El temps

Sant Cebrià de Lledó

Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura · el Baix Empordà · 354 m · 14 hab.

26,4°C
Vent
8 km/hSSE
Ratxa
27 km/h
Humitat
54 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Cassà de la Selva, a 5,4 km i +176 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,5 °C a 178 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,9µg/m³
PM10
8,0µg/m³
NO₂
1,3µg/m³
O₃
89µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
138µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà38
  • dj.51
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'aforament més proper

la Bisbal d'Empordà (Daró)

0,00m³/s

El Daró · a 8 km · nivell −0,01 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Baix Empordà

Ara mateix, Sant Cebrià de Lledó és el 2n punt més fresc dels 37 de la comarca.

−0,8 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,2Begur
  2. 26,4Sant Cebrià de Lledó
  3. 26,4Pals
  4. 26,5Torroella de Montgrí
  5. 26,6Foixà
  6. 26,6Fontanilles
  7. 26,6Palau-sator
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Begur (26,2 °C) a Ullastret (28,0 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 37 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1420:24
Alba civil
06:46
Migdia solar
13:49
Crepuscle civil
20:53
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Sant Cebrià de Lledó és diferent

Sant Cebrià de Lledó és a 354 m, 247 m per sobre del nucli de Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,3 i 2,1 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 2è nucli més enlairat dels 20 del municipi. Dins de Baix Empordà, que va dels 0 als 404 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Cassà de la Selva, a 5,4 km i 176 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

106l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

79l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

11l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

13l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

51l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.9 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-10.7 °C5 de febr. del 2012
Dia amb més pluja129.4 mm20 de gen. del 2020

Mesurats a l'estació de Cassà de la Selva, a 5,4 km i 176 m de desnivell. Sèrie des del 9 de març del 1993 · 12.063 dies amb dada (33 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ESE, en 26 % dels 6.176 dies de sèrie.N · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 47 km/hNNE · 14.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 61 km/hNE · 14.6 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 59 km/hENE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 44 km/hE · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 48 km/hESE · 25.6 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 62 km/hSE · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 39 km/hSSE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 38 km/hS · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 44 km/hSSO · 6.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 46 km/hSO · 13.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 51 km/hOSO · 6.3 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 52 km/hO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 45 km/hONO · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 31 km/hNESO26 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ESE en el 26 % dels dies.

  • ESE26 % · 22 km/h de mitjana · fins a 62
  • NNE15 % · 26 km/h de mitjana · fins a 61
  • NE15 % · 26 km/h de mitjana · fins a 59
  • SO14 % · 24 km/h de mitjana · fins a 51

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.176 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Cassà de la Selva

Els últims 30 dies

11°25°38°1 d’ag. del 2026: 18.8 a 31.8 °C2 d’ag. del 2026: 17.9 a 34.7 °C3 d’ag. del 2026: 19.5 a 32.6 °C4 d’ag. del 2026: 21.0 a 33.2 °C5 d’ag. del 2026: 18.9 a 35.5 °C6 d’ag. del 2026: 18.6 a 34.5 °C · 7.7 mm7 d’ag. del 2026: 17.7 a 32.9 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 17.1 a 35.2 °C9 d’ag. del 2026: 18.8 a 36.5 °C10 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.9 °C11 d’ag. del 2026: 21.3 a 33.9 °C12 d’ag. del 2026: 18.7 a 35.8 °C13 d’ag. del 2026: 18.6 a 36.2 °C14 d’ag. del 2026: 18.7 a 36.0 °C15 d’ag. del 2026: 19.4 a 34.4 °C16 d’ag. del 2026: 17.9 a 32.0 °C · 0.1 mm17 d’ag. del 2026: 17.2 a 35.0 °C18 d’ag. del 2026: 22.1 a 33.4 °C19 d’ag. del 2026: 20.2 a 35.6 °C20 d’ag. del 2026: 20.2 a 31.6 °C · 1.3 mm21 d’ag. del 2026: 18.3 a 29.1 °C22 d’ag. del 2026: 16.8 a 29.6 °C · 0.1 mm23 d’ag. del 2026: 15.9 a 30.9 °C24 d’ag. del 2026: 18.0 a 31.1 °C · 6.6 mm25 d’ag. del 2026: 16.5 a 31.2 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 18.1 a 31.1 °C27 d’ag. del 2026: 20.6 a 33.5 °C28 d’ag. del 2026: 15.3 a 31.7 °C · 0.1 mm29 d’ag. del 2026: 12.3 a 29.9 °C30 d’ag. del 2026: 14.5 a 32.3 °C6 d’ag. del 2026: 7.7 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 1.3 mm22 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 6.6 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm28 d’ag. del 2026: 0.1 mm8 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.3°14.5°23.3°61 %
29/0829.9°12.3°21.3°65 %
28/0831.7°15.3°24.3°0.1 mm55 %
27/0833.5°20.6°26.6°72 %
26/0831.1°18.1°24.5°77 %
25/0831.2°16.5°23.1°0.1 mm80 %
24/0831.1°18.0°24.0°6.6 mm82 %
23/0830.9°15.9°23.5°77 %
22/0829.6°16.8°22.5°0.1 mm61 %
21/0829.1°18.3°23.3°66 %
20/0831.6°20.2°25.0°1.3 mm77 %
19/0835.6°20.2°27.3°77 %
18/0833.4°22.1°27.2°65 %
17/0835.0°17.2°25.7°71 %
16/0832.0°17.9°23.7°0.1 mm66 %
15/0834.4°19.4°26.2°64 %
14/0836.0°18.7°27.5°58 %
13/0836.2°18.6°27.1°63 %
12/0835.8°18.7°26.0°72 %
11/0833.9°21.3°27.5°67 %
10/0835.9°21.1°27.6°65 %
09/0836.5°18.8°27.7°67 %
08/0835.2°17.1°26.4°61 %
07/0832.9°17.7°24.9°0.1 mm79 %
06/0834.5°18.6°24.7°7.7 mm72 %
05/0835.5°18.9°27.1°63 %
04/0833.2°21.0°26.1°71 %
03/0832.6°19.5°26.2°78 %
02/0834.7°17.9°25.7°76 %
01/0831.8°18.8°25.2°76 %

Altres nuclis de Cruïlles, Monells i Sant Sadurní de l'Heura