Rauric
Llorac · la Conca de Barberà · 759 m · 14 hab.
- Vent
- 16 km/hS
- Ratxa
- 28 km/h
- Humitat
- 63 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
Dada de l'estació de Santa Coloma de Queralt, a 1,7 km i +50 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 25,2 °C a 709 m.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
36Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,3µg/m³
- PM10
- 9,9µg/m³
- NO₂
- 1,1µg/m³
- O₃
- 89µg/m³
- SO₂
- 0,4µg/m³
- CO
- 124µg/m³
- avui37
- demà47
- dj.50
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Aigua
L'aforament més proper
la Pobla de Claramunt
0,13m³/s
Riera de Carme · a 25 km · nivell 0,15 m
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins de la Conca de Barberà
Ara mateix, Rauric és el 6è punt més fresc dels 23 de la comarca.
−0,9 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 24,3Forès
- 24,4Savallà del Comtat
- 24,8Senan
- 24,9Rauric
- 25,2Passanant i Belltall
- 25,3Conesa
- 25,4les Piles
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Vilanova de Prades (22,5 °C) a Vallfogona de Riucorb (28,4 °C).
Per altitud és el 4t punt més enlairat dels 23 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:53
- Migdia solar
- 13:56
- Crepuscle civil
- 20:59
- Durada del dia
- 13 h 09 min
Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Rauric és diferent
Rauric és a 759 m, 113 m per sobre del nucli de Llorac. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,6 i 1,0 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 2. Dins de Conca de Barberà, que va dels 268 als 971 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Santa Coloma de Queralt, a 1,7 km i 50 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
102l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
76l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
11l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
7l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
50l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 39.7 °C | 18 de jul. del 2023 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -10.1 °C | 23 de des. del 2001 |
| Dia amb més pluja | 129.7 mm | 2 de nov. del 2015 |
Mesurats a l'estació de Santa Coloma de Queralt, a 1,7 km i 50 m de desnivell. Sèrie des del 20 de nov. del 1996 · 10.860 dies amb dada (30 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del O en el 31 % dels dies.
- O31 % · 41 km/h de mitjana · fins a 92
- S22 % · 30 km/h de mitjana · fins a 59
- ONO12 % · 35 km/h de mitjana · fins a 78
- SSO7 % · 30 km/h de mitjana · fins a 58
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.183 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 30.0° | 15.3° | 22.3° | — | — | 56 % |
| 29/08 | 29.3° | 13.9° | 21.4° | — | — | 52 % |
| 28/08 | 25.5° | 15.0° | 20.3° | — | — | 39 % |
| 27/08 | 31.8° | 20.2° | 24.6° | — | — | 61 % |
| 26/08 | 29.7° | 17.0° | 22.5° | — | — | 67 % |
| 25/08 | 30.3° | 17.3° | 22.9° | — | — | 58 % |
| 24/08 | 28.3° | 17.6° | 21.5° | 0.1 mm | — | 79 % |
| 23/08 | 31.7° | 16.1° | 22.4° | — | — | 81 % |
| 22/08 | 27.7° | 16.6° | 21.0° | — | — | 79 % |
| 21/08 | 27.5° | 16.5° | 20.8° | — | — | 72 % |
| 20/08 | 33.2° | 18.2° | 23.9° | 1.5 mm | — | 73 % |
| 19/08 | 37.7° | 19.5° | 27.1° | 1.7 mm | — | 65 % |
| 18/08 | 34.7° | 18.2° | 25.0° | 0.2 mm | — | 67 % |
| 17/08 | 34.4° | 18.0° | 25.5° | — | — | 69 % |
| 16/08 | 33.7° | 19.7° | 24.9° | — | — | 57 % |
| 15/08 | 33.1° | 19.3° | 24.7° | — | — | 51 % |
| 14/08 | 36.8° | 20.3° | 28.0° | — | — | 38 % |
| 13/08 | 36.6° | 20.2° | 27.7° | — | — | 42 % |
| 12/08 | 34.6° | 19.5° | 26.3° | — | — | 56 % |
| 11/08 | 33.7° | 19.0° | 25.7° | — | — | 67 % |
| 10/08 | 34.1° | 19.4° | 25.6° | — | — | 62 % |
| 09/08 | 32.6° | 21.1° | 26.0° | — | — | 56 % |
| 08/08 | 33.3° | 19.2° | 25.4° | — | — | 67 % |
| 07/08 | 33.2° | 18.5° | 25.1° | — | — | 70 % |
| 06/08 | 31.8° | 18.6° | 24.5° | — | — | 72 % |
| 05/08 | 32.8° | 18.2° | 25.4° | — | — | 61 % |
| 04/08 | 33.7° | 18.9° | 24.3° | 0.1 mm | — | 79 % |
| 03/08 | 31.5° | 19.6° | 24.3° | — | — | 81 % |
| 02/08 | 33.9° | 18.9° | 25.4° | — | — | 72 % |
| 01/08 | 31.1° | 19.1° | 24.1° | — | — | 82 % |