 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 58 km/hS · 32.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 45 km/hSSO · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 45 km/hSO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 36 km/hOSO · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 22 km/hO · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 16 km/h · màxima 27 km/hONO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 31 km/hNO · 8.5 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 43 km/hNNO · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 33 km/hNESO33 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 33 % dels dies.

  • S33 % · 18 km/h de mitjana · fins a 45
  • SSE19 % · 21 km/h de mitjana · fins a 58
  • ESE10 % · 20 km/h de mitjana · fins a 51
  • NO9 % · 18 km/h de mitjana · fins a 43

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 1.715 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

87l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

40l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

30l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

16l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

50l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta37.0 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-10.5 °C4 de febr. del 2012
Dia amb més pluja103.4 mm21 de gen. del 2020

Mesurats a l'estació de Tagamanent - PN del Montseny, a 0,0 km. Sèrie des del 5 de gen. del 1996 · 11.168 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 33 % dels 1.715 dies de sèrie.N · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 38 km/hNNE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 37 km/hNE · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 34 km/hENE · 4.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 53 km/hE · 5.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 60 km/hESE · 9.9 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 51 km/hSE · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 47 km/hSSE · 19.2 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 58 km/hS · 32.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 45 km/hSSO · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 45 km/hSO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 36 km/hOSO · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 22 km/hO · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 16 km/h · màxima 27 km/hONO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 31 km/hNO · 8.5 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 43 km/hNNO · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 33 km/hNESO33 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 33 % dels dies.

  • S33 % · 18 km/h de mitjana · fins a 45
  • SSE19 % · 21 km/h de mitjana · fins a 58
  • ESE10 % · 20 km/h de mitjana · fins a 51
  • NO9 % · 18 km/h de mitjana · fins a 43

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 1.715 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Els últims 30 dies

13°24°35°1 d’ag. del 2026: 17.8 a 26.7 °C2 d’ag. del 2026: 19.3 a 31.3 °C3 d’ag. del 2026: 19.0 a 29.7 °C4 d’ag. del 2026: 18.7 a 29.4 °C5 d’ag. del 2026: 20.6 a 30.0 °C6 d’ag. del 2026: 14.4 a 28.7 °C · 4.7 mm7 d’ag. del 2026: 17.8 a 27.7 °C · 1.1 mm8 d’ag. del 2026: 22.3 a 30.3 °C9 d’ag. del 2026: 20.7 a 32.2 °C10 d’ag. del 2026: 20.9 a 31.6 °C11 d’ag. del 2026: 19.8 a 30.5 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 21.4 a 31.6 °C13 d’ag. del 2026: 22.5 a 32.1 °C14 d’ag. del 2026: 22.9 a 33.8 °C15 d’ag. del 2026: 19.9 a 29.7 °C16 d’ag. del 2026: 19.9 a 30.0 °C17 d’ag. del 2026: 18.8 a 29.9 °C18 d’ag. del 2026: 18.9 a 27.1 °C19 d’ag. del 2026: 18.1 a 32.9 °C · 3.1 mm20 d’ag. del 2026: 16.8 a 27.1 °C · 3.6 mm21 d’ag. del 2026: 15.3 a 23.0 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 14.5 a 24.4 °C · 0.5 mm23 d’ag. del 2026: 16.6 a 26.6 °C24 d’ag. del 2026: 15.7 a 26.4 °C25 d’ag. del 2026: 18.0 a 29.3 °C26 d’ag. del 2026: 17.1 a 28.1 °C27 d’ag. del 2026: 19.0 a 28.7 °C28 d’ag. del 2026: 15.2 a 25.8 °C · 0.1 mm29 d’ag. del 2026: 14.1 a 25.7 °C30 d’ag. del 2026: 16.7 a 27.3 °C6 d’ag. del 2026: 4.7 mm7 d’ag. del 2026: 1.1 mm11 d’ag. del 2026: 0.1 mm19 d’ag. del 2026: 3.1 mm20 d’ag. del 2026: 3.6 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 0.5 mm28 d’ag. del 2026: 0.1 mm5 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0827.3°16.7°21.5°47 %
29/0825.7°14.1°19.0°58 %
28/0825.8°15.2°19.4°0.1 mm35 %
27/0828.7°19.0°21.9°73 %
26/0828.1°17.1°21.6°55 %
25/0829.3°18.0°22.0°55 %
24/0826.4°15.7°20.1°71 %
23/0826.6°16.6°20.5°75 %
22/0824.4°14.5°18.3°0.5 mm75 %
21/0823.0°15.3°18.1°0.1 mm84 %
20/0827.1°16.8°20.7°3.6 mm79 %
19/0832.9°18.1°25.5°3.1 mm55 %
18/0827.1°18.9°22.0°84 %
17/0829.9°18.8°22.6°72 %
16/0830.0°19.9°23.1°59 %
15/0829.7°19.9°23.5°53 %
14/0833.8°22.9°26.8°36 %
13/0832.1°22.5°26.4°43 %
12/0831.6°21.4°25.2°49 %
11/0830.5°19.8°24.8°0.1 mm49 %
10/0831.6°20.9°25.2°43 %
09/0832.2°20.7°25.5°46 %
08/0830.3°22.3°25.0°48 %
07/0827.7°17.8°22.6°1.1 mm65 %
06/0828.7°14.4°22.4°4.7 mm63 %
05/0830.0°20.6°24.0°55 %
04/0829.4°18.7°22.9°72 %
03/0829.7°19.0°23.2°66 %
02/0831.3°19.3°24.8°55 %
01/0826.7°17.8°22.0°74 %

Fitxa tècnica

Codi XEMA

VX

Altitud

1.030 m

Coordenades

41,7476, 2,3029

En servei des de

4 de gener de 1996

Sèrie diària

des de 5 de gener de 1996 · 11.168 dies

Municipi

Tagamanent

Dies sense pluja

8

Dades del Servei Meteorològic de Catalunya (XEMA), via el portal de dades obertes de la Generalitat. Les normals i els rècords es calculen sobre la sèrie d'aquesta mateixa estació, no sobre cap reanàlisi ni cap mitjana regional — per això valen exactament per a Tagamanent - PN del Montseny i no per la comarca.