Sant Pere de l'Arç
Calonge de Segarra · l'Anoia · 618 m · 17 hab.
- Vent
- 9 km/hSSO
- Ratxa
- 21 km/h
- Humitat
- 49 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
Dada de l'estació de Pinós, a 5,1 km i −42 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,2 °C a 660 m.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
38Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,4µg/m³
- PM10
- 9,7µg/m³
- NO₂
- 0,9µg/m³
- O₃
- 94µg/m³
- SO₂
- 0,3µg/m³
- CO
- 119µg/m³
- avui38
- demà46
- dj.47
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix2 grans/m³
- Ambrosiabaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Aigua
L'embassament més proper
Embassament de Sant Ponç (Clariana de Cardener)
80,9 %−1,8 en 30 dies
19,7 hm³ · a 23 km de Sant Pere de l'Arç
L'aforament més proper
Súria
2,04m³/s
El Cardener · a 21 km
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins de l'Anoia
Ara mateix, Sant Pere de l'Arç és el 9è punt més càlid dels 34 de la comarca.
+0,8 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 28,1Orpí
- 28,2la Torre de Claramunt
- 28,4Carme
- 28,5Sant Pere de l'Arç
- 28,5Calonge de Segarra
- 28,5els Prats de Rei
- 28,5Igualada
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de la Llacuna (25,2 °C) a Castellfollit de Riubregós (29,6 °C).
Per altitud és el 7è punt més enlairat dels 34 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:52
- Migdia solar
- 13:55
- Crepuscle civil
- 20:58
- Durada del dia
- 13 h 09 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Sant Pere de l'Arç és diferent
Sant Pere de l'Arç és a 618 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 6 que en té. Dins de Anoia, que va dels 164 als 782 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Pinós, a 5,1 km i −42 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
108l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
79l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
10l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
14l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
59l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 40.3 °C | 28 de juny del 2019 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -13.4 °C | 23 de des. del 2001 |
| Dia amb més pluja | 83.2 mm | 14 d’oct. del 2018 |
Mesurats a l'estació de Pinós, a 5,1 km i −42 m de desnivell. Sèrie des del 4 de jul. del 1995 · 11.368 dies amb dada (31 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del O en el 26 % dels dies.
- O26 % · 31 km/h de mitjana · fins a 76
- OSO17 % · 31 km/h de mitjana · fins a 83
- ONO15 % · 32 km/h de mitjana · fins a 71
- SO14 % · 29 km/h de mitjana · fins a 86
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.154 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 32.8° | 16.0° | 23.4° | — | — | 53 % |
| 29/08 | 29.3° | 12.3° | 21.5° | — | — | 49 % |
| 28/08 | 26.6° | 14.4° | 20.3° | — | — | 41 % |
| 27/08 | 34.6° | 19.7° | 25.6° | — | — | 54 % |
| 26/08 | 29.5° | 16.9° | 22.7° | — | — | 67 % |
| 25/08 | 29.9° | 15.6° | 22.4° | — | — | 59 % |
| 24/08 | 29.9° | 16.9° | 22.1° | — | — | 74 % |
| 23/08 | 32.7° | 15.7° | 22.8° | — | — | 75 % |
| 22/08 | 28.5° | 16.8° | 21.4° | — | — | 74 % |
| 21/08 | 26.5° | 16.5° | 20.2° | — | — | 78 % |
| 20/08 | 33.6° | 17.3° | 23.8° | 8.5 mm | — | 70 % |
| 19/08 | 38.2° | 18.9° | 27.9° | 0.1 mm | — | 59 % |
| 18/08 | 33.7° | 18.2° | 25.3° | — | — | 69 % |
| 17/08 | 34.2° | 17.5° | 25.6° | — | — | 62 % |
| 16/08 | 32.9° | 17.9° | 24.4° | — | — | 56 % |
| 15/08 | 34.0° | 16.7° | 22.2° | 16.1 mm | — | 61 % |
| 14/08 | 37.5° | 20.1° | 28.1° | — | — | 37 % |
| 13/08 | 37.3° | 20.0° | 27.8° | — | — | 47 % |
| 12/08 | 35.9° | 18.8° | 26.9° | — | — | 48 % |
| 11/08 | 35.1° | 19.6° | 26.3° | — | — | 53 % |
| 10/08 | 34.3° | 19.2° | 25.9° | 3.5 mm | — | 56 % |
| 09/08 | 35.5° | 20.4° | 27.3° | 0.3 mm | — | 46 % |
| 08/08 | 35.1° | 19.1° | 26.2° | — | — | 52 % |
| 07/08 | 35.6° | 16.8° | 25.2° | — | — | 64 % |
| 06/08 | 34.4° | 18.2° | 24.3° | 0.7 mm | — | 67 % |
| 05/08 | 35.7° | 18.8° | 27.0° | — | — | 53 % |
| 04/08 | 34.4° | 17.2° | 24.8° | — | — | 64 % |
| 03/08 | 33.8° | 17.6° | 24.4° | 1.7 mm | — | 75 % |
| 02/08 | 35.6° | 19.7° | 26.6° | — | — | 61 % |
| 01/08 | 35.4° | 18.4° | 25.4° | — | — | 72 % |