El temps

Os de Civís

les Valls de Valira · l'Alt Urgell · 1522 m · 66 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

20,0°C
Vent
14 km/hS
Ratxa
27 km/h
Humitat
77 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Salòria (2.451 m), a 6,1 km i −929 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 14,0 °C a 2451 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

30Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,7µg/m³
PM10
7,9µg/m³
NO₂
0,2µg/m³
O₃
76µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
103µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui32
  • demà34
  • dj.35
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Ambrosiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Com queda dins de l'Alt Urgell

Ara mateix, Os de Civís és el punt més fresc dels 20 de la comarca.

−9,2 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 20,0Os de Civís
  2. 22,5Cava
  3. 25,4Josa i Tuixén
  4. 26,7la Vansa i Fórnols
  5. 26,8Estamariu
  6. 27,7Arsèguel
  7. 28,2el Pont de Bar
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, d'Os de Civís (20,0 °C) a Organyà (31,3 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 20 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:31
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
21:00
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Os de Civís és diferent

Os de Civís és a 1522 m, 788 m per sobre del nucli de les Valls de Valira. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 4,1 i 6,7 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 14. Dins de Alt Urgell, que va dels 445 als 1732 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Salòria (2.451 m), a 6,1 km i −929 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

0l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

0l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

104l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

104l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta24.3 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-22.9 °C3 de febr. del 2012
Dia amb més pluja111.7 mm27 d’abr. del 2024
Ratxa de vent més forta185 km/h14 de febr. del 2005

Mesurats a l'estació de Salòria (2.451 m), a 6,1 km i −929 m de desnivell. Sèrie des del 1 d’oct. del 2004 · 7.972 dies amb dada (22 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 27 % dels 7.244 dies de sèrie.N · 15.6 % dels dies · ratxa mitjana 57 km/h · màxima 165 km/hNNE · 8.7 % dels dies · ratxa mitjana 48 km/h · màxima 153 km/hNE · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 127 km/hENE · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 118 km/hE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 104 km/hESE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 111 km/hSE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 90 km/hSSE · 6.5 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 113 km/hS · 26.7 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 118 km/hSSO · 9.1 % dels dies · ratxa mitjana 45 km/h · màxima 125 km/hSO · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 45 km/h · màxima 108 km/hOSO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 87 km/hO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 80 km/hONO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 131 km/hNO · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 51 km/h · màxima 137 km/hNNO · 14.1 % dels dies · ratxa mitjana 56 km/h · màxima 162 km/hNESO27 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 27 % dels dies.

  • S27 % · 43 km/h de mitjana · fins a 118
  • N16 % · 57 km/h de mitjana · fins a 165
  • NNO14 % · 56 km/h de mitjana · fins a 162
  • SSO9 % · 45 km/h de mitjana · fins a 125

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 7.244 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Salòria (2.451 m)

Els últims 30 dies

3°14°24°1 d’ag. del 2026: 10.3 a 22.3 °C · 8.2 mm2 d’ag. del 2026: 12.9 a 20.8 °C · 1.8 mm3 d’ag. del 2026: 7.7 a 19.3 °C · 13.1 mm4 d’ag. del 2026: 10.0 a 18.3 °C5 d’ag. del 2026: 10.5 a 18.2 °C6 d’ag. del 2026: 11.2 a 18.1 °C · 2 mm7 d’ag. del 2026: 11.8 a 18.9 °C · 8.4 mm8 d’ag. del 2026: 8.1 a 19.7 °C · 7.8 mm9 d’ag. del 2026: 9.8 a 18.1 °C10 d’ag. del 2026: 11.9 a 18.2 °C11 d’ag. del 2026: 9.0 a 18.7 °C · 9.3 mm12 d’ag. del 2026: 13.2 a 19.7 °C13 d’ag. del 2026: 13.2 a 20.5 °C14 d’ag. del 2026: 12.0 a 20.1 °C · 0.3 mm15 d’ag. del 2026: 9.3 a 18.3 °C · 8.7 mm16 d’ag. del 2026: 8.9 a 14.8 °C · 1.9 mm17 d’ag. del 2026: 10.2 a 17.1 °C18 d’ag. del 2026: 11.3 a 20.0 °C19 d’ag. del 2026: 11.8 a 21.3 °C · 1.4 mm20 d’ag. del 2026: 6.1 a 15.4 °C · 13.9 mm21 d’ag. del 2026: 5.7 a 11.9 °C · 1 mm22 d’ag. del 2026: 6.9 a 11.7 °C23 d’ag. del 2026: 8.7 a 16.0 °C24 d’ag. del 2026: 5.9 a 12.8 °C · 14.3 mm25 d’ag. del 2026: 7.9 a 14.1 °C26 d’ag. del 2026: 8.0 a 15.2 °C27 d’ag. del 2026: 7.8 a 16.2 °C28 d’ag. del 2026: 4.5 a 12.6 °C29 d’ag. del 2026: 5.5 a 14.8 °C30 d’ag. del 2026: 8.0 a 15.8 °C1 d’ag. del 2026: 8.2 mm2 d’ag. del 2026: 1.8 mm3 d’ag. del 2026: 13.1 mm6 d’ag. del 2026: 2 mm7 d’ag. del 2026: 8.4 mm8 d’ag. del 2026: 7.8 mm11 d’ag. del 2026: 9.3 mm14 d’ag. del 2026: 0.3 mm15 d’ag. del 2026: 8.7 mm16 d’ag. del 2026: 1.9 mm19 d’ag. del 2026: 1.4 mm20 d’ag. del 2026: 13.9 mm21 d’ag. del 2026: 1 mm24 d’ag. del 2026: 14.3 mm14 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0815.8°8.0°11.6°3558 %
29/0814.8°5.5°9.8°3062 %
28/0812.6°4.5°8.2°5747 %
27/0816.2°7.8°11.5°5777 %
26/0815.2°8.0°11.3°5173 %
25/0814.1°7.9°10.2°3777 %
24/0812.8°5.9°9.8°14.3 mm6088 %
23/0816.0°8.7°12.0°4881 %
22/0811.7°6.9°9.2°6389 %
21/0811.9°5.7°8.6°1 mm3583 %
20/0815.4°6.1°11.8°13.9 mm6074 %
19/0821.3°11.8°16.7°1.4 mm3943 %
18/0820.0°11.3°15.6°3143 %
17/0817.1°10.2°13.6°3663 %
16/0814.8°8.9°11.5°1.9 mm3672 %
15/0818.3°9.3°13.5°8.7 mm5355 %
14/0820.1°12.0°15.3°0.3 mm3549 %
13/0820.5°13.2°16.0°3656 %
12/0819.7°13.2°15.8°2556 %
11/0818.7°9.0°14.2°9.3 mm4762 %
10/0818.2°11.9°14.3°4457 %
09/0818.1°9.8°14.3°3758 %
08/0819.7°8.1°14.9°7.8 mm5364 %
07/0818.9°11.8°14.7°8.4 mm3065 %
06/0818.1°11.2°13.8°2 mm3571 %
05/0818.2°10.5°14.0°3275 %
04/0818.3°10.0°13.7°3258 %
03/0819.3°7.7°13.8°13.1 mm5971 %
02/0820.8°12.9°16.1°1.8 mm3162 %
01/0822.3°10.3°16.2°8.2 mm5557 %

Altres nuclis de les Valls de Valira