El temps

la Fortesa

Sant Pere Sallavinera · l'Anoia · 720 m · 13 hab.

27,8°C
Vent
9 km/hSSO
Ratxa
21 km/h
Humitat
49 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Pinós, a 6,4 km i +60 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,2 °C a 660 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
9,9µg/m³
NO₂
1,2µg/m³
O₃
91µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
123µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui39
  • demà51
  • dj.49
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Sant Ponç (Clariana de Cardener)

80,9 %−1,8 en 30 dies

19,7 hm³ · a 24 km de la Fortesa

L'aforament més proper

Súria

2,04m³/s

El Cardener · a 20 km

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Anoia

Ara mateix, la Fortesa és el 17è punt més càlid dels 34 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 27,3Vallbona d'Anoia
  2. 27,4Piera
  3. 27,7Copons
  4. 27,8la Fortesa
  5. 27,8Jorba
  6. 27,8Veciana
  7. 27,9Masquefa
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Llacuna (25,2 °C) a Castellfollit de Riubregós (29,6 °C).

Per altitud és el 3r punt més enlairat dels 34 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2020:30
Alba civil
06:52
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Fortesa és diferent

la Fortesa és a 720 m, 145 m per sobre del nucli de Sant Pere Sallavinera. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,8 i 1,2 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 3. Dins de Anoia, que va dels 164 als 782 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Pinós, a 6,4 km i 60 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

108l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

79l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

10l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

14l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

59l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.3 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-13.4 °C23 de des. del 2001
Dia amb més pluja83.2 mm14 d’oct. del 2018

Mesurats a l'estació de Pinós, a 6,4 km i 60 m de desnivell. Sèrie des del 4 de jul. del 1995 · 11.368 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del O, en 26 % dels 6.154 dies de sèrie.N · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 64 km/hNNE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 49 km/hNE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 69 km/hENE · 5.0 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 68 km/hE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 61 km/hESE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 63 km/hSE · 3.0 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 43 km/hSSE · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 67 km/hS · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 37 km/hSSO · 4.3 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 46 km/hSO · 14.3 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 86 km/hOSO · 16.9 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 83 km/hO · 25.8 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 76 km/hONO · 14.9 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 71 km/hNO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 61 km/hNNO · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 64 km/hNESO26 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del O en el 26 % dels dies.

  • O26 % · 31 km/h de mitjana · fins a 76
  • OSO17 % · 31 km/h de mitjana · fins a 83
  • ONO15 % · 32 km/h de mitjana · fins a 71
  • SO14 % · 29 km/h de mitjana · fins a 86

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.154 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Pinós

Els últims 30 dies

11°26°40°1 d’ag. del 2026: 18.4 a 35.4 °C2 d’ag. del 2026: 19.7 a 35.6 °C3 d’ag. del 2026: 17.6 a 33.8 °C · 1.7 mm4 d’ag. del 2026: 17.2 a 34.4 °C5 d’ag. del 2026: 18.8 a 35.7 °C6 d’ag. del 2026: 18.2 a 34.4 °C · 0.7 mm7 d’ag. del 2026: 16.8 a 35.6 °C8 d’ag. del 2026: 19.1 a 35.1 °C9 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.5 °C · 0.3 mm10 d’ag. del 2026: 19.2 a 34.3 °C · 3.5 mm11 d’ag. del 2026: 19.6 a 35.1 °C12 d’ag. del 2026: 18.8 a 35.9 °C13 d’ag. del 2026: 20.0 a 37.3 °C14 d’ag. del 2026: 20.1 a 37.5 °C15 d’ag. del 2026: 16.7 a 34.0 °C · 16.1 mm16 d’ag. del 2026: 17.9 a 32.9 °C17 d’ag. del 2026: 17.5 a 34.2 °C18 d’ag. del 2026: 18.2 a 33.7 °C19 d’ag. del 2026: 18.9 a 38.2 °C · 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 17.3 a 33.6 °C · 8.5 mm21 d’ag. del 2026: 16.5 a 26.5 °C22 d’ag. del 2026: 16.8 a 28.5 °C23 d’ag. del 2026: 15.7 a 32.7 °C24 d’ag. del 2026: 16.9 a 29.9 °C25 d’ag. del 2026: 15.6 a 29.9 °C26 d’ag. del 2026: 16.9 a 29.5 °C27 d’ag. del 2026: 19.7 a 34.6 °C28 d’ag. del 2026: 14.4 a 26.6 °C29 d’ag. del 2026: 12.3 a 29.3 °C30 d’ag. del 2026: 16.0 a 32.8 °C3 d’ag. del 2026: 1.7 mm6 d’ag. del 2026: 0.7 mm9 d’ag. del 2026: 0.3 mm10 d’ag. del 2026: 3.5 mm15 d’ag. del 2026: 16.1 mm19 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 8.5 mm16 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.8°16.0°23.4°53 %
29/0829.3°12.3°21.5°49 %
28/0826.6°14.4°20.3°41 %
27/0834.6°19.7°25.6°54 %
26/0829.5°16.9°22.7°67 %
25/0829.9°15.6°22.4°59 %
24/0829.9°16.9°22.1°74 %
23/0832.7°15.7°22.8°75 %
22/0828.5°16.8°21.4°74 %
21/0826.5°16.5°20.2°78 %
20/0833.6°17.3°23.8°8.5 mm70 %
19/0838.2°18.9°27.9°0.1 mm59 %
18/0833.7°18.2°25.3°69 %
17/0834.2°17.5°25.6°62 %
16/0832.9°17.9°24.4°56 %
15/0834.0°16.7°22.2°16.1 mm61 %
14/0837.5°20.1°28.1°37 %
13/0837.3°20.0°27.8°47 %
12/0835.9°18.8°26.9°48 %
11/0835.1°19.6°26.3°53 %
10/0834.3°19.2°25.9°3.5 mm56 %
09/0835.5°20.4°27.3°0.3 mm46 %
08/0835.1°19.1°26.2°52 %
07/0835.6°16.8°25.2°64 %
06/0834.4°18.2°24.3°0.7 mm67 %
05/0835.7°18.8°27.0°53 %
04/0834.4°17.2°24.8°64 %
03/0833.8°17.6°24.4°1.7 mm75 %
02/0835.6°19.7°26.6°61 %
01/0835.4°18.4°25.4°72 %

Altres nuclis de Sant Pere Sallavinera