El temps

Sant Pau de la Guàrdia

el Bruc · l'Anoia · 672 m · 78 hab.

23,9°C
Vent
14 km/hSO
Ratxa
33 km/h
Humitat
68 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Montserrat - Sant Dimes, a 7,7 km i −246 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 22,3 °C a 918 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
9,6µg/m³
NO₂
1,9µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
131µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà61
  • dj.57
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Igualada · a 11 km · estació suburbana, fons

H2S
2,5µg/m³
NO
6,2µg/m³
NO2
14,4µg/m³
O3
63,7µg/m³
PM10
17,8µg/m³
PM2,5
6,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Castellbell i el Vilar

7,31m³/s

Baix Llobregat · a 10 km · nivell 0,25 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Anoia

Ara mateix, Sant Pau de la Guàrdia és el punt més fresc dels 34 de la comarca.

−3,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 23,9Sant Pau de la Guàrdia
  2. 25,2la Llacuna
  3. 25,5Santa Maria de Miralles
  4. 25,6Bellprat
  5. 25,9Argençola
  6. 26,0Montmaneu
  7. 26,2Sant Martí de Tous
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Sant Pau de la Guàrdia (23,9 °C) a Castellfollit de Riubregós (29,6 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 34 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:29
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Sant Pau de la Guàrdia és diferent

Sant Pau de la Guàrdia és a 672 m, 203 m per sobre del nucli del Bruc. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,1 i 1,7 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 2. Dins de Anoia, que va dels 164 als 782 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Montserrat - Sant Dimes, a 7,7 km i −246 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

82l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

23l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

50l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

4l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

55l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta35.9 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-8.3 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja129.3 mm21 de set. del 2025

Mesurats a l'estació de Montserrat - Sant Dimes, a 7,7 km i −246 m de desnivell. Sèrie des del 3 de gen. del 2003 · 8.608 dies amb dada (23 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 27 % dels 5.800 dies de sèrie.N · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 83 km/hNNE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 57 km/h · màxima 104 km/hNE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 59 km/hENE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 50 km/h · màxima 66 km/hE · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 57 km/hESE · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 94 km/hSE · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 95 km/hSSE · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 89 km/hS · 6.3 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 84 km/hSSO · 5.7 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 79 km/hSO · 22.4 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 120 km/hOSO · 26.9 % dels dies · ratxa mitjana 47 km/h · màxima 116 km/hO · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 127 km/hONO · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 58 km/h · màxima 124 km/hNO · 10.6 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 126 km/hNNO · 12.3 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 128 km/hNESO27 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 27 % dels dies.

  • OSO27 % · 47 km/h de mitjana · fins a 116
  • SO22 % · 43 km/h de mitjana · fins a 120
  • NNO12 % · 49 km/h de mitjana · fins a 128
  • NO11 % · 49 km/h de mitjana · fins a 126

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 5.800 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Montserrat - Sant Dimes

Els últims 30 dies

13°25°36°1 d’ag. del 2026: 19.1 a 26.7 °C2 d’ag. del 2026: 20.4 a 28.7 °C3 d’ag. del 2026: 19.6 a 27.2 °C4 d’ag. del 2026: 19.5 a 28.2 °C5 d’ag. del 2026: 22.1 a 29.7 °C6 d’ag. del 2026: 15.6 a 27.2 °C · 18.2 mm7 d’ag. del 2026: 20.6 a 28.0 °C8 d’ag. del 2026: 20.7 a 28.1 °C9 d’ag. del 2026: 21.6 a 29.8 °C10 d’ag. del 2026: 20.7 a 29.4 °C · 1.4 mm11 d’ag. del 2026: 20.8 a 28.1 °C · 0.2 mm12 d’ag. del 2026: 22.8 a 30.5 °C13 d’ag. del 2026: 24.8 a 33.1 °C14 d’ag. del 2026: 24.0 a 34.3 °C15 d’ag. del 2026: 14.8 a 27.6 °C · 17.7 mm16 d’ag. del 2026: 21.8 a 28.6 °C17 d’ag. del 2026: 20.7 a 30.3 °C18 d’ag. del 2026: 20.5 a 30.0 °C19 d’ag. del 2026: 21.7 a 32.0 °C20 d’ag. del 2026: 18.4 a 25.6 °C · 13.6 mm21 d’ag. del 2026: 16.9 a 24.9 °C · 1.1 mm22 d’ag. del 2026: 16.3 a 23.2 °C23 d’ag. del 2026: 17.4 a 26.5 °C24 d’ag. del 2026: 18.3 a 24.2 °C25 d’ag. del 2026: 20.3 a 27.9 °C26 d’ag. del 2026: 18.6 a 24.8 °C27 d’ag. del 2026: 19.1 a 28.6 °C28 d’ag. del 2026: 17.6 a 24.4 °C29 d’ag. del 2026: 17.1 a 26.3 °C30 d’ag. del 2026: 18.6 a 26.8 °C6 d’ag. del 2026: 18.2 mm10 d’ag. del 2026: 1.4 mm11 d’ag. del 2026: 0.2 mm15 d’ag. del 2026: 17.7 mm20 d’ag. del 2026: 13.6 mm21 d’ag. del 2026: 1.1 mm18 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0826.8°18.6°22.7°43 %
29/0826.3°17.1°21.0°53 %
28/0824.4°17.6°20.2°33 %
27/0828.6°19.1°22.7°69 %
26/0824.8°18.6°21.2°72 %
25/0827.9°20.3°23.2°47 %
24/0824.2°18.3°20.8°80 %
23/0826.5°17.4°20.9°83 %
22/0823.2°16.3°19.2°77 %
21/0824.9°16.9°19.5°1.1 mm82 %
20/0825.6°18.4°21.4°13.6 mm86 %
19/0832.0°21.7°26.8°52 %
18/0830.0°20.5°23.6°79 %
17/0830.3°20.7°23.6°75 %
16/0828.6°21.8°23.9°56 %
15/0827.6°14.8°23.8°17.7 mm54 %
14/0834.3°24.0°28.0°33 %
13/0833.1°24.8°27.7°41 %
12/0830.5°22.8°26.4°41 %
11/0828.1°20.8°24.5°0.2 mm59 %
10/0829.4°20.7°24.5°1.4 mm54 %
09/0829.8°21.6°25.8°47 %
08/0828.1°20.7°24.9°56 %
07/0828.0°20.6°24.4°65 %
06/0827.2°15.6°23.8°18.2 mm58 %
05/0829.7°22.1°25.3°47 %
04/0828.2°19.5°23.4°76 %
03/0827.2°19.6°22.7°87 %
02/0828.7°20.4°24.2°68 %
01/0826.7°19.1°22.6°87 %

Altres nuclis de el Bruc