El temps

Santa Perpètua de Gaià

Pontils · la Conca de Barberà · 541 m · 5 hab.

26,3°C
Vent
16 km/hS
Ratxa
28 km/h
Humitat
63 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Santa Coloma de Queralt, a 7,7 km i −168 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 25,2 °C a 709 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,3µg/m³
PM10
9,9µg/m³
NO₂
1,1µg/m³
O₃
89µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
124µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui37
  • demà47
  • dj.50
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'aforament més proper

Montblanc

0,04m³/s

El Francolí · a 21 km · nivell −0,02 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Conca de Barberà

Ara mateix, Santa Perpètua de Gaià és el 7è punt més càlid dels 23 de la comarca.

+0,3 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,1Rocafort de Queralt
  2. 26,2Blancafort
  3. 26,2Pontils
  4. 26,3Santa Perpètua de Gaià
  5. 26,4Pira
  6. 26,5Vimbodí i Poblet
  7. 27,0l'Espluga de Francolí
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Vilanova de Prades (22,5 °C) a Vallfogona de Riucorb (28,4 °C).

Per altitud és el 14è punt més enlairat dels 23 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2120:30
Alba civil
06:53
Migdia solar
13:56
Crepuscle civil
20:58
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Santa Perpètua de Gaià és diferent

Santa Perpètua de Gaià és a 541 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 6 que en té. Dins de Conca de Barberà, que va dels 268 als 971 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Santa Coloma de Queralt, a 7,7 km i −168 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

102l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

76l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

11l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

7l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

50l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta39.7 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-10.1 °C23 de des. del 2001
Dia amb més pluja129.7 mm2 de nov. del 2015

Mesurats a l'estació de Santa Coloma de Queralt, a 7,7 km i −168 m de desnivell. Sèrie des del 20 de nov. del 1996 · 10.860 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del O, en 31 % dels 6.183 dies de sèrie.N · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 67 km/hNNE · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 64 km/hNE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 57 km/hENE · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 73 km/hE · 3.4 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 77 km/hESE · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 78 km/hSE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 63 km/hSSE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 52 km/hS · 21.7 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 59 km/hSSO · 7.0 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 58 km/hSO · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 71 km/hOSO · 4.0 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 67 km/hO · 31.1 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 92 km/hONO · 12.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 78 km/hNO · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 72 km/hNNO · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 64 km/hNESO31 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del O en el 31 % dels dies.

  • O31 % · 41 km/h de mitjana · fins a 92
  • S22 % · 30 km/h de mitjana · fins a 59
  • ONO12 % · 35 km/h de mitjana · fins a 78
  • SSO7 % · 30 km/h de mitjana · fins a 58

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.183 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Santa Coloma de Queralt

Els últims 30 dies

12°26°39°1 d’ag. del 2026: 19.1 a 31.1 °C2 d’ag. del 2026: 18.9 a 33.9 °C3 d’ag. del 2026: 19.6 a 31.5 °C4 d’ag. del 2026: 18.9 a 33.7 °C · 0.1 mm5 d’ag. del 2026: 18.2 a 32.8 °C6 d’ag. del 2026: 18.6 a 31.8 °C7 d’ag. del 2026: 18.5 a 33.2 °C8 d’ag. del 2026: 19.2 a 33.3 °C9 d’ag. del 2026: 21.1 a 32.6 °C10 d’ag. del 2026: 19.4 a 34.1 °C11 d’ag. del 2026: 19.0 a 33.7 °C12 d’ag. del 2026: 19.5 a 34.6 °C13 d’ag. del 2026: 20.2 a 36.6 °C14 d’ag. del 2026: 20.3 a 36.8 °C15 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.1 °C16 d’ag. del 2026: 19.7 a 33.7 °C17 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.4 °C18 d’ag. del 2026: 18.2 a 34.7 °C · 0.2 mm19 d’ag. del 2026: 19.5 a 37.7 °C · 1.7 mm20 d’ag. del 2026: 18.2 a 33.2 °C · 1.5 mm21 d’ag. del 2026: 16.5 a 27.5 °C22 d’ag. del 2026: 16.6 a 27.7 °C23 d’ag. del 2026: 16.1 a 31.7 °C24 d’ag. del 2026: 17.6 a 28.3 °C · 0.1 mm25 d’ag. del 2026: 17.3 a 30.3 °C26 d’ag. del 2026: 17.0 a 29.7 °C27 d’ag. del 2026: 20.2 a 31.8 °C28 d’ag. del 2026: 15.0 a 25.5 °C29 d’ag. del 2026: 13.9 a 29.3 °C30 d’ag. del 2026: 15.3 a 30.0 °C4 d’ag. del 2026: 0.1 mm18 d’ag. del 2026: 0.2 mm19 d’ag. del 2026: 1.7 mm20 d’ag. del 2026: 1.5 mm24 d’ag. del 2026: 0.1 mm2 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.0°15.3°22.3°56 %
29/0829.3°13.9°21.4°52 %
28/0825.5°15.0°20.3°39 %
27/0831.8°20.2°24.6°61 %
26/0829.7°17.0°22.5°67 %
25/0830.3°17.3°22.9°58 %
24/0828.3°17.6°21.5°0.1 mm79 %
23/0831.7°16.1°22.4°81 %
22/0827.7°16.6°21.0°79 %
21/0827.5°16.5°20.8°72 %
20/0833.2°18.2°23.9°1.5 mm73 %
19/0837.7°19.5°27.1°1.7 mm65 %
18/0834.7°18.2°25.0°0.2 mm67 %
17/0834.4°18.0°25.5°69 %
16/0833.7°19.7°24.9°57 %
15/0833.1°19.3°24.7°51 %
14/0836.8°20.3°28.0°38 %
13/0836.6°20.2°27.7°42 %
12/0834.6°19.5°26.3°56 %
11/0833.7°19.0°25.7°67 %
10/0834.1°19.4°25.6°62 %
09/0832.6°21.1°26.0°56 %
08/0833.3°19.2°25.4°67 %
07/0833.2°18.5°25.1°70 %
06/0831.8°18.6°24.5°72 %
05/0832.8°18.2°25.4°61 %
04/0833.7°18.9°24.3°0.1 mm79 %
03/0831.5°19.6°24.3°81 %
02/0833.9°18.9°25.4°72 %
01/0831.1°19.1°24.1°82 %

Altres nuclis de Pontils