El temps

Masmolets

Valls · l'Alt Camp · 307 m · 19 hab.

26,0°C
Humitat
67 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Nulles, a 8,9 km i +68 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,4 °C a 239 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
10,8µg/m³
NO₂
2,5µg/m³
O₃
90µg/m³
SO₂
1,3µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui38
  • demà47
  • dj.47
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Alcover · a 6 km · estació rural, industrial

H2S
1,4µg/m³
NO
2,8µg/m³
NO2
7,1µg/m³
O3
80,6µg/m³
SO2
2,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Montblanc

0,04m³/s

El Francolí · a 7 km · nivell −0,02 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Camp

Ara mateix, Masmolets és el 9è punt més fresc dels 24 de la comarca.

−0,3 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,7Rodonyà
  2. 25,8Cabra del Camp
  3. 25,8Figuerola del Camp
  4. 26,0Masmolets
  5. 26,1Vila-rodona
  6. 26,2la Riba
  7. 26,3Alcover
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mont-ral (22,7 °C) a la Masó (26,9 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2220:30
Alba civil
06:54
Migdia solar
13:56
Crepuscle civil
20:59
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Masmolets és diferent

Masmolets és a 307 m, 92 m per sobre del nucli de Valls. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,5 i 0,8 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 2è nucli més enlairat dels 6 del municipi. Dins de Alt Camp, que va dels 107 als 866 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Nulles, a 8,9 km i 68 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

109l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

85l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

34l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

3l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

48l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.4 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-4.9 °C28 de gen. del 2005
Dia amb més pluja94.1 mm2 de nov. del 2015

Mesurats a l'estació de Nulles, a 8,9 km i 68 m de desnivell. Sèrie des del 19 de set. del 2000 · 9.265 dies amb dada (26 anys).

Els últims 30 dies

14°27°39°1 d’ag. del 2026: 22.7 a 31.8 °C2 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.3 °C3 d’ag. del 2026: 23.1 a 33.8 °C4 d’ag. del 2026: 21.8 a 33.8 °C5 d’ag. del 2026: 19.3 a 35.6 °C6 d’ag. del 2026: 21.8 a 33.5 °C7 d’ag. del 2026: 21.3 a 34.3 °C8 d’ag. del 2026: 21.5 a 34.4 °C9 d’ag. del 2026: 23.1 a 36.3 °C10 d’ag. del 2026: 20.9 a 34.4 °C11 d’ag. del 2026: 22.6 a 34.5 °C12 d’ag. del 2026: 20.4 a 36.0 °C13 d’ag. del 2026: 20.2 a 37.1 °C14 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.7 °C15 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.0 °C16 d’ag. del 2026: 21.2 a 35.5 °C17 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.0 °C18 d’ag. del 2026: 21.8 a 34.7 °C19 d’ag. del 2026: 21.8 a 37.1 °C20 d’ag. del 2026: 22.1 a 35.0 °C · 0.1 mm21 d’ag. del 2026: 19.4 a 32.7 °C22 d’ag. del 2026: 19.2 a 29.7 °C · 3.1 mm23 d’ag. del 2026: 19.1 a 32.5 °C24 d’ag. del 2026: 16.8 a 30.6 °C · 17.7 mm25 d’ag. del 2026: 18.8 a 33.6 °C26 d’ag. del 2026: 19.5 a 31.6 °C27 d’ag. del 2026: 23.2 a 33.2 °C28 d’ag. del 2026: 16.8 a 29.6 °C29 d’ag. del 2026: 15.7 a 30.2 °C30 d’ag. del 2026: 17.0 a 31.3 °C20 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 3.1 mm24 d’ag. del 2026: 17.7 mm18 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.3°17.0°23.8°68 %
29/0830.2°15.7°23.1°57 %
28/0829.6°16.8°24.5°33 %
27/0833.2°23.2°27.0°71 %
26/0831.6°19.5°25.1°76 %
25/0833.6°18.8°25.1°63 %
24/0830.6°16.8°23.2°17.7 mm88 %
23/0832.5°19.1°24.7°81 %
22/0829.7°19.2°23.4°3.1 mm79 %
21/0832.7°19.4°25.2°61 %
20/0835.0°22.1°27.1°0.1 mm69 %
19/0837.1°21.8°27.9°78 %
18/0834.7°21.8°27.7°73 %
17/0835.0°21.1°27.2°71 %
16/0835.5°21.2°28.0°57 %
15/0835.0°20.3°27.2°52 %
14/0835.7°21.1°28.1°50 %
13/0837.1°20.2°28.3°55 %
12/0836.0°20.4°27.7°64 %
11/0834.5°22.6°28.2°70 %
10/0834.4°20.9°27.6°68 %
09/0836.3°23.1°28.9°67 %
08/0834.4°21.5°27.5°75 %
07/0834.3°21.3°27.4°70 %
06/0833.5°21.8°27.1°67 %
05/0835.6°19.3°27.5°65 %
04/0833.8°21.8°26.5°83 %
03/0833.8°23.1°27.5°80 %
02/0834.3°20.5°27.2°77 %
01/0831.8°22.7°26.6°82 %

Altres nuclis de Valls