El temps

Can Xacó

Olesa de Bonesvalls · l'Alt Penedès · 285 m · 120 hab.

27,0°C
Vent
12 km/hS
Ratxa
22 km/h
Humitat
56 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
990 hPa

Dada de l'estació de Vallirana, a 8,0 km i +30 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,2 °C a 255 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,9µg/m³
PM10
9,8µg/m³
NO₂
2,3µg/m³
O₃
96µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
134µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui43
  • demà51
  • dj.43
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Gavà · a 13 km · estació suburbana, fons

C6H6
0,6µg/m³
NO
1,7µg/m³
NO2
2,3µg/m³
O3
71,8µg/m³
SO2
2,8µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 20 km de Can Xacó

L'aforament més proper

Sant Sadurní d'Anoia

0,44m³/s

L'Anoia · a 12 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Penedès

Ara mateix, Can Xacó és el 13è punt més càlid dels 28 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 26,7Santa Fe del Penedès
  2. 26,8el Pla del Penedès
  3. 26,8Vilafranca del Penedès
  4. 27,0Can Xacó
  5. 27,0Pacs del Penedès
  6. 27,0Sant Quintí de Mediona
  7. 27,1Castellet i la Gornal
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mediona (25,0 °C) a Sant Sadurní d'Anoia (27,8 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 28 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:28
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Can Xacó és diferent

Can Xacó és a 285 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 5 que en té. Dins de Alt Penedès, que va dels 91 als 786 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Vallirana, a 8,0 km i 30 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

119l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

88l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

70l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

1l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

48l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.9 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-3.8 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja115.9 mm28 de set. del 2014
Ratxa de vent més forta116 km/h6 de nov. del 1997

Mesurats a l'estació de Vallirana, a 8,0 km i 30 m de desnivell. Sèrie des del 29 d’oct. del 1995 · 11.035 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSE, en 15 % dels 11.004 dies de sèrie.N · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 73 km/hNNE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 50 km/hNE · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 52 km/hENE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 65 km/hE · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 84 km/hESE · 8.6 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 72 km/hSE · 9.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 75 km/hSSE · 14.8 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 80 km/hS · 12.3 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 71 km/hSSO · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 116 km/hSO · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 63 km/hOSO · 5.4 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 81 km/hO · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 89 km/hONO · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 116 km/hNO · 12.1 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 89 km/hNNO · 8.0 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 89 km/hNESO15 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSE en el 15 % dels dies.

  • SSE15 % · 33 km/h de mitjana · fins a 80
  • S12 % · 33 km/h de mitjana · fins a 71
  • NO12 % · 38 km/h de mitjana · fins a 89
  • SE10 % · 33 km/h de mitjana · fins a 75

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 11.004 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Vallirana

Els últims 30 dies

17°29°41°1 d’ag. del 2026: 22.3 a 30.4 °C2 d’ag. del 2026: 22.1 a 35.3 °C3 d’ag. del 2026: 23.0 a 33.3 °C4 d’ag. del 2026: 23.2 a 33.5 °C5 d’ag. del 2026: 22.1 a 35.4 °C6 d’ag. del 2026: 20.4 a 34.0 °C · 5.2 mm7 d’ag. del 2026: 20.8 a 33.9 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 21.5 a 35.4 °C9 d’ag. del 2026: 24.0 a 37.9 °C10 d’ag. del 2026: 23.4 a 35.3 °C · 2.4 mm11 d’ag. del 2026: 21.1 a 34.2 °C12 d’ag. del 2026: 22.3 a 35.9 °C13 d’ag. del 2026: 23.0 a 38.1 °C14 d’ag. del 2026: 24.5 a 39.9 °C15 d’ag. del 2026: 22.9 a 34.8 °C16 d’ag. del 2026: 21.7 a 36.1 °C17 d’ag. del 2026: 22.5 a 34.5 °C18 d’ag. del 2026: 22.7 a 33.7 °C19 d’ag. del 2026: 23.2 a 38.1 °C20 d’ag. del 2026: 21.6 a 34.3 °C · 1.7 mm21 d’ag. del 2026: 19.8 a 31.5 °C · 0.7 mm22 d’ag. del 2026: 19.8 a 29.8 °C · 0.1 mm23 d’ag. del 2026: 19.8 a 32.6 °C24 d’ag. del 2026: 20.9 a 31.5 °C · 0.2 mm25 d’ag. del 2026: 20.5 a 35.5 °C26 d’ag. del 2026: 21.5 a 32.1 °C27 d’ag. del 2026: 24.2 a 36.1 °C28 d’ag. del 2026: 19.8 a 31.8 °C · 0.2 mm29 d’ag. del 2026: 18.3 a 31.2 °C30 d’ag. del 2026: 19.1 a 33.6 °C6 d’ag. del 2026: 5.2 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 2.4 mm20 d’ag. del 2026: 1.7 mm21 d’ag. del 2026: 0.7 mm22 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 0.2 mm28 d’ag. del 2026: 0.2 mm5 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0833.6°19.1°25.6°3259 %
29/0831.2°18.3°24.3°3455 %
28/0831.8°19.8°25.9°0.2 mm3529 %
27/0836.1°24.2°28.0°3362 %
26/0832.1°21.5°25.5°2770 %
25/0835.5°20.5°27.1°3650 %
24/0831.5°20.9°25.3°0.2 mm5269 %
23/0832.6°19.8°25.0°3274 %
22/0829.8°19.8°23.7°0.1 mm3267 %
21/0831.5°19.8°24.0°0.7 mm3371 %
20/0834.3°21.6°27.1°1.7 mm4071 %
19/0838.1°23.2°29.3°3068 %
18/0833.7°22.7°27.5°3976 %
17/0834.5°22.5°27.6°3373 %
16/0836.1°21.7°27.8°2857 %
15/0834.8°22.9°27.8°4053 %
14/0839.9°24.5°31.4°2836 %
13/0838.1°23.0°30.2°3539 %
12/0835.9°22.3°28.2°2962 %
11/0834.2°21.1°27.5°2869 %
10/0835.3°23.4°28.0°2.4 mm3967 %
09/0837.9°24.0°29.6°3157 %
08/0835.4°21.5°28.1°3065 %
07/0833.9°20.8°27.0°0.1 mm3272 %
06/0834.0°20.4°26.4°5.2 mm3868 %
05/0835.4°22.1°28.3°3455 %
04/0833.5°23.2°26.9°3175 %
03/0833.3°23.0°26.9°2977 %
02/0835.3°22.1°27.5°3173 %
01/0830.4°22.3°25.8°3580 %

Altres nuclis de Olesa de Bonesvalls