El temps

el Poal

Manresa · el Bages · 265 m · 134 hab.

30,5°C
Humitat
46 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació d'Artés, a 10,0 km i −22 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

40Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,7µg/m³
PM10
9,5µg/m³
NO₂
1,5µg/m³
O₃
99µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà61
  • dj.61
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Manresa · a 2 km · estació urbana, trànsit

CO
300,0µg/m³
NO
1,2µg/m³
NO2
8,7µg/m³
O3
63,0µg/m³
PM10
43,2µg/m³
PM2,5
9,3µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Sallent

0,03m³/s

Riera Gavarresa · a 9 km · nivell 0,02 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Bages

Ara mateix, el Poal és el 6è punt més càlid dels 31 de la comarca.

+0,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 30,3el Pont de Vilomara i Rocafort
  2. 30,3Navàs
  3. 30,4Sallent
  4. 30,5el Poal
  5. 30,6Balsareny
  6. 30,6Navarcles
  7. 30,6Sant Fruitós de Bages
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Castellfollit del Boix (27,0 °C) a Callús (31,0 °C).

Per altitud és el 21è punt més enlairat dels 31 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:28
Alba civil
06:51
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Poal és diferent

el Poal és a 265 m d'altitud. És el 6è nucli més enlairat dels 25 del municipi. Dins de Bages, que va dels 137 als 884 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica d'Artés, a 10,0 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

123l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

96l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

8l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

29l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

49l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta44.4 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-10.3 °C11 de febr. del 2012
Dia amb més pluja88.9 mm23 de maig del 2023

Mesurats a l'estació de Artés, a 10,0 km. Sèrie des del 17 de febr. del 2006 · 7.496 dies amb dada (20 anys).

Els últims 30 dies

9°25°41°1 d’ag. del 2026: 18.7 a 36.0 °C2 d’ag. del 2026: 17.7 a 38.9 °C3 d’ag. del 2026: 19.0 a 35.8 °C4 d’ag. del 2026: 17.1 a 36.7 °C5 d’ag. del 2026: 17.7 a 37.3 °C6 d’ag. del 2026: 18.9 a 35.8 °C · 6.8 mm7 d’ag. del 2026: 16.6 a 36.1 °C8 d’ag. del 2026: 16.8 a 37.2 °C9 d’ag. del 2026: 19.3 a 37.4 °C10 d’ag. del 2026: 19.6 a 37.6 °C11 d’ag. del 2026: 19.6 a 36.8 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 17.5 a 37.7 °C13 d’ag. del 2026: 20.4 a 39.5 °C14 d’ag. del 2026: 17.4 a 39.4 °C15 d’ag. del 2026: 16.7 a 34.9 °C · 49.6 mm16 d’ag. del 2026: 16.5 a 35.2 °C17 d’ag. del 2026: 17.7 a 37.5 °C · 0.1 mm18 d’ag. del 2026: 20.5 a 37.0 °C19 d’ag. del 2026: 20.3 a 39.8 °C · 0.2 mm20 d’ag. del 2026: 17.9 a 32.6 °C · 16.6 mm21 d’ag. del 2026: 18.5 a 30.1 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 18.3 a 31.2 °C23 d’ag. del 2026: 15.9 a 34.2 °C24 d’ag. del 2026: 18.2 a 32.5 °C25 d’ag. del 2026: 16.0 a 33.1 °C26 d’ag. del 2026: 16.8 a 32.4 °C27 d’ag. del 2026: 20.0 a 36.2 °C28 d’ag. del 2026: 13.9 a 29.4 °C29 d’ag. del 2026: 10.6 a 32.1 °C30 d’ag. del 2026: 14.0 a 34.2 °C6 d’ag. del 2026: 6.8 mm11 d’ag. del 2026: 0.1 mm15 d’ag. del 2026: 49.6 mm17 d’ag. del 2026: 0.1 mm19 d’ag. del 2026: 0.2 mm20 d’ag. del 2026: 16.6 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm50 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0834.2°14.0°23.6°56 %
29/0832.1°10.6°21.9°55 %
28/0829.4°13.9°23.2°38 %
27/0836.2°20.0°27.1°51 %
26/0832.4°16.8°24.0°66 %
25/0833.1°16.0°24.3°60 %
24/0832.5°18.2°23.9°73 %
23/0834.2°15.9°24.3°72 %
22/0831.2°18.3°23.1°70 %
21/0830.1°18.5°23.4°0.1 mm72 %
20/0832.6°17.9°23.7°16.6 mm80 %
19/0839.8°20.3°28.2°0.2 mm66 %
18/0837.0°20.5°27.2°72 %
17/0837.5°17.7°25.6°0.1 mm71 %
16/0835.2°16.5°24.4°65 %
15/0834.9°16.7°22.1°49.6 mm72 %
14/0839.4°17.4°27.9°49 %
13/0839.5°20.4°28.6°52 %
12/0837.7°17.5°27.5°54 %
11/0836.8°19.6°27.5°0.1 mm53 %
10/0837.6°19.6°27.9°49 %
09/0837.4°19.3°27.7°50 %
08/0837.2°16.8°26.5°61 %
07/0836.1°16.6°24.9°72 %
06/0835.8°18.9°24.7°6.8 mm71 %
05/0837.3°17.7°27.5°58 %
04/0836.7°17.1°25.7°63 %
03/0835.8°19.0°26.9°61 %
02/0838.9°17.7°27.8°61 %
01/0836.0°18.7°26.5°61 %

Altres nuclis de Manresa