El temps

Can Mitjans

Avinyonet del Penedès · l'Alt Penedès · 286 m · 160 hab.

26,4°C
Vent
16 km/hS
Ratxa
27 km/h
Humitat
59 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Vilafranca del Penedès - la Granada, a 7,5 km i +46 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,7 °C a 240 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
10,2µg/m³
NO₂
2,0µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
131µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà49
  • dj.41
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Vilafranca del Penedès · a 11 km · estació suburbana, fons

NO
1,1µg/m³
NO2
8,9µg/m³
O3
58,7µg/m³
PM10
21,3µg/m³
PM2,5
6,9µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 17 km de Can Mitjans

L'aforament més proper

Sant Sadurní d'Anoia

0,44m³/s

L'Anoia · a 11 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Penedès

Ara mateix, Can Mitjans és el 5è punt més fresc dels 28 de la comarca.

−0,4 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,3Pontons
  2. 25,4Torrelles de Foix
  3. 25,8Font-rubí
  4. 26,4Can Mitjans
  5. 26,5Avinyonet del Penedès
  6. 26,5la Granada
  7. 26,5Sant Cugat Sesgarrigues
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mediona (25,0 °C) a Sant Sadurní d'Anoia (27,8 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 28 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:28
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Can Mitjans és diferent

Can Mitjans és a 286 m d'altitud. És el 3è nucli més enlairat dels 9 del municipi. Dins de Alt Penedès, que va dels 91 als 786 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Vilafranca del Penedès - la Granada, a 7,5 km i 46 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

115l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

84l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

29l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

3l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

43l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta39.9 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-5.8 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja142.9 mm9 d’oct. del 2002
Ratxa de vent més forta103 km/h12 de febr. del 2026

Mesurats a l'estació de Vilafranca del Penedès - la Granada, a 7,5 km i 46 m de desnivell. Sèrie des del 25 de des. del 1999 · 9.743 dies amb dada (27 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 17 % dels 5.009 dies de sèrie.N · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 59 km/hNNE · 10.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 58 km/hNE · 12.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 72 km/hENE · 2.6 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 53 km/hE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 53 km/hESE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 56 km/hSE · 5.0 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 56 km/hSSE · 11.8 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 48 km/hS · 17.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 40 km/hSSO · 7.7 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 50 km/hSO · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 46 km/hOSO · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 50 km/hO · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 61 km/hONO · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 80 km/hNO · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 61 km/hNNO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 60 km/hNESO17 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 17 % dels dies.

  • S17 % · 23 km/h de mitjana · fins a 40
  • NE13 % · 24 km/h de mitjana · fins a 72
  • SSE12 % · 23 km/h de mitjana · fins a 48
  • NNE10 % · 23 km/h de mitjana · fins a 58

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 5.009 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Vilafranca del Penedès - la Granada

Els últims 30 dies

13°26°39°1 d’ag. del 2026: 22.1 a 32.2 °C2 d’ag. del 2026: 19.9 a 34.0 °C3 d’ag. del 2026: 21.8 a 34.2 °C4 d’ag. del 2026: 20.5 a 32.8 °C5 d’ag. del 2026: 19.6 a 34.3 °C6 d’ag. del 2026: 20.0 a 32.9 °C7 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.1 °C8 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.1 °C9 d’ag. del 2026: 23.0 a 36.4 °C10 d’ag. del 2026: 22.9 a 36.2 °C11 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.5 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 21.5 a 35.9 °C13 d’ag. del 2026: 20.5 a 37.0 °C14 d’ag. del 2026: 19.0 a 37.5 °C15 d’ag. del 2026: 20.7 a 35.0 °C16 d’ag. del 2026: 20.8 a 35.6 °C17 d’ag. del 2026: 19.4 a 34.1 °C18 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.3 °C19 d’ag. del 2026: 20.8 a 36.0 °C20 d’ag. del 2026: 21.7 a 35.5 °C · 1 mm21 d’ag. del 2026: 18.7 a 31.9 °C · 2.1 mm22 d’ag. del 2026: 18.7 a 29.2 °C · 1.8 mm23 d’ag. del 2026: 18.6 a 32.0 °C24 d’ag. del 2026: 17.9 a 31.8 °C · 0.3 mm25 d’ag. del 2026: 17.7 a 34.2 °C26 d’ag. del 2026: 18.7 a 32.0 °C27 d’ag. del 2026: 22.9 a 33.3 °C28 d’ag. del 2026: 16.5 a 31.4 °C29 d’ag. del 2026: 14.8 a 29.7 °C30 d’ag. del 2026: 14.9 a 32.1 °C11 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 1 mm21 d’ag. del 2026: 2.1 mm22 d’ag. del 2026: 1.8 mm24 d’ag. del 2026: 0.3 mm2 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.1°14.9°24.0°3262 %
29/0829.7°14.8°22.8°3956 %
28/0831.4°16.5°24.8°4530 %
27/0833.3°22.9°27.1°3665 %
26/0832.0°18.7°24.8°2767 %
25/0834.2°17.7°25.6°3557 %
24/0831.8°17.9°23.5°0.3 mm6577 %
23/0832.0°18.6°24.4°3376 %
22/0829.2°18.7°23.4°1.8 mm3273 %
21/0831.9°18.7°24.1°2.1 mm3072 %
20/0835.5°21.7°27.3°1 mm5069 %
19/0836.0°20.8°27.9°3174 %
18/0833.3°20.2°27.0°3777 %
17/0834.1°19.4°26.6°3875 %
16/0835.6°20.8°26.6°3661 %
15/0835.0°20.7°26.6°4553 %
14/0837.5°19.0°28.7°3150 %
13/0837.0°20.5°28.1°3156 %
12/0835.9°21.5°27.8°3060 %
11/0835.5°20.3°27.8°0.1 mm3064 %
10/0836.2°22.9°28.4°3265 %
09/0836.4°23.0°28.8°2863 %
08/0834.1°20.5°27.2°3470 %
07/0833.1°20.2°26.5°3471 %
06/0832.9°20.0°25.6°5073 %
05/0834.3°19.6°27.1°3665 %
04/0832.8°20.5°26.4°3373 %
03/0834.2°21.8°26.9°3277 %
02/0834.0°19.9°26.9°3375 %
01/0832.2°22.1°26.3°3177 %

Altres nuclis de Avinyonet del Penedès