Cal Salines
Vilafranca del Penedès · l'Alt Penedès · 185 m · 43 hab.
Cel cobert
Sensació de 29 °C
- Vent
- 5 km/hSSO
- Ratxa
- 17 km/h
- Humitat
- 62 %
- Punt de rosada
- 18 °C
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
- Nuvolositat
- 87 %
- Índex UV
- 4moderat
Dada de l'estació de Sant Martí Sarroca, a 5,8 km i −72 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,7 °C a 257 m.
Avui, cel cobert, ja s'han fet 29,6 °C.
2 graus menys que ahir, que va arribar als 31,9 °C i la mínima d'aquesta matinada ha estat de 20,2 °C. Demà puja 2 graus i queda poc ennuvolat.
Avui a la tarda
17:00–19:00
27°26°sense pluja
Avui a la nit
20:00–23:00
25°23°sense pluja
Demà a la matinada
00:00–05:00
23°21°sense pluja
Demà al matí
06:00–12:00
29°21°sense pluja
Demà a la tarda
13:00–19:00
30°27°sense pluja
UV 7
L'índex UV arriba a 7 demà de les 13 a les 17 h, dins la banda alta de l’OMS. La humitat fa que els 25 °C demà cap a les 10 h es notin com 28 °C.
Pròximes 48 hores
Consens de 3 models de predicció · corregit +12 m d'altitud
- temperatura
- pluja en mm
- probabilitat
- direcció i força del vent
- nit
- desacord entre models
Veure les dades en taula
| Dia i hora | Cel | Temperatura | Pluja | Vent |
|---|---|---|---|---|
| dt. 1, 00:00 | Mig ennuvolat | 24,2 °C | — | 6 km/h E |
| dt. 1, 03:00 | Mig ennuvolat | 23,3 °C | — | 4 km/h ENE |
| dt. 1, 06:00 | Boira | 21,8 °C | — | 5 km/h N |
| dt. 1, 09:00 | Poc ennuvolat | 22,6 °C | — | 4 km/h N |
| dt. 1, 12:00 | Mig ennuvolat | 26,7 °C | 0,1 mm | 11 km/h S |
| dt. 1, 15:00 | Ennuvolat | 27,9 °C | — | 14 km/h S |
| dt. 1, 18:00 | Ennuvolat | 26,4 °C | — | 14 km/h S |
| dt. 1, 21:00 | Mig ennuvolat | 24,5 °C | — | 9 km/h SSO |
| dc. 2, 00:00 | Serè | 22,8 °C | — | 6 km/h NO |
| dc. 2, 03:00 | Ennuvolat | 21,5 °C | — | 4 km/h N |
| dc. 2, 06:00 | Boira | 20,7 °C | — | 6 km/h NNE |
| dc. 2, 09:00 | Serè | 22,8 °C | — | 5 km/h NNE |
| dc. 2, 12:00 | Serè | 28,5 °C | — | 5 km/h SSE |
| dc. 2, 15:00 | Serè | 29,3 °C | — | 14 km/h S |
| dc. 2, 18:00 | Poc ennuvolat | 27,8 °C | — | 11 km/h S |
| dc. 2, 21:00 | Ennuvolat | 25,2 °C | — | 6 km/h S |
Els 3 models coincideixen fins diumenge; a partir d'aquí el desacord puja a 3,0 °C i la predicció s'ha de llegir com una tendència.
7 dies
avui
1 set.
28°
21°
0,1 mm2 %
demà
2 set.
30°
21°
—
dj.
3 set.
30°
21°
—
dv.
4 set.
29°
20°
—
ds.
5 set.
30°
20°
—
dg.
6 set.
32°
22°
—
dl.
7 set.
