El temps

Taüll

la Vall de Boí · l'Alta Ribagorça · 1526 m · 278 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

21,2°C
Vent
5 km/hONO
Ratxa
17 km/h
Humitat
67 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Boí (2.537 m), a 6,6 km i −1011 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 14,6 °C a 2537 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

30Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,7µg/m³
PM10
7,3µg/m³
NO₂
0,2µg/m³
O₃
75µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
103µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui30
  • demà32
  • dj.35
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Com queda dins de l'Alta Ribagorça

Ara mateix, Taüll és el punt més fresc dels 4 de la comarca.

−6,1 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 21,2Taüll
  2. 26,8la Vall de Boí
  3. 27,8Vilaller
  4. 28,5el Pont de Suert
  5. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Taüll (21,2 °C) al Pont de Suert (28,5 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 4 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 2 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2220:33
Alba civil
06:53
Migdia solar
13:58
Crepuscle civil
21:02
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Taüll és diferent

Taüll és a 1526 m, 405 m per sobre del nucli de la Vall de Boí. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 2,1 i 3,4 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 2è nucli més enlairat dels 10 del municipi. Dins de Alta Ribagorça, que va dels 848 als 1616 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Boí (2.537 m), a 6,6 km i −1011 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

0l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

0l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

109l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

96l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta22.6 °C17 de jul. del 2022
Temperatura més baixa-23.0 °C3 de febr. del 2012
Dia amb més pluja115.7 mm29 de gen. del 2006

Mesurats a l'estació de Boí (2.537 m), a 6,6 km i −1011 m de desnivell. Sèrie des del 13 de nov. del 1998 · 9.757 dies amb dada (28 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del NO, en 30 % dels 6.603 dies de sèrie.N · 6.3 % dels dies · ratxa mitjana 54 km/h · màxima 168 km/hNNE · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 117 km/hNE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 47 km/h · màxima 95 km/hENE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 93 km/hE · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 47 km/h · màxima 103 km/hESE · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 108 km/hSE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 104 km/hSSE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 35 km/hS · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 72 km/hSSO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 106 km/hSO · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 118 km/hOSO · 8.8 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 126 km/hO · 7.3 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 150 km/hONO · 14.0 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 143 km/hNO · 29.7 % dels dies · ratxa mitjana 47 km/h · màxima 155 km/hNNO · 13.2 % dels dies · ratxa mitjana 60 km/h · màxima 168 km/hNESO30 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NO en el 30 % dels dies.

  • NO30 % · 47 km/h de mitjana · fins a 155
  • ONO14 % · 43 km/h de mitjana · fins a 143
  • NNO13 % · 60 km/h de mitjana · fins a 168
  • ESE9 % · 40 km/h de mitjana · fins a 108

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.603 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Boí (2.537 m)

Els últims 30 dies

1°11°21°1 d’ag. del 2026: 12.6 a 19.5 °C2 d’ag. del 2026: 12.9 a 19.8 °C3 d’ag. del 2026: 8.0 a 18.3 °C · 7.6 mm4 d’ag. del 2026: 10.0 a 16.7 °C5 d’ag. del 2026: 10.3 a 17.1 °C6 d’ag. del 2026: 6.6 a 16.3 °C · 31.3 mm7 d’ag. del 2026: 11.4 a 18.0 °C8 d’ag. del 2026: 7.5 a 19.2 °C · 58.7 mm9 d’ag. del 2026: 8.8 a 17.1 °C · 2 mm10 d’ag. del 2026: 11.1 a 17.6 °C11 d’ag. del 2026: 8.3 a 18.0 °C · 38.4 mm12 d’ag. del 2026: 12.3 a 19.1 °C13 d’ag. del 2026: 12.6 a 19.4 °C · 0.8 mm14 d’ag. del 2026: 10.8 a 19.2 °C · 4.9 mm15 d’ag. del 2026: 9.0 a 16.1 °C · 10.4 mm16 d’ag. del 2026: 8.9 a 13.4 °C · 1.6 mm17 d’ag. del 2026: 9.4 a 16.2 °C18 d’ag. del 2026: 10.6 a 19.1 °C19 d’ag. del 2026: 9.5 a 19.4 °C · 5.4 mm20 d’ag. del 2026: 4.9 a 14.4 °C · 37 mm21 d’ag. del 2026: 5.6 a 10.6 °C22 d’ag. del 2026: 6.0 a 10.5 °C · 0.3 mm23 d’ag. del 2026: 8.5 a 15.5 °C24 d’ag. del 2026: 4.4 a 10.6 °C · 12.2 mm25 d’ag. del 2026: 5.8 a 12.2 °C26 d’ag. del 2026: 7.7 a 14.8 °C27 d’ag. del 2026: 6.5 a 14.1 °C28 d’ag. del 2026: 2.4 a 10.5 °C29 d’ag. del 2026: 4.9 a 12.9 °C30 d’ag. del 2026: 7.8 a 13.6 °C3 d’ag. del 2026: 7.6 mm6 d’ag. del 2026: 31.3 mm8 d’ag. del 2026: 58.7 mm9 d’ag. del 2026: 2 mm11 d’ag. del 2026: 38.4 mm13 d’ag. del 2026: 0.8 mm14 d’ag. del 2026: 4.9 mm15 d’ag. del 2026: 10.4 mm16 d’ag. del 2026: 1.6 mm19 d’ag. del 2026: 5.4 mm20 d’ag. del 2026: 37 mm22 d’ag. del 2026: 0.3 mm24 d’ag. del 2026: 12.2 mm59 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0813.6°7.8°10.5°59 %
29/0812.9°4.9°8.7°66 %
28/0810.5°2.4°6.8°54 %
27/0814.1°6.5°10.4°74 %
26/0814.8°7.7°10.8°73 %
25/0812.2°5.8°9.0°77 %
24/0810.6°4.4°9.0°12.2 mm91 %
23/0815.5°8.5°11.2°83 %
22/0810.5°6.0°8.1°0.3 mm92 %
21/0810.6°5.6°8.2°73 %
20/0814.4°4.9°11.2°37 mm69 %
19/0819.4°9.5°15.3°5.4 mm46 %
18/0819.1°10.6°14.5°52 %
17/0816.2°9.4°12.9°71 %
16/0813.4°8.9°10.9°1.6 mm75 %
15/0816.1°9.0°12.5°10.4 mm61 %
14/0819.2°10.8°14.4°4.9 mm51 %
13/0819.4°12.6°15.0°0.8 mm57 %
12/0819.1°12.3°15.1°57 %
11/0818.0°8.3°13.9°38.4 mm59 %
10/0817.6°11.1°13.4°63 %
09/0817.1°8.8°13.5°2 mm61 %
08/0819.2°7.5°14.4°58.7 mm62 %
07/0818.0°11.4°14.2°70 %
06/0816.3°6.6°12.7°31.3 mm81 %
05/0817.1°10.3°13.3°74 %
04/0816.7°10.0°12.8°58 %
03/0818.3°8.0°13.3°7.6 mm69 %
02/0819.8°12.9°16.0°55 %
01/0819.5°12.6°15.5°60 %

Altres nuclis de la Vall de Boí