Sol-i-vista
Reus · el Baix Camp · 132 m · 519 hab.
- Vent
- 12 km/hSSE
- Ratxa
- 21 km/h
- Humitat
- 66 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
- Pressió
- 1006 hPa
Dada de l'estació de Constantí, a 6,8 km i +19 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
35Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,7µg/m³
- PM10
- 10,8µg/m³
- NO₂
- 2,0µg/m³
- O₃
- 88µg/m³
- SO₂
- 0,8µg/m³
- CO
- 132µg/m³
- avui36
- demà46
- dj.44
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
- Artemisiabaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Reus · a 3 km · estació suburbana, trànsit
- H2S
- 2,8µg/m³
- NO
- 5,9µg/m³
- NO2
- 4,5µg/m³
- O3
- 75,9µg/m³
- PM10
- 14,3µg/m³
- PM2,5
- 5,2µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Aigua
L'embassament més proper
Embassament de Riudecanyes
38,9 %−22,3 en 30 dies
2,1 hm³ · a 11 km de Sol-i-vista
L'aforament més proper
Embassament de Riudecanyes
0,00m³/s
Riera de Riudecanyes · a 11 km
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins del Baix Camp
Ara mateix, Sol-i-vista és el 10è punt més càlid dels 29 de la comarca.
+0,7 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 26,3Maspujols
- 26,4Botarell
- 26,5Riudecanyes
- 26,8Sol-i-vista
- 26,8Mont-roig del Camp
- 26,8Montbrió del Camp
- 26,8Reus
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Prades (22,1 °C) a Cambrils (27,8 °C).
Per altitud és el 27è punt més enlairat dels 29 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 8 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:54
- Migdia solar
- 13:57
- Crepuscle civil
- 20:59
- Durada del dia
- 13 h 08 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Sol-i-vista és diferent
Sol-i-vista és a 132 m d'altitud. És el 4è nucli més enlairat dels 5 del municipi. Dins de Baix Camp, que va dels 1 als 955 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Constantí, a 6,8 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
106l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
77l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
49l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
2l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
42l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 39.5 °C | 8 de jul. del 2026 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -8.0 °C | 23 de gen. del 2011 |
| Dia amb més pluja | 166.3 mm | 13 de set. del 2006 |
| Ratxa de vent més forta | 134 km/h | 14 de maig del 2007 |
Mesurats a l'estació de Constantí, a 6,8 km. Sèrie des del 30 de maig del 1990 · 13.120 dies amb dada (36 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSO en el 15 % dels dies.
- SSO15 % · 26 km/h de mitjana · fins a 52
- SSE13 % · 24 km/h de mitjana · fins a 43
- S11 % · 24 km/h de mitjana · fins a 53
- ONO11 % · 48 km/h de mitjana · fins a 109
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.168 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 30.3° | 19.6° | 24.5° | — | 26 | 71 % |
| 29/08 | 29.5° | 17.6° | 24.1° | — | 27 | 58 % |
| 28/08 | 30.7° | 17.4° | 24.6° | — | 48 | 40 % |
| 27/08 | 31.7° | 22.7° | 27.1° | — | 30 | 71 % |
| 26/08 | 30.4° | 20.9° | 25.8° | — | 30 | 76 % |
| 25/08 | 33.7° | 19.4° | 25.7° | — | 37 | 65 % |
| 24/08 | 29.5° | 16.8° | 23.6° | 41.9 mm | 58 | 84 % |
| 23/08 | 31.2° | 21.5° | 26.0° | — | 29 | 75 % |
| 22/08 | 29.0° | 20.8° | 24.1° | 3.6 mm | 30 | 76 % |
| 21/08 | 34.9° | 21.4° | 26.4° | — | 32 | 56 % |
| 20/08 | 35.5° | 24.1° | 28.2° | — | 50 | 66 % |
| 19/08 | 34.1° | 23.2° | 28.1° | — | 24 | 75 % |
| 18/08 | 33.9° | 21.1° | 28.1° | — | 27 | 71 % |
| 17/08 | 34.1° | 23.2° | 28.3° | — | 28 | 69 % |
| 16/08 | 34.5° | 20.9° | 27.9° | — | 30 | 64 % |
| 15/08 | 35.4° | 21.6° | 27.7° | 0.4 mm | 32 | 63 % |
| 14/08 | 34.7° | 20.2° | 27.9° | — | 28 | 63 % |
| 13/08 | 35.8° | 19.5° | 28.1° | — | 26 | 59 % |
| 12/08 | 34.3° | 21.7° | 28.1° | — | 26 | 68 % |
| 11/08 | 33.0° | 22.8° | 28.3° | — | 30 | 70 % |
| 10/08 | 32.7° | 22.9° | 27.9° | 1.2 mm | 32 | 73 % |
| 09/08 | 35.4° | 23.4° | 29.0° | 0.1 mm | 22 | 67 % |
| 08/08 | 32.9° | 23.1° | 28.1° | — | 27 | 72 % |
| 07/08 | 33.1° | 22.2° | 27.8° | — | 27 | 69 % |
| 06/08 | 32.7° | 23.3° | 27.6° | — | 29 | 69 % |
| 05/08 | 34.7° | 20.7° | 28.0° | — | 28 | 64 % |
| 04/08 | 32.7° | 23.3° | 27.4° | — | 25 | 78 % |
| 03/08 | 32.8° | 23.7° | 27.7° | — | 28 | 78 % |
| 02/08 | 33.3° | 22.5° | 28.0° | — | 27 | 74 % |
| 01/08 | 31.4° | 23.9° | 27.2° | — | 28 | 77 % |