El temps

Gandesa

Estació automàtica de la XEMA · codi XP · 351 m · Terra Alta

IRTA UETA Gandesa

Última lectura

28,5°C

Màxima d'avui
29,9 °C
Mínima d'avui
21,3 °C
Vent
12 km/hSSE
Ratxa
29 km/h
Humitat
59 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Màxima d'ahir
32,7 °C

fa 1 hora · la pressió és de l'estació, no reduïda al nivell del mar · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat

Aquestes xifres són la lectura del termòmetre, sense cap correcció: són d'aquest punt, a 351 m. A les fitxes de poble la temperatura ve corregida pel desnivell entre el poble i la seva estació de referència; aquí no hi ha res a corregir. El nucli habitat més proper és Gandesa, a 1,7 km.

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSE, en 21 % dels 5.383 dies de sèrie.N · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 59 km/hNNE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 28 km/hNE · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 39 km/hENE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 67 km/hE · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 54 km/hESE · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 44 km/hSE · 6.7 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 46 km/hSSE · 20.7 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 48 km/hS · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 46 km/hSSO · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 41 km/hSO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 37 km/hOSO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 48 km/hO · 10.9 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 65 km/hONO · 20.0 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 83 km/hNO · 15.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 81 km/hNNO · 6.6 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 67 km/hNESO21 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSE en el 21 % dels dies.

  • SSE21 % · 28 km/h de mitjana · fins a 48
  • ONO20 % · 34 km/h de mitjana · fins a 83
  • NO15 % · 31 km/h de mitjana · fins a 81
  • O11 % · 32 km/h de mitjana · fins a 65

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 5.383 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

118l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

87l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

42l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

5l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

47l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.4 °C29 de juny del 2019
Temperatura més baixa-5.9 °C13 de gen. del 2020
Dia amb més pluja113.3 mm18 d’oct. del 2017

Mesurats a l'estació de Gandesa, a 0,0 km. Sèrie des del 1 de des. del 2011 · 5.386 dies amb dada (15 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSE, en 21 % dels 5.383 dies de sèrie.N · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 59 km/hNNE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 28 km/hNE · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 39 km/hENE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 67 km/hE · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 54 km/hESE · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 44 km/hSE · 6.7 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 46 km/hSSE · 20.7 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 48 km/hS · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 46 km/hSSO · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 41 km/hSO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 37 km/hOSO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 48 km/hO · 10.9 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 65 km/hONO · 20.0 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 83 km/hNO · 15.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 81 km/hNNO · 6.6 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 67 km/hNESO21 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSE en el 21 % dels dies.

  • SSE21 % · 28 km/h de mitjana · fins a 48
  • ONO20 % · 34 km/h de mitjana · fins a 83
  • NO15 % · 31 km/h de mitjana · fins a 81
  • O11 % · 32 km/h de mitjana · fins a 65

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 5.383 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Els últims 30 dies

14°27°40°1 d’ag. del 2026: 17.4 a 33.8 °C2 d’ag. del 2026: 23.8 a 34.9 °C3 d’ag. del 2026: 22.8 a 33.6 °C4 d’ag. del 2026: 19.9 a 36.1 °C5 d’ag. del 2026: 20.8 a 35.9 °C6 d’ag. del 2026: 22.1 a 33.4 °C · 3.3 mm7 d’ag. del 2026: 21.3 a 35.4 °C8 d’ag. del 2026: 22.7 a 34.2 °C · 3.1 mm9 d’ag. del 2026: 22.4 a 34.6 °C · 0.6 mm10 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.9 °C · 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 20.7 a 34.2 °C12 d’ag. del 2026: 22.8 a 37.1 °C13 d’ag. del 2026: 20.7 a 38.3 °C14 d’ag. del 2026: 20.3 a 38.4 °C15 d’ag. del 2026: 19.8 a 33.1 °C16 d’ag. del 2026: 19.7 a 36.2 °C17 d’ag. del 2026: 20.1 a 38.3 °C18 d’ag. del 2026: 21.0 a 37.6 °C19 d’ag. del 2026: 21.0 a 38.9 °C20 d’ag. del 2026: 19.9 a 34.4 °C21 d’ag. del 2026: 18.0 a 30.1 °C22 d’ag. del 2026: 16.4 a 27.2 °C · 0.2 mm23 d’ag. del 2026: 22.5 a 33.0 °C24 d’ag. del 2026: 19.4 a 32.3 °C · 14.4 mm25 d’ag. del 2026: 19.6 a 32.6 °C26 d’ag. del 2026: 21.7 a 31.8 °C27 d’ag. del 2026: 19.7 a 33.2 °C28 d’ag. del 2026: 17.3 a 28.0 °C29 d’ag. del 2026: 15.0 a 32.3 °C30 d’ag. del 2026: 16.8 a 32.0 °C6 d’ag. del 2026: 3.3 mm8 d’ag. del 2026: 3.1 mm9 d’ag. del 2026: 0.6 mm10 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 0.2 mm24 d’ag. del 2026: 14.4 mm14 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.0°16.8°24.4°64 %
29/0832.3°15.0°23.8°46 %
28/0828.0°17.3°22.3°39 %
27/0833.2°19.7°26.6°61 %
26/0831.8°21.7°25.4°70 %
25/0832.6°19.6°25.3°54 %
24/0832.3°19.4°24.4°14.4 mm80 %
23/0833.0°22.5°26.1°73 %
22/0827.2°16.4°22.7°0.2 mm67 %
21/0830.1°18.0°23.5°57 %
20/0834.4°19.9°26.3°52 %
19/0838.9°21.0°28.9°64 %
18/0837.6°21.0°28.0°51 %
17/0838.3°20.1°28.5°59 %
16/0836.2°19.7°27.3°61 %
15/0833.1°19.8°25.8°63 %
14/0838.4°20.3°28.3°61 %
13/0838.3°20.7°28.8°64 %
12/0837.1°22.8°28.8°65 %
11/0834.2°20.7°27.5°76 %
10/0833.9°20.2°26.3°0.1 mm70 %
09/0834.6°22.4°27.7°0.6 mm63 %
08/0834.2°22.7°27.3°3.1 mm74 %
07/0835.4°21.3°27.2°68 %
06/0833.4°22.1°26.4°3.3 mm73 %
05/0835.9°20.8°27.5°64 %
04/0836.1°19.9°27.6°72 %
03/0833.6°22.8°27.4°76 %
02/0834.9°23.8°28.1°74 %
01/0833.8°17.4°26.0°68 %

Fitxa tècnica

Codi XEMA

XP

Altitud

351 m

Coordenades

41,0656, 0,4301

En servei des de

30 de novembre de 2011

Sèrie diària

des de 1 de desembre de 2011 · 5.386 dies

Municipi

Gandesa

Dies sense pluja

6

Dades del Servei Meteorològic de Catalunya (XEMA), via el portal de dades obertes de la Generalitat. Les normals i els rècords es calculen sobre la sèrie d'aquesta mateixa estació, no sobre cap reanàlisi ni cap mitjana regional — per això valen exactament per a Gandesa i no per la comarca.