El temps

el Poblenou

Llers · l'Alt Empordà · 166 m · 180 hab.

27,0°C
Vent
5 km/hSE
Ratxa
17 km/h
Humitat
44 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Cabanes, a 4,8 km i +131 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,9 °C a 35 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,5µg/m³
PM10
8,2µg/m³
NO₂
1,3µg/m³
O₃
85µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
140µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà39
  • dj.41
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Agullana · a 13 km · estació rural, fons

O3
70,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Darnius Boadella (Darnius)

63,2 %−8,0 en 30 dies

40,0 hm³ · a 9 km del Poblenou

L'aforament més proper

Qualitat - Pont de Molins

0,19m³/s

La Muga · a 3 km · nivell 0,64 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Empordà

Ara mateix, el Poblenou és el 23è punt més fresc dels 69 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 26,9Pau
  2. 26,9Sant Miquel de Fluvià
  3. 26,9Siurana
  4. 27,0el Poblenou
  5. 27,0Cabanelles
  6. 27,0Cadaqués
  7. 27,0l'Armentera
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Vajol (25,1 °C) a Mollet de Peralada (28,5 °C).

Per altitud és el 12è punt més enlairat dels 69 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1420:25
Alba civil
06:45
Migdia solar
13:49
Crepuscle civil
20:54
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Poblenou és diferent

el Poblenou és a 166 m d'altitud. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 2. Dins de Alt Empordà, que va dels 0 als 1113 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Cabanes, a 4,8 km i 131 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

115l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

87l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

33l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

3l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

48l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.2 °C31 de jul. del 2024
Temperatura més baixa-6.6 °C15 de gen. del 2025
Dia amb més pluja88.7 mm19 de gen. del 2026

Mesurats a l'estació de Cabanes, a 4,8 km i 131 m de desnivell. Sèrie des del 14 de maig del 2024 · 836 dies amb dada (2 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del N, en 20 % dels 839 dies de sèrie.N · 20.3 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 84 km/hNNE · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 88 km/hNE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 40 km/hENE · 2.6 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 33 km/hE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 44 km/hESE · 12.9 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 42 km/hSE · 4.5 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 30 km/hSSE · 11.1 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 41 km/hS · 11.7 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 40 km/hSSO · 3.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 50 km/hSO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 55 km/hOSO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 48 km/hO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 34 km/hONO · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 41 km/hNO · 5.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 81 km/hNNO · 14.9 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 83 km/hNESO20 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del N en el 20 % dels dies.

  • N20 % · 40 km/h de mitjana · fins a 84
  • NNO15 % · 41 km/h de mitjana · fins a 83
  • ESE13 % · 22 km/h de mitjana · fins a 42
  • S12 % · 22 km/h de mitjana · fins a 40

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 839 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Cabanes

Els últims 30 dies

12°26°40°1 d’ag. del 2026: 21.7 a 34.6 °C · 0.1 mm2 d’ag. del 2026: 19.3 a 35.4 °C3 d’ag. del 2026: 21.8 a 34.4 °C4 d’ag. del 2026: 21.0 a 36.8 °C5 d’ag. del 2026: 27.4 a 38.4 °C6 d’ag. del 2026: 22.5 a 37.3 °C · 1.6 mm7 d’ag. del 2026: 18.6 a 35.8 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 21.0 a 36.4 °C9 d’ag. del 2026: 20.5 a 38.5 °C10 d’ag. del 2026: 22.1 a 36.0 °C11 d’ag. del 2026: 22.2 a 36.8 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.4 °C13 d’ag. del 2026: 21.1 a 37.5 °C14 d’ag. del 2026: 20.5 a 38.4 °C15 d’ag. del 2026: 20.2 a 36.2 °C16 d’ag. del 2026: 20.5 a 35.4 °C17 d’ag. del 2026: 18.5 a 36.8 °C18 d’ag. del 2026: 22.3 a 37.4 °C19 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.0 °C20 d’ag. del 2026: 23.2 a 33.4 °C · 0.1 mm21 d’ag. del 2026: 18.4 a 29.5 °C · 14.1 mm22 d’ag. del 2026: 18.7 a 31.0 °C23 d’ag. del 2026: 17.2 a 31.1 °C24 d’ag. del 2026: 19.0 a 34.3 °C25 d’ag. del 2026: 17.1 a 33.7 °C26 d’ag. del 2026: 17.7 a 33.4 °C27 d’ag. del 2026: 20.7 a 37.3 °C28 d’ag. del 2026: 16.7 a 31.5 °C29 d’ag. del 2026: 13.8 a 32.3 °C30 d’ag. del 2026: 15.3 a 34.6 °C1 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 1.6 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 0.1 mm21 d’ag. del 2026: 14.1 mm14 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0834.6°15.3°25.1°60 %
29/0832.3°13.8°23.5°56 %
28/0831.5°16.7°25.3°52 %
27/0837.3°20.7°28.8°60 %
26/0833.4°17.7°25.1°77 %
25/0833.7°17.1°24.1°72 %
24/0834.3°19.0°25.3°72 %
23/0831.1°17.2°24.2°74 %
22/0831.0°18.7°24.0°55 %
21/0829.5°18.4°23.8°14.1 mm60 %
20/0833.4°23.2°26.6°0.1 mm66 %
19/0836.0°19.5°28.7°66 %
18/0837.4°22.3°28.6°54 %
17/0836.8°18.5°28.2°56 %
16/0835.4°20.5°25.6°62 %
15/0836.2°20.2°27.2°66 %
14/0838.4°20.5°28.8°56 %
13/0837.5°21.1°28.7°60 %
12/0836.4°19.5°27.3°67 %
11/0836.8°22.2°27.5°0.1 mm72 %
10/0836.0°22.1°28.4°65 %
09/0838.5°20.5°28.6°59 %
08/0836.4°21.0°28.4°49 %
07/0835.8°18.6°27.5°0.1 mm62 %
06/0837.3°22.5°28.0°1.6 mm58 %
05/0838.4°27.4°31.7°44 %
04/0836.8°21.0°28.2°64 %
03/0834.4°21.8°27.1°80 %
02/0835.4°19.3°27.3°70 %
01/0834.6°21.7°27.5°0.1 mm65 %

Altres nuclis de Llers