El temps

la Llacuneta

l'Arboç · el Baix Penedès · 148 m · 15 hab.

27,3°C

Sensació de 28 °C

Vent
9 km/hS
Ratxa
20 km/h
Humitat
59 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Canyelles, a 8,0 km i −2 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

37Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
10,3µg/m³
NO₂
4,0µg/m³
O₃
92µg/m³
SO₂
0,6µg/m³
CO
139µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui39
  • demà45
  • dj.42
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Sta. Margarida i els Monjos (La Ràpita) · a 3 km · estació rural, industrial

NO
1,4µg/m³
NO2
8,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 4 km de la Llacuneta

L'aforament més proper

Castellet i la Gornal

0,14m³/s

El Foix · a 2 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Baix Penedès

Ara mateix, la Llacuneta és el 6è punt més càlid dels 15 de la comarca.

+0,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,7Bonastre
  2. 26,7Llorenç del Penedès
  3. 27,2l'Arboç
  4. 27,3la Llacuneta
  5. 27,3Bellvei
  6. 27,3Santa Oliva
  7. 27,6Calafell
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, del Montmell (24,5 °C) a Cunit (28,1 °C).

Per altitud és el 10è punt més enlairat dels 15 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2120:29
Alba civil
06:52
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Llacuneta és diferent

la Llacuneta és a 148 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 3 que en té. Dins de Baix Penedès, que va dels 2 als 541 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Canyelles, a 8,0 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

110l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

81l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

42l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

4l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

46l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta39.0 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-4.9 °C23 de gen. del 2023
Dia amb més pluja87.0 mm21 de gen. del 2020
Ratxa de vent més forta109 km/h6 de febr. del 2017

Mesurats a l'estació de Canyelles, a 8,0 km. Sèrie des del 17 de jul. del 2013 · 4.792 dies amb dada (13 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSO, en 21 % dels 4.792 dies de sèrie.N · 7.5 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 63 km/hNNE · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 50 km/hNE · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 66 km/hENE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 87 km/hE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 52 km/hESE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 56 km/hSE · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 59 km/hSSE · 11.0 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 52 km/hS · 11.1 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 42 km/hSSO · 21.2 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 57 km/hSO · 12.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 75 km/hOSO · 5.0 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 76 km/hO · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 66 km/hONO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 92 km/hNO · 9.1 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 109 km/hNNO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 71 km/hNESO21 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSO en el 21 % dels dies.

  • SSO21 % · 26 km/h de mitjana · fins a 57
  • SO12 % · 30 km/h de mitjana · fins a 75
  • S11 % · 24 km/h de mitjana · fins a 42
  • SSE11 % · 25 km/h de mitjana · fins a 52

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 4.792 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Canyelles

Els últims 30 dies

14°26°38°1 d’ag. del 2026: 22.0 a 31.9 °C2 d’ag. del 2026: 21.5 a 33.5 °C3 d’ag. del 2026: 22.6 a 34.2 °C4 d’ag. del 2026: 22.3 a 32.1 °C5 d’ag. del 2026: 21.3 a 34.2 °C6 d’ag. del 2026: 21.2 a 32.5 °C7 d’ag. del 2026: 21.1 a 32.8 °C8 d’ag. del 2026: 21.2 a 33.4 °C9 d’ag. del 2026: 23.7 a 36.3 °C10 d’ag. del 2026: 22.6 a 34.9 °C11 d’ag. del 2026: 22.4 a 34.3 °C12 d’ag. del 2026: 22.2 a 35.3 °C13 d’ag. del 2026: 20.5 a 35.9 °C14 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.4 °C15 d’ag. del 2026: 20.7 a 34.1 °C16 d’ag. del 2026: 21.5 a 33.4 °C · 0.1 mm17 d’ag. del 2026: 20.7 a 32.6 °C18 d’ag. del 2026: 21.9 a 33.1 °C19 d’ag. del 2026: 21.8 a 34.3 °C20 d’ag. del 2026: 20.7 a 34.4 °C · 1.7 mm21 d’ag. del 2026: 19.0 a 30.8 °C · 4.4 mm22 d’ag. del 2026: 19.5 a 29.2 °C · 5.4 mm23 d’ag. del 2026: 19.5 a 31.1 °C24 d’ag. del 2026: 18.7 a 30.9 °C · 3.6 mm25 d’ag. del 2026: 17.9 a 33.6 °C26 d’ag. del 2026: 19.3 a 32.5 °C27 d’ag. del 2026: 23.3 a 32.7 °C28 d’ag. del 2026: 16.5 a 31.8 °C29 d’ag. del 2026: 15.8 a 29.5 °C30 d’ag. del 2026: 16.9 a 31.5 °C16 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 1.7 mm21 d’ag. del 2026: 4.4 mm22 d’ag. del 2026: 5.4 mm24 d’ag. del 2026: 3.6 mm5 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.5°16.9°24.2°2567 %
29/0829.5°15.8°23.2°3057 %
28/0831.8°16.5°25.7°3130 %
27/0832.7°23.3°27.0°2572 %
26/0832.5°19.3°25.3°2471 %
25/0833.6°17.9°25.3°2965 %
24/0830.9°18.7°23.7°3.6 mm4980 %
23/0831.1°19.5°25.0°2776 %
22/0829.2°19.5°23.7°5.4 mm2775 %
21/0830.8°19.0°24.9°4.4 mm2473 %
20/0834.4°20.7°27.9°1.7 mm5170 %
19/0834.3°21.8°27.9°2978 %
18/0833.1°21.9°27.6°2877 %
17/0832.6°20.7°27.1°2676 %
16/0833.4°21.5°27.3°0.1 mm3062 %
15/0834.1°20.7°27.4°5057 %
14/0835.4°20.3°28.5°2756 %
13/0835.9°20.5°28.1°2462 %
12/0835.3°22.2°28.2°2263 %
11/0834.3°22.4°28.4°2668 %
10/0834.9°22.6°28.3°3171 %
09/0836.3°23.7°29.1°2366 %
08/0833.4°21.2°27.6°2475 %
07/0832.8°21.1°27.2°2871 %
06/0832.5°21.2°26.2°5573 %
05/0834.2°21.3°27.6°3066 %
04/0832.1°22.3°26.9°2576 %
03/0834.2°22.6°27.6°2878 %
02/0833.5°21.5°27.2°2478 %
01/0831.9°22.0°26.5°2380 %

Altres nuclis de l'Arboç