30°
20°
—
Detall hora a hora · 48 hores
| Hora | Cel | Temp. °C | Sensació °C | Pluja mm | Prob. % | Vent km/h | Ratxa km/h | Humitat % | UV |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| avui, 1 de setembre | |||||||||
| 00:00 | Mig ennuvolat | 24° | 27° | — | — | 6E | 17 | 76 | — |
| 01:00 | Mig ennuvolat | 24° | 27° | — | — | 5E | 16 | 79 | — |
| 02:00 | Mig ennuvolat | 24° | 27° | — | — | 5E | 14 | 79 | — |
| 03:00 | Mig ennuvolat | 23° | 27° | — | — | 4ENE | 13 | 82 | — |
| 04:00 | Mig ennuvolat | 23° | 26° | — | — | 4NE | 9 | 85 | — |
| 05:00 | Boira | 22° | 26° | — | — | 4NNE | 9 | 86 | — |
| 06:00 | Boira | 22° | 25° | — | — | 5N | 9 | 89 | — |
| 07:00 | Boira | 21° | 24° | — | — | 6NNE | 13 | 92 | — |
| 08:00 | Boira | 21° | 24° | — | — | 7NNE | 16 | 91 | — |
| 09:00 | Poc ennuvolat | 23° | 26° | — | — | 4N | 17 | 84 | 1 |
| 10:00 | Poc ennuvolat | 25° | 28° | — | — | 3NE | 17 | 71 | 2 |
| 11:00 | Mig ennuvolat | 26° | 28° | — | — | 7S | 19 | 64 | 4 |
| 12:00 | Mig ennuvolat | 27° | 28° | 0,1 | — | 11S | 30 | 62 | 5 |
| 13:00 | Ennuvolat | 27° | 28° | — | — | 14S | 35 | 58 | 6 |
| 14:00 | Ennuvolat | 28° | 29° | — | — | 15S | 36 | 57 | 7 |
| 15:00 | Ennuvolat | 28° | 29° | — | — | 14S | 36 | 56 | 5 |
| 16:00 | Ennuvolat | 28° | 28° | — | — | 15S | 35 | 58 | 6 |
| 17:00 | Ennuvolat | 27° | 28° | — | 2 | 13S | 34 | 60 | 4 |
| 18:00 | Ennuvolat | 26° | 28° | — | — | 14S | 31 | 63 | 2 |
| 19:00 | Ennuvolat | 26° | 27° | — | — | 12S | 30 | 65 | 2 |
| 20:00 | Ennuvolat | 25° | 27° | — | — | 10SSO | 28 | 67 | — |
| 21:00 | Mig ennuvolat | 25° | 27° | — | — | 9SSO | 22 | 72 | — |
| 22:00 | Serè | 24° | 27° | — | — | 6SO | 20 | 76 | — |
| 23:00 | Serè | 23° | 26° | — | — | 7OSO | 17 | 79 | — |
| demà, 2 de setembre | |||||||||
| 00:00 | Serè | 23° | 26° | — | — | 6NO | 17 | 82 | — |
| 01:00 | Poc ennuvolat | 22° | 26° | — | — | 3NO | 14 | 84 | — |
| 02:00 | Poc ennuvolat | 22° | 25° | — | — | 3NNO | 10 | 86 | — |
| 03:00 | Ennuvolat | 22° | 25° | — | — | 4N | 10 | 89 | — |
| 04:00 | Ennuvolat | 21° | 24° | — | — | 6NNE | 12 | 90 | — |
| 05:00 | Boira | 21° | 24° | — | — | 6N | 13 | 92 | — |
| 06:00 | Boira | 21° | 23° | — | — | 6NNE | 14 | 92 | — |
| 07:00 | Boira | 21° | 23° | — | — | 7NNE | 15 | 91 | — |
| 08:00 | Poc ennuvolat | 21° | 24° | — | — | 6NNE | 15 | 89 | — |
| 09:00 | Serè | 23° | 26° | — | — | 5NNE | 14 | 81 | 1 |
| 10:00 | Poc ennuvolat | 25° | 28° | — | — | 2N | 14 | 70 | 2 |
| 11:00 | Serè | 27° | 30° | — | — | 3S | 13 | 62 | 4 |
| 12:00 | Serè | 29° | 32° | — | — | 5SSE | 15 | 57 | 5 |
| 13:00 | Poc ennuvolat | 29° | 33° | — | — | 9SSO | 24 | 56 | 6 |
| 14:00 | Poc ennuvolat | 30° | 33° | — | — | 12S | 28 | 56 | 7 |
| 15:00 | Serè | 29° | 32° | — | — | 14S | 33 | 58 | 7 |
| 16:00 | Serè | 29° | 32° | — | — | 13S | 32 | 59 | 6 |
| 17:00 | Poc ennuvolat | 29° | 31° | — | — | 12S | 31 | 62 | 5 |
| 18:00 | Poc ennuvolat | 28° | 30° | — | — | 11S | 29 | 66 | 3 |
| 19:00 | Poc ennuvolat | 27° | 30° | — | — | 10S | 27 | 69 | 2 |
| 20:00 | Poc ennuvolat | 26° | 29° | — | — | 9S | 23 | 75 | 1 |
| 21:00 | Ennuvolat | 25° | 29° | — | — | 6S | 20 | 81 | — |
| 22:00 | Ennuvolat | 25° | 29° | — | — | 3ESE | 15 | 86 | — |
| 23:00 | Poc ennuvolat | 24° | 29° | — | — | 3NE | 10 | 88 | — |
Les unitats van als encapçalaments. La probabilitat és la que dona el model, no el percentatge de models que preveuen pluja: són dues coses diferents i la primera és millor.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
38Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,5µg/m³
- PM10
- 10,5µg/m³
- NO₂
- 3,6µg/m³
- O₃
- 95µg/m³
- SO₂
- 0,4µg/m³
- CO
- 135µg/m³
- avui41
- demà47
- dj.42
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
- Artemisiabaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Vilafranca del Penedès · a 3 km · estació suburbana, fons
- NO
- 1,1µg/m³
- NO2
- 8,9µg/m³
- O3
- 58,7µg/m³
- PM10
- 21,3µg/m³
- PM2,5
- 6,9µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Aigua
L'embassament més proper
Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)
53,7 %−5,3 en 30 dies
1,8 hm³ · a 8 km de Cal Salines
L'aforament més proper
Castellet i la Gornal
0,14m³/s
El Foix · a 7 km · nivell 0,11 m
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins de l'Alt Penedès
Ara mateix, Cal Salines és el 7è punt més càlid dels 28 de la comarca.
