El temps

Saus

Saus, Camallera i Llampaies · l'Alt Empordà · 72 m · 138 hab.

26,6°C
Humitat
51 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Torroella de Fluvià, a 8,9 km i +65 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,0 °C a 7 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,4µg/m³
PM10
7,6µg/m³
NO₂
1,2µg/m³
O₃
86µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
140µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui35
  • demà38
  • dj.41
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'aforament més proper

Colomers (riu i canal de Sentmenat)

4,49m³/s

Baix Ter · a 6 km · nivell 0,04 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Empordà

Ara mateix, Saus és el 6è punt més fresc dels 69 de la comarca.

−0,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,4Palau-saverdera
  2. 26,5Palau de Santa Eulàlia
  3. 26,5Saus, Camallera i Llampaies
  4. 26,6Saus
  5. 26,6Pedret i Marzà
  6. 26,6Vilajuïga
  7. 26,6Vilaür
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Vajol (25,1 °C) a Mollet de Peralada (28,5 °C).

Per altitud és el 30è punt més enlairat dels 69 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1420:24
Alba civil
06:45
Migdia solar
13:49
Crepuscle civil
20:53
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Saus és diferent

Saus és a 72 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 3 que en té. Dins de Alt Empordà, que va dels 0 als 1113 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Torroella de Fluvià, a 8,9 km i 65 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

105l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

76l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

17l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

7l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

53l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.0 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-6.2 °C7 de gen. del 2017
Dia amb més pluja105.1 mm23 d’oct. del 2019

Mesurats a l'estació de Torroella de Fluvià, a 8,9 km i 65 m de desnivell. Sèrie des del 9 d’abr. del 2014 · 4.526 dies amb dada (12 anys).

Els últims 30 dies

11°26°41°1 d’ag. del 2026: 19.4 a 31.7 °C2 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.5 °C3 d’ag. del 2026: 20.2 a 31.9 °C4 d’ag. del 2026: 20.0 a 33.8 °C5 d’ag. del 2026: 21.5 a 36.3 °C6 d’ag. del 2026: 20.4 a 36.0 °C · 3.7 mm7 d’ag. del 2026: 17.9 a 33.2 °C8 d’ag. del 2026: 19.6 a 33.8 °C9 d’ag. del 2026: 18.2 a 39.4 °C10 d’ag. del 2026: 19.8 a 33.7 °C11 d’ag. del 2026: 20.6 a 33.6 °C12 d’ag. del 2026: 17.7 a 32.5 °C13 d’ag. del 2026: 19.5 a 33.3 °C14 d’ag. del 2026: 18.4 a 35.4 °C15 d’ag. del 2026: 19.4 a 32.4 °C16 d’ag. del 2026: 18.9 a 33.7 °C · 0.4 mm17 d’ag. del 2026: 19.7 a 35.7 °C18 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.0 °C19 d’ag. del 2026: 19.1 a 34.7 °C20 d’ag. del 2026: 20.7 a 30.9 °C · 3.6 mm21 d’ag. del 2026: 18.0 a 29.5 °C · 9.5 mm22 d’ag. del 2026: 16.6 a 28.9 °C23 d’ag. del 2026: 16.1 a 30.0 °C24 d’ag. del 2026: 18.5 a 32.7 °C25 d’ag. del 2026: 16.6 a 30.4 °C26 d’ag. del 2026: 17.4 a 32.9 °C27 d’ag. del 2026: 21.2 a 36.0 °C28 d’ag. del 2026: 15.6 a 29.5 °C29 d’ag. del 2026: 12.9 a 29.6 °C30 d’ag. del 2026: 14.4 a 33.7 °C6 d’ag. del 2026: 3.7 mm16 d’ag. del 2026: 0.4 mm20 d’ag. del 2026: 3.6 mm21 d’ag. del 2026: 9.5 mm10 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0833.7°14.4°24.2°64 %
29/0829.6°12.9°21.9°72 %
28/0829.5°15.6°24.1°65 %
27/0836.0°21.2°28.6°64 %
26/0832.9°17.4°24.9°84 %
25/0830.4°16.6°22.7°83 %
24/0832.7°18.5°25.6°76 %
23/0830.0°16.1°23.8°79 %
22/0828.9°16.6°22.7°67 %
21/0829.5°18.0°23.7°9.5 mm67 %
20/0830.9°20.7°25.1°3.6 mm83 %
19/0834.7°19.1°27.0°80 %
18/0835.0°21.1°28.0°59 %
17/0835.7°19.7°27.5°61 %
16/0833.7°18.9°24.5°0.4 mm70 %
15/0832.4°19.4°25.4°75 %
14/0835.4°18.4°26.7°77 %
13/0833.3°19.5°26.7°81 %
12/0832.5°17.7°25.6°82 %
11/0833.6°20.6°26.2°84 %
10/0833.7°19.8°26.3°77 %
09/0839.4°18.2°28.3°63 %
08/0833.8°19.6°26.6°67 %
07/0833.2°17.9°26.4°72 %
06/0836.0°20.4°26.1°3.7 mm71 %
05/0836.3°21.5°29.4°57 %
04/0833.8°20.0°26.3°79 %
03/0831.9°20.2°26.3°89 %
02/0834.5°18.0°26.4°77 %
01/0831.7°19.4°25.7°78 %

Altres nuclis de Saus, Camallera i Llampaies