El temps

la Serra

la Vall d'en Bas · la Garrotxa · 481 m · 55 hab.

29,6°C
Vent
6 km/hSE
Ratxa
14 km/h
Humitat
49 %
Pluja 24 h
0,5 mm

Dada de l'estació de la Vall d'en Bas, a 1,7 km i +20 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

43Moderada

Ho marca ozó troposfèric.

Les persones sensibles poden notar molèsties en esforços llargs a l’aire lliure.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
8,4µg/m³
NO₂
1,1µg/m³
O₃
104µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
134µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui43
  • demà47
  • dj.51
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Santa Pau · a 5 km · estació rural, fons

NO
2,3µg/m³
NO2
2,5µg/m³
O3
73,9µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Susqueda (Osor)

85,5 %−3,5 en 30 dies

191,2 hm³ · a 18 km de la Serra

L'aforament més proper

Olot

0,08m³/s

El Fluvià · a 8 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Garrotxa

Ara mateix, la Serra és el 8è punt més fresc dels 22 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 28,9Mieres
  2. 29,4la Vall d'en Bas
  3. 29,5Argelaguer
  4. 29,6la Serra
  5. 29,6Besalú
  6. 29,6les Preses
  7. 29,6Sant Feliu de Pallerols
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Beuda (26,0 °C) a Sant Jaume de Llierca (32,6 °C).

Per altitud és el 3r punt més enlairat dels 22 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1620:26
Alba civil
06:47
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Serra és diferent

la Serra és a 481 m d'altitud. És el 15è nucli més enlairat dels 17 del municipi. Dins de Garrotxa, que va dels 121 als 1024 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de la Vall d'en Bas, a 1,7 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

106l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

80l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

2l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

26l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

74l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.1 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-16.2 °C17 de des. del 2001
Dia amb més pluja136.2 mm11 d’oct. del 2010

Mesurats a l'estació de la Vall d'en Bas, a 1,7 km. Sèrie des del 17 de març del 2000 · 9.661 dies amb dada (26 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ENE, en 15 % dels 6.165 dies de sèrie.N · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 69 km/hNNE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 66 km/hNE · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 60 km/hENE · 15.0 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 53 km/hE · 9.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 48 km/hESE · 5.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 43 km/hSE · 8.2 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 62 km/hSSE · 7.8 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 42 km/hS · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 69 km/hSSO · 10.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 77 km/hSO · 13.8 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 77 km/hOSO · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 67 km/hO · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 74 km/hONO · 3.0 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 67 km/hNO · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 73 km/hNNO · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 67 km/hNESO15 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ENE en el 15 % dels dies.

  • ENE15 % · 21 km/h de mitjana · fins a 53
  • SO14 % · 28 km/h de mitjana · fins a 77
  • SSO11 % · 28 km/h de mitjana · fins a 77
  • E10 % · 21 km/h de mitjana · fins a 48

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.165 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de la Vall d'en Bas

Els últims 30 dies

9°25°40°1 d’ag. del 2026: 17.2 a 33.3 °C · 6.9 mm2 d’ag. del 2026: 16.4 a 35.7 °C3 d’ag. del 2026: 17.8 a 33.4 °C4 d’ag. del 2026: 15.8 a 34.0 °C · 0.2 mm5 d’ag. del 2026: 16.6 a 36.4 °C6 d’ag. del 2026: 17.1 a 34.1 °C · 7.2 mm7 d’ag. del 2026: 14.6 a 33.5 °C · 11.8 mm8 d’ag. del 2026: 15.9 a 35.1 °C9 d’ag. del 2026: 17.7 a 35.4 °C10 d’ag. del 2026: 17.4 a 36.0 °C11 d’ag. del 2026: 17.4 a 35.5 °C · 0.5 mm12 d’ag. del 2026: 14.9 a 35.6 °C13 d’ag. del 2026: 16.9 a 36.0 °C14 d’ag. del 2026: 15.9 a 37.3 °C15 d’ag. del 2026: 16.2 a 34.0 °C · 0.4 mm16 d’ag. del 2026: 15.2 a 34.0 °C · 2.2 mm17 d’ag. del 2026: 15.0 a 32.2 °C18 d’ag. del 2026: 18.4 a 34.1 °C19 d’ag. del 2026: 16.3 a 38.1 °C20 d’ag. del 2026: 20.6 a 32.1 °C · 0.5 mm21 d’ag. del 2026: 17.4 a 27.8 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 15.5 a 29.2 °C23 d’ag. del 2026: 13.3 a 33.3 °C24 d’ag. del 2026: 16.6 a 31.6 °C · 2.5 mm25 d’ag. del 2026: 14.9 a 32.2 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 15.0 a 31.3 °C27 d’ag. del 2026: 19.0 a 34.5 °C28 d’ag. del 2026: 13.7 a 29.7 °C29 d’ag. del 2026: 10.0 a 32.0 °C30 d’ag. del 2026: 11.9 a 32.9 °C1 d’ag. del 2026: 6.9 mm4 d’ag. del 2026: 0.2 mm6 d’ag. del 2026: 7.2 mm7 d’ag. del 2026: 11.8 mm11 d’ag. del 2026: 0.5 mm15 d’ag. del 2026: 0.4 mm16 d’ag. del 2026: 2.2 mm20 d’ag. del 2026: 0.5 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 2.5 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm12 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.9°11.9°22.9°59 %
29/0832.0°10.0°20.5°68 %
28/0829.7°13.7°22.7°48 %
27/0834.5°19.0°27.2°53 %
26/0831.3°15.0°22.2°76 %
25/0832.2°14.9°22.8°0.1 mm72 %
24/0831.6°16.6°22.9°2.5 mm76 %
23/0833.3°13.3°23.2°75 %
22/0829.2°15.5°20.7°80 %
21/0827.8°17.4°21.8°0.1 mm77 %
20/0832.1°20.6°24.8°0.5 mm73 %
19/0838.1°16.3°26.5°75 %
18/0834.1°18.4°25.1°77 %
17/0832.2°15.0°23.8°77 %
16/0834.0°15.2°21.4°2.2 mm79 %
15/0834.0°16.2°22.7°0.4 mm70 %
14/0837.3°15.9°26.1°62 %
13/0836.0°16.9°25.9°67 %
12/0835.6°14.9°24.9°67 %
11/0835.5°17.4°24.1°0.5 mm70 %
10/0836.0°17.4°25.5°66 %
09/0835.4°17.7°26.4°63 %
08/0835.1°15.9°24.7°67 %
07/0833.5°14.6°22.7°11.8 mm82 %
06/0834.1°17.1°22.1°7.2 mm84 %
05/0836.4°16.6°25.5°69 %
04/0834.0°15.8°23.5°0.2 mm80 %
03/0833.4°17.8°24.8°77 %
02/0835.7°16.4°25.2°76 %
01/0833.3°17.2°23.5°6.9 mm81 %

Altres nuclis de la Vall d'en Bas