El temps

la Serra de Dalt

Sant Martí Sarroca · l'Alt Penedès · 313 m · 64 hab.

26,3°C
Vent
5 km/hSSO
Ratxa
17 km/h
Humitat
62 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Sant Martí Sarroca, a 1,9 km i +56 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,7 °C a 257 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
10,1µg/m³
NO₂
2,6µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
133µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui40
  • demà53
  • dj.49
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Vilafranca del Penedès · a 8 km · estació suburbana, fons

NO
1,1µg/m³
NO2
8,9µg/m³
O3
58,7µg/m³
PM10
21,3µg/m³
PM2,5
6,9µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 15 km de la Serra de Dalt

L'aforament més proper

Sant Quintí de Mediona

0,02m³/s

L'Anoia · a 9 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Penedès

Ara mateix, la Serra de Dalt és el 5è punt més fresc dels 28 de la comarca.

−0,4 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,3Pontons
  2. 25,4Torrelles de Foix
  3. 25,8Font-rubí
  4. 26,3la Serra de Dalt
  5. 26,5Avinyonet del Penedès
  6. 26,5la Granada
  7. 26,5Sant Cugat Sesgarrigues
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mediona (25,0 °C) a Sant Sadurní d'Anoia (27,8 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 28 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:29
Alba civil
06:52
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Serra de Dalt és diferent

la Serra de Dalt és a 313 m d'altitud. És el 6è nucli més enlairat dels 19 del municipi. Dins de Alt Penedès, que va dels 91 als 786 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Sant Martí Sarroca, a 1,9 km i 56 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

112l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

85l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

41l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

4l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

45l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.3 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-7.6 °C25 de des. del 2001
Dia amb més pluja116.0 mm3 de des. del 1998

Mesurats a l'estació de Sant Martí Sarroca, a 1,9 km i 56 m de desnivell. Sèrie des del 24 de maig del 1997 · 10.654 dies amb dada (29 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SO, en 21 % dels 6.259 dies de sèrie.N · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 71 km/hNNE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 55 km/hNE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 51 km/hENE · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 47 km/hE · 4.3 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 47 km/hESE · 3.4 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 36 km/hSE · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 46 km/hSSE · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 37 km/hS · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 67 km/hSSO · 8.9 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 75 km/hSO · 21.2 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 71 km/hOSO · 17.0 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 87 km/hO · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 88 km/hONO · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 96 km/hNO · 6.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 78 km/hNNO · 3.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 78 km/hNESO21 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SO en el 21 % dels dies.

  • SO21 % · 23 km/h de mitjana · fins a 71
  • OSO17 % · 27 km/h de mitjana · fins a 87
  • SSO9 % · 22 km/h de mitjana · fins a 75
  • O8 % · 32 km/h de mitjana · fins a 88

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.259 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Sant Martí Sarroca

Els últims 30 dies

15°27°38°1 d’ag. del 2026: 22.9 a 32.9 °C2 d’ag. del 2026: 20.7 a 33.9 °C3 d’ag. del 2026: 22.9 a 32.9 °C4 d’ag. del 2026: 22.3 a 34.0 °C5 d’ag. del 2026: 20.2 a 34.8 °C6 d’ag. del 2026: 21.8 a 33.5 °C7 d’ag. del 2026: 20.1 a 34.0 °C8 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.2 °C9 d’ag. del 2026: 23.7 a 36.1 °C10 d’ag. del 2026: 22.2 a 36.4 °C · 13 mm11 d’ag. del 2026: 20.6 a 33.7 °C · 2.8 mm12 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.6 °C13 d’ag. del 2026: 21.3 a 37.0 °C14 d’ag. del 2026: 21.4 a 36.4 °C15 d’ag. del 2026: 20.9 a 34.7 °C16 d’ag. del 2026: 20.6 a 35.0 °C17 d’ag. del 2026: 20.6 a 34.9 °C18 d’ag. del 2026: 22.0 a 33.9 °C19 d’ag. del 2026: 21.7 a 36.3 °C20 d’ag. del 2026: 20.6 a 35.1 °C · 3.9 mm21 d’ag. del 2026: 19.8 a 31.8 °C · 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 19.3 a 28.8 °C · 15 mm23 d’ag. del 2026: 19.4 a 31.3 °C24 d’ag. del 2026: 19.2 a 31.1 °C · 0.7 mm25 d’ag. del 2026: 18.1 a 33.5 °C26 d’ag. del 2026: 20.0 a 31.6 °C27 d’ag. del 2026: 22.8 a 32.9 °C28 d’ag. del 2026: 17.1 a 30.3 °C29 d’ag. del 2026: 16.8 a 29.8 °C30 d’ag. del 2026: 16.8 a 31.6 °C10 d’ag. del 2026: 13 mm11 d’ag. del 2026: 2.8 mm20 d’ag. del 2026: 3.9 mm21 d’ag. del 2026: 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 15 mm24 d’ag. del 2026: 0.7 mm15 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.6°16.8°23.6°61 %
29/0829.8°16.8°23.0°59 %
28/0830.3°17.1°24.4°33 %
27/0832.9°22.8°26.7°70 %
26/0831.6°20.0°24.8°72 %
25/0833.5°18.1°25.3°60 %
24/0831.1°19.2°23.9°0.7 mm80 %
23/0831.3°19.4°24.4°81 %
22/0828.8°19.3°23.0°15 mm79 %
21/0831.8°19.8°24.5°0.5 mm70 %
20/0835.1°20.6°27.2°3.9 mm68 %
19/0836.3°21.7°27.9°74 %
18/0833.9°22.0°27.2°74 %
17/0834.9°20.6°26.7°75 %
16/0835.0°20.6°26.8°60 %
15/0834.7°20.9°26.7°52 %
14/0836.4°21.4°29.0°45 %
13/0837.0°21.3°28.4°49 %
12/0835.6°21.1°27.6°63 %
11/0833.7°20.6°27.1°2.8 mm74 %
10/0836.4°22.2°28.1°13 mm66 %
09/0836.1°23.7°29.0°60 %
08/0834.2°20.5°27.2°69 %
07/0834.0°20.1°26.8°71 %
06/0833.5°21.8°26.2°70 %
05/0834.8°20.2°27.6°60 %
04/0834.0°22.3°26.8°76 %
03/0832.9°22.9°27.0°78 %
02/0833.9°20.7°27.0°73 %
01/0832.9°22.9°26.6°77 %

Altres nuclis de Sant Martí Sarroca