El temps

Girul

Meranges · la Cerdanya · 1601 m · 17 hab.

22,8°C
Vent
6 km/hSE
Ratxa
19 km/h
Humitat
56 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Malniu (2.229 m), a 1,8 km i −628 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 18,7 °C a 2229 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

33Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,7µg/m³
PM10
7,7µg/m³
NO₂
0,8µg/m³
O₃
82µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
108µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui33
  • demà36
  • dj.38
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Bellver de Cerdanya (el Talló) · a 10 km · estació rural, fons

NO
1,0µg/m³
NO2
2,0µg/m³
O3
62,5µg/m³
PM10
6,7µg/m³
PM2,5
4,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Com queda dins de la Cerdanya

Ara mateix, Girul és el 2n punt més fresc dels 18 de la comarca.

−3,7 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 21,6Lles de Cerdanya
  2. 22,8Girul
  3. 23,1Meranges
  4. 25,3Guils de Cerdanya
  5. 25,9Urús
  6. 26,2Das
  7. 26,4Llívia
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Lles de Cerdanya (21,6 °C) a Montellà i Martinet (27,9 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 18 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 4 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:29
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:54
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Girul és diferent

Girul és a 1601 m, en plena alta muntanya: hi neva diversos mesos l'any i les temperatures hi són sensiblement més baixes que al fons de vall. Dins de Cerdanya, que va dels 965 als 1645 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Malniu (2.229 m), a 1,8 km i −628 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

8l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

0l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

100l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

112l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta27.3 °C14 d’ag. del 2021
Temperatura més baixa-20.6 °C3 de febr. del 2012
Dia amb més pluja84.5 mm18 de gen. del 2004

Mesurats a l'estació de Malniu (2.229 m), a 1,8 km i −628 m de desnivell. Sèrie des del 4 de nov. del 1999 · 9.654 dies amb dada (27 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 19 % dels 6.750 dies de sèrie.N · 9.0 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 93 km/hNNE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 78 km/hNE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 77 km/hENE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 70 km/hE · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 86 km/hESE · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 71 km/hSE · 4.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 53 km/hSSE · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 71 km/hS · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 64 km/hSSO · 10.8 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 96 km/hSO · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 84 km/hOSO · 19.2 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 101 km/hO · 17.1 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 95 km/hONO · 4.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 88 km/hNO · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 76 km/hNNO · 5.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 82 km/hNESO19 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 19 % dels dies.

  • OSO19 % · 38 km/h de mitjana · fins a 101
  • O17 % · 38 km/h de mitjana · fins a 95
  • SSO11 % · 33 km/h de mitjana · fins a 96
  • N9 % · 44 km/h de mitjana · fins a 93

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.750 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Malniu (2.229 m)

Els últims 30 dies

5°16°26°1 d’ag. del 2026: 11.6 a 25.0 °C · 2.1 mm2 d’ag. del 2026: 14.5 a 24.4 °C3 d’ag. del 2026: 9.9 a 22.8 °C · 11.1 mm4 d’ag. del 2026: 11.1 a 21.4 °C5 d’ag. del 2026: 11.3 a 22.1 °C6 d’ag. del 2026: 11.1 a 21.0 °C · 4.2 mm7 d’ag. del 2026: 12.2 a 22.4 °C · 10.8 mm8 d’ag. del 2026: 10.3 a 23.4 °C · 10.8 mm9 d’ag. del 2026: 13.6 a 21.6 °C10 d’ag. del 2026: 12.6 a 21.0 °C · 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 10.0 a 22.3 °C · 11.5 mm12 d’ag. del 2026: 13.1 a 22.1 °C13 d’ag. del 2026: 14.1 a 22.4 °C14 d’ag. del 2026: 13.8 a 23.6 °C15 d’ag. del 2026: 8.6 a 22.1 °C · 25.5 mm16 d’ag. del 2026: 9.9 a 18.3 °C · 10 mm17 d’ag. del 2026: 11.7 a 19.6 °C18 d’ag. del 2026: 12.0 a 22.1 °C19 d’ag. del 2026: 14.4 a 23.1 °C20 d’ag. del 2026: 9.6 a 17.8 °C · 1.2 mm21 d’ag. del 2026: 7.1 a 15.1 °C · 5 mm22 d’ag. del 2026: 6.6 a 16.9 °C23 d’ag. del 2026: 10.5 a 20.7 °C24 d’ag. del 2026: 7.2 a 18.1 °C · 21.6 mm25 d’ag. del 2026: 8.3 a 16.7 °C26 d’ag. del 2026: 9.7 a 18.6 °C27 d’ag. del 2026: 10.3 a 19.0 °C28 d’ag. del 2026: 6.5 a 15.0 °C29 d’ag. del 2026: 6.4 a 17.4 °C30 d’ag. del 2026: 8.9 a 18.5 °C1 d’ag. del 2026: 2.1 mm3 d’ag. del 2026: 11.1 mm6 d’ag. del 2026: 4.2 mm7 d’ag. del 2026: 10.8 mm8 d’ag. del 2026: 10.8 mm10 d’ag. del 2026: 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 11.5 mm15 d’ag. del 2026: 25.5 mm16 d’ag. del 2026: 10 mm20 d’ag. del 2026: 1.2 mm21 d’ag. del 2026: 5 mm24 d’ag. del 2026: 21.6 mm26 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0818.5°8.9°13.5°55 %
29/0817.4°6.4°11.7°57 %
28/0815.0°6.5°10.9°37 %
27/0819.0°10.3°14.7°58 %
26/0818.6°9.7°14.0°57 %
25/0816.7°8.3°12.1°68 %
24/0818.1°7.2°12.2°21.6 mm72 %
23/0820.7°10.5°14.8°68 %
22/0816.9°6.6°11.2°80 %
21/0815.1°7.1°10.3°5 mm82 %
20/0817.8°9.6°13.8°1.2 mm70 %
19/0823.1°14.4°18.6°43 %
18/0822.1°12.0°16.7°62 %
17/0819.6°11.7°15.3°65 %
16/0818.3°9.9°13.2°10 mm68 %
15/0822.1°8.6°14.3°25.5 mm59 %
14/0823.6°13.8°17.5°45 %
13/0822.4°14.1°17.5°54 %
12/0822.1°13.1°17.0°55 %
11/0822.3°10.0°15.7°11.5 mm58 %
10/0821.0°12.6°16.2°0.3 mm54 %
09/0821.6°13.6°17.0°49 %
08/0823.4°10.3°16.7°10.8 mm59 %
07/0822.4°12.2°16.5°10.8 mm58 %
06/0821.0°11.1°15.4°4.2 mm61 %
05/0822.1°11.3°16.3°67 %
04/0821.4°11.1°15.4°56 %
03/0822.8°9.9°15.9°11.1 mm64 %
02/0824.4°14.5°18.5°53 %
01/0825.0°11.6°18.5°2.1 mm49 %