El temps

les Comes

Castellbell i el Vilar · el Bages · 313 m · 69 hab.

28,0°C
Vent
5 km/hSSO
Ratxa
19 km/h
Humitat
53 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Rellinars, a 2,7 km i −116 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,2 °C a 429 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,7µg/m³
PM10
10,2µg/m³
NO₂
2,5µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,5µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui45
  • demà57
  • dj.61
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Manresa · a 11 km · estació urbana, trànsit

CO
300,0µg/m³
NO
1,2µg/m³
NO2
8,7µg/m³
O3
63,0µg/m³
PM10
43,2µg/m³
PM2,5
9,3µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Castellbell i el Vilar

7,31m³/s

Baix Llobregat · a 2 km · nivell 0,25 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Bages

Ara mateix, les Comes és el 4t punt més fresc dels 31 de la comarca.

−1,7 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 27,0Castellfollit del Boix
  2. 27,1Talamanca
  3. 27,6Mura
  4. 28,0les Comes
  5. 28,6Castellbell i el Vilar
  6. 28,8Monistrol de Montserrat
  7. 28,9Sant Vicenç de Castellet
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Castellfollit del Boix (27,0 °C) a Callús (31,0 °C).

Per altitud és el 19è punt més enlairat dels 31 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:28
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a les Comes és diferent

les Comes és a 313 m, 131 m per sobre del nucli de Castellbell i el Vilar. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,7 i 1,1 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 4è nucli més enlairat dels 17 del municipi. Dins de Bages, que va dels 137 als 884 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Rellinars, a 2,7 km i −116 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

112l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

86l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

19l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

9l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

51l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.5 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-11.1 °C25 de des. del 2001
Dia amb més pluja125.5 mm22 d’oct. del 2019

Mesurats a l'estació de Rellinars, a 2,7 km i −116 m de desnivell. Sèrie des del 19 de febr. del 1998 · 10.348 dies amb dada (28 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSO, en 15 % dels 6.162 dies de sèrie.N · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 14 km/h · màxima 34 km/hNNE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 67 km/hNE · 5.7 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 68 km/hENE · 8.8 % dels dies · ratxa mitjana 16 km/h · màxima 54 km/hE · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 16 km/h · màxima 40 km/hESE · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 49 km/hSE · 13.3 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 53 km/hSSE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 28 km/hS · 12.6 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 54 km/hSSO · 15.1 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 46 km/hSO · 11.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 59 km/hOSO · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 47 km/hO · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 41 km/hONO · 6.4 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 42 km/hNO · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 15 km/h · màxima 53 km/hNNO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 16 km/h · màxima 35 km/hNESO15 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSO en el 15 % dels dies.

  • SSO15 % · 21 km/h de mitjana · fins a 46
  • SE13 % · 21 km/h de mitjana · fins a 53
  • S13 % · 22 km/h de mitjana · fins a 54
  • SO12 % · 22 km/h de mitjana · fins a 59

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.162 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Rellinars

Els últims 30 dies

12°26°40°1 d’ag. del 2026: 19.2 a 33.6 °C2 d’ag. del 2026: 19.8 a 35.3 °C3 d’ag. del 2026: 20.5 a 33.8 °C4 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.9 °C5 d’ag. del 2026: 18.7 a 35.5 °C6 d’ag. del 2026: 18.5 a 34.0 °C · 13.6 mm7 d’ag. del 2026: 17.3 a 33.1 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 17.0 a 34.6 °C9 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.8 °C10 d’ag. del 2026: 19.8 a 35.1 °C · 0.8 mm11 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.0 °C · 0.3 mm12 d’ag. del 2026: 18.5 a 36.7 °C13 d’ag. del 2026: 20.9 a 37.8 °C14 d’ag. del 2026: 19.0 a 38.8 °C15 d’ag. del 2026: 17.2 a 34.1 °C · 7.9 mm16 d’ag. del 2026: 16.6 a 34.5 °C17 d’ag. del 2026: 18.3 a 36.0 °C18 d’ag. del 2026: 20.2 a 34.7 °C19 d’ag. del 2026: 20.0 a 38.3 °C20 d’ag. del 2026: 19.7 a 32.5 °C · 13.9 mm21 d’ag. del 2026: 17.7 a 30.4 °C · 1.1 mm22 d’ag. del 2026: 18.9 a 29.2 °C23 d’ag. del 2026: 16.1 a 32.5 °C24 d’ag. del 2026: 18.1 a 31.4 °C25 d’ag. del 2026: 16.3 a 33.3 °C26 d’ag. del 2026: 17.9 a 31.1 °C27 d’ag. del 2026: 21.1 a 34.3 °C28 d’ag. del 2026: 18.3 a 29.5 °C29 d’ag. del 2026: 13.4 a 30.7 °C30 d’ag. del 2026: 15.4 a 32.9 °C6 d’ag. del 2026: 13.6 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 0.8 mm11 d’ag. del 2026: 0.3 mm15 d’ag. del 2026: 7.9 mm20 d’ag. del 2026: 13.9 mm21 d’ag. del 2026: 1.1 mm14 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.9°15.4°23.6°54 %
29/0830.7°13.4°22.0°52 %
28/0829.5°18.3°24.0°30 %
27/0834.3°21.1°26.5°56 %
26/0831.1°17.9°23.7°66 %
25/0833.3°16.3°24.7°55 %
24/0831.4°18.1°23.3°74 %
23/0832.5°16.1°23.5°77 %
22/0829.2°18.9°22.9°65 %
21/0830.4°17.7°22.7°1.1 mm75 %
20/0832.5°19.7°24.2°13.9 mm78 %
19/0838.3°20.0°27.8°67 %
18/0834.7°20.2°26.4°75 %
17/0836.0°18.3°25.4°74 %
16/0834.5°16.6°24.3°71 %
15/0834.1°17.2°23.1°7.9 mm70 %
14/0838.8°19.0°28.0°48 %
13/0837.8°20.9°28.4°49 %
12/0836.7°18.5°26.8°56 %
11/0835.0°20.4°26.9°0.3 mm60 %
10/0835.1°19.8°27.1°0.8 mm56 %
09/0835.8°20.3°27.8°53 %
08/0834.6°17.0°26.0°65 %
07/0833.1°17.3°24.7°0.1 mm75 %
06/0834.0°18.5°24.4°13.6 mm72 %
05/0835.5°18.7°26.9°54 %
04/0833.9°18.7°25.5°63 %
03/0833.8°20.5°26.3°72 %
02/0835.3°19.8°26.9°70 %
01/0833.6°19.2°25.6°73 %

Altres nuclis de Castellbell i el Vilar