El temps

el Raval del Pom

Tortosa · el Baix Ebre · 16 m · 21 hab.

28,0°C

Sensació de 31 °C

Vent
7 km/hSE
Ratxa
17 km/h
Humitat
72 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de l'Aldea, a 4,3 km i −48 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,7 °C a 64 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,2µg/m³
PM10
9,9µg/m³
NO₂
0,9µg/m³
O₃
84µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
126µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui34
  • demà37
  • dj.38
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Amposta(Cementiri) · a 5 km · estació suburbana, fons

NO
1,2µg/m³
NO2
5,7µg/m³
O3
60,0µg/m³
PM10
26,7µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Com queda dins del Baix Ebre

Ara mateix, el Raval del Pom és el 7è punt més fresc dels 15 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 27,7Paüls
  2. 27,9Alfara de Carles
  3. 27,9Deltebre
  4. 28,0el Raval del Pom
  5. 28,0Camarles
  6. 28,0l'Aldea
  7. 30,0Aldover
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, del Perelló (26,5 °C) a Tortosa (30,1 °C).

Per altitud és el 10è punt més enlairat dels 15 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2520:32
Alba civil
06:57
Migdia solar
13:59
Crepuscle civil
21:01
Durada del dia
13 h 07 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Raval del Pom és diferent

el Raval del Pom és pràcticament al nivell del mar (16 m), amb l'amortiment tèrmic que això comporta: menys glaçades a l'hivern i nits més suaus a l'estiu. És el 6è nucli més enlairat dels 9 del municipi. Dins de Baix Ebre, que va dels 2 als 358 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de l'Aldea, a 4,3 km i −48 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

116l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

83l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

71l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

0l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

47l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta39.6 °C5 de set. del 2016
Temperatura més baixa-4.7 °C25 de des. del 2001
Dia amb més pluja149.6 mm29 de set. del 2025

Mesurats a l'estació de l'Aldea, a 4,3 km i −48 m de desnivell. Sèrie des del 4 de juny del 1991 · 12.368 dies amb dada (35 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del NO, en 19 % dels 6.182 dies de sèrie.N · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 61 km/hNNE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 50 km/hNE · 5.4 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 51 km/hENE · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 40 km/hE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 46 km/hESE · 10.2 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 34 km/hSE · 11.1 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 36 km/hSSE · 8.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 36 km/hS · 8.2 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 36 km/hSSO · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 36 km/hSO · 0.3 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 44 km/hOSO · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 50 km/hO · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 59 km/hONO · 8.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 72 km/hNO · 18.5 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 69 km/hNNO · 11.3 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 64 km/hNESO19 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NO en el 19 % dels dies.

  • NO19 % · 35 km/h de mitjana · fins a 69
  • NNO11 % · 32 km/h de mitjana · fins a 64
  • SE11 % · 18 km/h de mitjana · fins a 36
  • ESE10 % · 17 km/h de mitjana · fins a 34

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.182 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de l'Aldea

Els últims 30 dies

16°27°38°1 d’ag. del 2026: 23.7 a 32.9 °C · 0.3 mm2 d’ag. del 2026: 24.1 a 33.3 °C3 d’ag. del 2026: 24.9 a 33.9 °C4 d’ag. del 2026: 23.5 a 33.6 °C5 d’ag. del 2026: 24.9 a 34.5 °C6 d’ag. del 2026: 24.7 a 33.5 °C7 d’ag. del 2026: 24.0 a 33.7 °C8 d’ag. del 2026: 23.9 a 33.0 °C9 d’ag. del 2026: 23.9 a 35.1 °C10 d’ag. del 2026: 24.8 a 32.9 °C · 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 24.2 a 33.6 °C12 d’ag. del 2026: 24.3 a 33.7 °C13 d’ag. del 2026: 23.3 a 34.6 °C14 d’ag. del 2026: 23.8 a 34.0 °C15 d’ag. del 2026: 24.7 a 36.1 °C · 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 22.0 a 35.1 °C17 d’ag. del 2026: 23.7 a 34.2 °C18 d’ag. del 2026: 24.6 a 35.4 °C19 d’ag. del 2026: 24.3 a 34.6 °C20 d’ag. del 2026: 24.5 a 34.8 °C21 d’ag. del 2026: 22.6 a 33.8 °C22 d’ag. del 2026: 22.9 a 29.1 °C · 1.3 mm23 d’ag. del 2026: 23.6 a 31.9 °C · 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 22.1 a 31.8 °C25 d’ag. del 2026: 19.9 a 34.6 °C26 d’ag. del 2026: 23.9 a 32.4 °C27 d’ag. del 2026: 23.1 a 32.9 °C28 d’ag. del 2026: 21.2 a 32.1 °C29 d’ag. del 2026: 17.0 a 31.5 °C30 d’ag. del 2026: 20.2 a 31.9 °C1 d’ag. del 2026: 0.3 mm10 d’ag. del 2026: 0.3 mm15 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 1.3 mm23 d’ag. del 2026: 0.1 mm1 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.9°20.2°25.5°71 %
29/0831.5°17.0°25.0°53 %
28/0832.1°21.2°25.7°39 %
27/0832.9°23.1°28.0°64 %
26/0832.4°23.9°27.4°73 %
25/0834.6°19.9°26.9°64 %
24/0831.8°22.1°26.7°77 %
23/0831.9°23.6°27.0°0.1 mm77 %
22/0829.1°22.9°25.4°1.3 mm72 %
21/0833.8°22.6°27.3°50 %
20/0834.8°24.5°28.4°60 %
19/0834.6°24.3°29.0°79 %
18/0835.4°24.6°29.5°66 %
17/0834.2°23.7°28.9°74 %
16/0835.1°22.0°28.5°70 %
15/0836.1°24.7°27.9°0.1 mm72 %
14/0834.0°23.8°28.7°76 %
13/0834.6°23.3°28.6°79 %
12/0833.7°24.3°28.5°80 %
11/0833.6°24.2°28.3°84 %
10/0832.9°24.8°28.2°0.3 mm84 %
09/0835.1°23.9°29.2°73 %
08/0833.0°23.9°28.5°79 %
07/0833.7°24.0°28.6°74 %
06/0833.5°24.7°28.6°77 %
05/0834.5°24.9°29.1°72 %
04/0833.6°23.5°28.2°82 %
03/0833.9°24.9°28.4°81 %
02/0833.3°24.1°28.2°83 %
01/0832.9°23.7°27.3°0.3 mm83 %

Altres nuclis de Tortosa