El temps

la Moixeta

el Montmell · el Baix Penedès · 473 m · 79 hab.

24,1°C
Vent
9 km/hS
Ratxa
18 km/h
Humitat
75 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació del Montmell, a 3,2 km i −74 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 23,6 °C a 547 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,3µg/m³
PM10
9,7µg/m³
NO₂
1,4µg/m³
O₃
90µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
125µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui38
  • demà51
  • dj.49
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Sta. Margarida i els Monjos (La Ràpita) · a 12 km · estació rural, industrial

NO
1,4µg/m³
NO2
8,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 16 km de la Moixeta

L'aforament més proper

Castellet i la Gornal

0,14m³/s

El Foix · a 14 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Baix Penedès

Ara mateix, la Moixeta és el punt més fresc dels 15 de la comarca.

−2,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 24,1la Moixeta
  2. 24,5el Montmell
  3. 25,8Masllorenç
  4. 26,4Sant Jaume dels Domenys
  5. 26,5Albinyana
  6. 26,6la Bisbal del Penedès
  7. 26,7Banyeres del Penedès
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Moixeta (24,1 °C) a Cunit (28,1 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 15 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2120:29
Alba civil
06:52
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Moixeta és diferent

la Moixeta és a 473 m, 64 m per sobre del nucli del Montmell. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,3 i 0,5 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 3è nucli més enlairat dels 8 del municipi. Dins de Baix Penedès, que va dels 2 als 541 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica del Montmell, a 3,2 km i −74 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

123l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

91l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

32l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

3l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

53l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.3 °C29 de juny del 2019
Temperatura més baixa-6.3 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja133.1 mm14 d’oct. del 2018

Mesurats a l'estació de el Montmell, a 3,2 km i −74 m de desnivell. Sèrie des del 13 de jul. del 1995 · 11.363 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 18 % dels 6.255 dies de sèrie.N · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 62 km/hNNE · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 83 km/hNE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 59 km/hENE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 52 km/hE · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 51 km/hESE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 45 km/hSE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 45 km/hSSE · 8.9 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 66 km/hS · 18.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 97 km/hSSO · 9.0 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 66 km/hSO · 14.6 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 84 km/hOSO · 13.8 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 72 km/hO · 10.2 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 93 km/hONO · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 83 km/hNO · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 85 km/hNNO · 3.0 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 73 km/hNESO18 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 18 % dels dies.

  • S18 % · 27 km/h de mitjana · fins a 97
  • SO15 % · 32 km/h de mitjana · fins a 84
  • OSO14 % · 36 km/h de mitjana · fins a 72
  • O10 % · 36 km/h de mitjana · fins a 93

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.255 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de el Montmell

Els últims 30 dies

14°28°41°1 d’ag. del 2026: 20.1 a 32.7 °C2 d’ag. del 2026: 19.3 a 35.9 °C3 d’ag. del 2026: 21.0 a 35.1 °C4 d’ag. del 2026: 20.0 a 36.4 °C5 d’ag. del 2026: 19.0 a 36.5 °C6 d’ag. del 2026: 19.6 a 35.7 °C · 0.6 mm7 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.7 °C8 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.8 °C9 d’ag. del 2026: 21.3 a 37.5 °C · 0.5 mm10 d’ag. del 2026: 19.9 a 37.7 °C11 d’ag. del 2026: 21.0 a 36.9 °C12 d’ag. del 2026: 19.3 a 37.1 °C13 d’ag. del 2026: 20.7 a 39.6 °C14 d’ag. del 2026: 22.9 a 39.5 °C15 d’ag. del 2026: 20.3 a 36.0 °C16 d’ag. del 2026: 20.8 a 37.3 °C17 d’ag. del 2026: 19.6 a 38.0 °C18 d’ag. del 2026: 20.9 a 36.1 °C19 d’ag. del 2026: 20.9 a 39.1 °C20 d’ag. del 2026: 17.7 a 34.3 °C · 10.5 mm21 d’ag. del 2026: 17.1 a 31.1 °C22 d’ag. del 2026: 17.8 a 29.1 °C · 12.2 mm23 d’ag. del 2026: 17.6 a 33.1 °C24 d’ag. del 2026: 16.2 a 31.3 °C · 4 mm25 d’ag. del 2026: 18.6 a 33.9 °C26 d’ag. del 2026: 17.6 a 32.1 °C27 d’ag. del 2026: 21.6 a 34.8 °C28 d’ag. del 2026: 16.5 a 28.6 °C29 d’ag. del 2026: 16.2 a 31.1 °C30 d’ag. del 2026: 15.8 a 33.1 °C6 d’ag. del 2026: 0.6 mm9 d’ag. del 2026: 0.5 mm20 d’ag. del 2026: 10.5 mm22 d’ag. del 2026: 12.2 mm24 d’ag. del 2026: 4 mm12 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0833.1°15.8°23.8°57 %
29/0831.1°16.2°22.9°58 %
28/0828.6°16.5°22.6°35 %
27/0834.8°21.6°25.9°67 %
26/0832.1°17.6°23.2°78 %
25/0833.9°18.6°24.6°54 %
24/0831.3°16.2°22.3°4 mm86 %
23/0833.1°17.6°22.9°87 %
22/0829.1°17.8°21.2°12.2 mm85 %
21/0831.1°17.1°22.7°73 %
20/0834.3°17.7°25.1°10.5 mm75 %
19/0839.1°20.9°28.1°71 %
18/0836.1°20.9°26.4°73 %
17/0838.0°19.6°26.3°76 %
16/0837.3°20.8°26.6°59 %
15/0836.0°20.3°26.8°51 %
14/0839.5°22.9°30.4°36 %
13/0839.6°20.7°29.0°42 %
12/0837.1°19.3°27.2°64 %
11/0836.9°21.0°27.5°66 %
10/0837.7°19.9°26.9°69 %
09/0837.5°21.3°27.8°0.5 mm64 %
08/0836.8°19.5°26.7°71 %
07/0835.7°20.4°27.0°71 %
06/0835.7°19.6°25.8°0.6 mm73 %
05/0836.5°19.0°27.0°59 %
04/0836.4°20.0°25.1°83 %
03/0835.1°21.0°25.5°83 %
02/0835.9°19.3°26.5°75 %
01/0832.7°20.1°24.8°84 %

Altres nuclis de el Montmell