+0,4 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 27,1Castellví de la Marca
- 27,1Olèrdola
- 27,1Olesa de Bonesvalls
- 27,2Cal Salines
- 27,2Santa Margarida i els Monjos
- 27,6Sant Llorenç d'Hortons
- 27,6Sant Pere de Riudebitlles
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Mediona (25,0 °C) a Sant Sadurní d'Anoia (27,8 °C).
Per altitud és el 23è punt més enlairat dels 28 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:52
- Migdia solar
- 13:54
- Crepuscle civil
- 20:57
- Durada del dia
- 13 h 08 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Cal Salines és diferent
Cal Salines és a 185 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 4 que en té. Dins de Alt Penedès, que va dels 91 als 786 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Sant Martí Sarroca, a 5,8 km i −72 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
112l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
85l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
41l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
4l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
45l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 40.3 °C | 8 de jul. del 2026 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -7.6 °C | 25 de des. del 2001 |
| Dia amb més pluja | 116.0 mm | 3 de des. del 1998 |
Mesurats a l'estació de Sant Martí Sarroca, a 5,8 km i −72 m de desnivell. Sèrie des del 24 de maig del 1997 · 10.654 dies amb dada (29 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SO en el 21 % dels dies.
- SO21 % · 23 km/h de mitjana · fins a 71
- OSO17 % · 27 km/h de mitjana · fins a 87
- SSO9 % · 22 km/h de mitjana · fins a 75
- O8 % · 32 km/h de mitjana · fins a 88
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.259 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 31.6° | 16.8° | 23.6° | — | — | 61 % |
| 29/08 | 29.8° | 16.8° | 23.0° | — | — | 59 % |
| 28/08 | 30.3° | 17.1° | 24.4° | — | — | 33 % |
| 27/08 | 32.9° | 22.8° | 26.7° | — | — | 70 % |
| 26/08 | 31.6° | 20.0° | 24.8° | — | — | 72 % |
| 25/08 | 33.5° | 18.1° | 25.3° | — | — | 60 % |
| 24/08 | 31.1° | 19.2° | 23.9° | 0.7 mm | — | 80 % |
| 23/08 | 31.3° | 19.4° | 24.4° | — | — | 81 % |
| 22/08 | 28.8° | 19.3° | 23.0° | 15 mm | — | 79 % |
| 21/08 | 31.8° | 19.8° | 24.5° | 0.5 mm | — | 70 % |
| 20/08 | 35.1° | 20.6° | 27.2° | 3.9 mm | — | 68 % |
| 19/08 | 36.3° | 21.7° | 27.9° | — | — | 74 % |
| 18/08 | 33.9° | 22.0° | 27.2° | — | — | 74 % |
| 17/08 | 34.9° | 20.6° | 26.7° | — | — | 75 % |
| 16/08 | 35.0° | 20.6° | 26.8° | — | — | 60 % |
| 15/08 | 34.7° | 20.9° | 26.7° | — | — | 52 % |
| 14/08 | 36.4° | 21.4° | 29.0° | — | — | 45 % |
| 13/08 | 37.0° | 21.3° | 28.4° | — | — | 49 % |
| 12/08 | 35.6° | 21.1° | 27.6° | — | — | 63 % |
| 11/08 | 33.7° | 20.6° | 27.1° | 2.8 mm | — | 74 % |
| 10/08 | 36.4° | 22.2° | 28.1° | 13 mm | — | 66 % |
| 09/08 | 36.1° | 23.7° | 29.0° | — | — | 60 % |
| 08/08 | 34.2° | 20.5° | 27.2° | — | — | 69 % |
| 07/08 | 34.0° | 20.1° | 26.8° | — | — | 71 % |
| 06/08 | 33.5° | 21.8° | 26.2° | — | — | 70 % |
| 05/08 | 34.8° | 20.2° | 27.6° | — | — | 60 % |
| 04/08 | 34.0° | 22.3° | 26.8° | — | — | 76 % |
| 03/08 | 32.9° | 22.9° | 27.0° | — | — | 78 % |
| 02/08 | 33.9° | 20.7° | 27.0° | — | — | 73 % |
| 01/08 | 32.9° | 22.9° | 26.6° | — | — | 77 % |
Altres nuclis de Vilafranca del Penedès
Els models pesen igual en aquest consens. La ponderació per encert verificat contra les estacions de la XEMA encara no està activa: cal acumular històric per calcular-la, i fins llavors seria deshonest prometre-la.