El temps

Llinars

Castellar del Riu · el Berguedà · 956 m · 21 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

25,4°C
Humitat
54 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Guixers - Valls, a 3,0 km i +111 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,1 °C a 845 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,0µg/m³
PM10
8,9µg/m³
NO₂
0,8µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
119µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui38
  • demà50
  • dj.46
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Ambrosiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Berga · a 12 km · estació suburbana, fons

NO
2,1µg/m³
NO2
6,7µg/m³
O3
81,4µg/m³
PM10
13,8µg/m³
SO2
2,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de la Llosa del Cavall (Navès)

91,7 %−3,4 en 30 dies

65,7 hm³ · a 11 km de Llinars

L'aforament més proper

Guixers (Aigua de Valls)

0,67m³/s

El Cardener · a 3 km

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Berguedà

Ara mateix, Llinars és el 7è punt més fresc dels 29 de la comarca.

−1,9 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 24,5Castellar de n'Hug
  2. 24,8Capolat
  3. 25,0Castellar del Riu
  4. 25,4Llinars
  5. 25,5Fígols
  6. 25,8Vallcebre
  7. 26,4l'Espunyola
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Gósol (21,9 °C) a Puig-reig (30,3 °C).

Per altitud és el 11è punt més enlairat dels 32 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 7 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:29
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Llinars és diferent

Llinars és a 956 m, 292 m per sota del nucli de Castellar del Riu. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,5 i 2,5 °C més, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més baix del municipi, dels 3 que en té. Dins de Berguedà, que va dels 366 als 1770 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Guixers - Valls, a 3,0 km i 111 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

99l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

66l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

70l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

76l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta38.8 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-13.2 °C6 de gen. del 2021
Dia amb més pluja96.0 mm9 de set. del 2016

Mesurats a l'estació de Guixers - Valls, a 3,0 km i 111 m de desnivell. Sèrie des del 18 de set. del 2015 · 3.973 dies amb dada (11 anys).

Els últims 30 dies

5°21°37°1 d’ag. del 2026: 12.7 a 34.4 °C2 d’ag. del 2026: 14.7 a 35.2 °C3 d’ag. del 2026: 14.5 a 32.8 °C · 32.4 mm4 d’ag. del 2026: 12.5 a 32.0 °C · 0.1 mm5 d’ag. del 2026: 14.2 a 32.8 °C6 d’ag. del 2026: 14.7 a 31.4 °C · 10.7 mm7 d’ag. del 2026: 12.8 a 32.4 °C · 0.2 mm8 d’ag. del 2026: 13.2 a 33.1 °C · 0.2 mm9 d’ag. del 2026: 14.5 a 32.6 °C10 d’ag. del 2026: 14.2 a 31.7 °C · 0.4 mm11 d’ag. del 2026: 12.9 a 32.7 °C · 29.7 mm12 d’ag. del 2026: 13.4 a 32.8 °C13 d’ag. del 2026: 15.0 a 34.6 °C · 9.8 mm14 d’ag. del 2026: 12.7 a 34.0 °C · 6.7 mm15 d’ag. del 2026: 11.7 a 30.4 °C · 9.6 mm16 d’ag. del 2026: 11.9 a 30.7 °C17 d’ag. del 2026: 13.0 a 31.6 °C18 d’ag. del 2026: 14.6 a 31.2 °C19 d’ag. del 2026: 13.2 a 34.7 °C20 d’ag. del 2026: 15.2 a 29.7 °C · 0.8 mm21 d’ag. del 2026: 12.6 a 25.5 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 13.4 a 25.3 °C · 2.8 mm23 d’ag. del 2026: 11.9 a 29.1 °C24 d’ag. del 2026: 12.8 a 27.1 °C · 23.4 mm25 d’ag. del 2026: 11.6 a 27.8 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 10.4 a 27.6 °C27 d’ag. del 2026: 12.7 a 30.7 °C28 d’ag. del 2026: 8.7 a 25.4 °C29 d’ag. del 2026: 6.6 a 27.3 °C30 d’ag. del 2026: 8.7 a 29.5 °C3 d’ag. del 2026: 32.4 mm4 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 10.7 mm7 d’ag. del 2026: 0.2 mm8 d’ag. del 2026: 0.2 mm10 d’ag. del 2026: 0.4 mm11 d’ag. del 2026: 29.7 mm13 d’ag. del 2026: 9.8 mm14 d’ag. del 2026: 6.7 mm15 d’ag. del 2026: 9.6 mm20 d’ag. del 2026: 0.8 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 2.8 mm24 d’ag. del 2026: 23.4 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm32 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0829.5°8.7°18.2°66 %
29/0827.3°6.6°16.3°68 %
28/0825.4°8.7°16.8°62 %
27/0830.7°12.7°20.3°72 %
26/0827.6°10.4°17.8°78 %
25/0827.8°11.6°17.9°0.1 mm78 %
24/0827.1°12.8°17.7°23.4 mm86 %
23/0829.1°11.9°20.0°77 %
22/0825.3°13.4°18.1°2.8 mm86 %
21/0825.5°12.6°18.6°0.1 mm76 %
20/0829.7°15.2°21.2°0.8 mm74 %
19/0834.7°13.2°23.1°67 %
18/0831.2°14.6°21.9°75 %
17/0831.6°13.0°21.9°72 %
16/0830.7°11.9°20.0°73 %
15/0830.4°11.7°17.3°9.6 mm86 %
14/0834.0°12.7°20.2°6.7 mm77 %
13/0834.6°15.0°20.9°9.8 mm80 %
12/0832.8°13.4°21.8°75 %
11/0832.7°12.9°21.4°29.7 mm69 %
10/0831.7°14.2°21.7°0.4 mm65 %
09/0832.6°14.5°23.0°61 %
08/0833.1°13.2°22.2°0.2 mm66 %
07/0832.4°12.8°21.4°0.2 mm74 %
06/0831.4°14.7°20.1°10.7 mm82 %
05/0832.8°14.2°23.4°65 %
04/0832.0°12.5°20.9°0.1 mm75 %
03/0832.8°14.5°20.8°32.4 mm79 %
02/0835.2°14.7°24.3°63 %
01/0834.4°12.7°23.3°63 %

Altres nuclis de Castellar del Riu