El temps

Sant Pere Despuig

la Vall de Bianya · la Garrotxa · 423 m · 89 hab.

31,2°C
Vent
6 km/hSE
Ratxa
15 km/h
Humitat
43 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
968 hPa

Dada de l'estació d'Olot, a 4,6 km i −12 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
9,2µg/m³
NO₂
1,7µg/m³
O₃
94µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
123µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui38
  • demà40
  • dj.47
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Santa Pau · a 10 km · estació rural, fons

NO
2,3µg/m³
NO2
2,5µg/m³
O3
73,9µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Olot

0,08m³/s

El Fluvià · a 7 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Garrotxa

Ara mateix, Sant Pere Despuig és el 8è punt més càlid dels 22 de la comarca.

+1,3 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 30,1Riudaura
  2. 30,3les Planes d'Hostoles
  3. 31,0Olot
  4. 31,2Sant Pere Despuig
  5. 31,6la Vall de Bianya
  6. 31,7Sant Joan les Fonts
  7. 32,0Castellfollit de la Roca
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Beuda (26,0 °C) a Sant Jaume de Llierca (32,6 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 22 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1620:27
Alba civil
06:47
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Sant Pere Despuig és diferent

Sant Pere Despuig és a 423 m d'altitud. És el 7è nucli més enlairat dels 12 del municipi. Dins de Garrotxa, que va dels 121 als 1024 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica d'Olot, a 4,6 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

107l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

85l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

3l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

21l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

69l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta42.6 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-8.5 °C18 de gen. del 2017
Dia amb més pluja136.4 mm22 de gen. del 2020
Ratxa de vent més forta84 km/h4 de febr. del 2017

Mesurats a l'estació de Olot, a 4,6 km. Sèrie des del 22 de jul. del 2016 · 3.688 dies amb dada (10 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del NE, en 26 % dels 3.686 dies de sèrie.N · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 76 km/hNNE · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 69 km/hNE · 25.6 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 55 km/hENE · 18.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 63 km/hE · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 52 km/hESE · 3.0 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 53 km/hSE · 5.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 72 km/hSSE · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 40 km/hS · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 48 km/hSSO · 5.6 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 63 km/hSO · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 68 km/hOSO · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 82 km/hO · 3.8 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 84 km/hONO · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 72 km/hNO · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 76 km/hNNO · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 83 km/hNESO26 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NE en el 26 % dels dies.

  • NE26 % · 23 km/h de mitjana · fins a 55
  • ENE18 % · 23 km/h de mitjana · fins a 63
  • NNE6 % · 27 km/h de mitjana · fins a 69
  • SSE6 % · 24 km/h de mitjana · fins a 40

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 3.686 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Olot

Els últims 30 dies

10°25°40°1 d’ag. del 2026: 18.2 a 35.4 °C · 4.7 mm2 d’ag. del 2026: 16.9 a 37.4 °C3 d’ag. del 2026: 19.3 a 34.6 °C4 d’ag. del 2026: 16.5 a 34.3 °C5 d’ag. del 2026: 17.7 a 36.1 °C6 d’ag. del 2026: 17.1 a 35.5 °C · 8.2 mm7 d’ag. del 2026: 15.4 a 34.5 °C · 5.1 mm8 d’ag. del 2026: 16.3 a 36.1 °C9 d’ag. del 2026: 18.1 a 37.1 °C10 d’ag. del 2026: 18.5 a 35.8 °C11 d’ag. del 2026: 17.6 a 35.8 °C · 1.4 mm12 d’ag. del 2026: 15.6 a 36.9 °C13 d’ag. del 2026: 17.9 a 38.4 °C14 d’ag. del 2026: 17.6 a 38.9 °C15 d’ag. del 2026: 17.0 a 35.3 °C · 2.3 mm16 d’ag. del 2026: 15.9 a 33.8 °C · 1 mm17 d’ag. del 2026: 15.5 a 34.3 °C18 d’ag. del 2026: 19.3 a 35.4 °C19 d’ag. del 2026: 17.6 a 37.5 °C20 d’ag. del 2026: 21.0 a 32.2 °C · 0.7 mm21 d’ag. del 2026: 18.0 a 27.8 °C · 0.1 mm22 d’ag. del 2026: 15.7 a 28.1 °C23 d’ag. del 2026: 14.1 a 33.7 °C24 d’ag. del 2026: 17.1 a 33.0 °C · 3.7 mm25 d’ag. del 2026: 15.6 a 33.4 °C26 d’ag. del 2026: 16.5 a 32.8 °C27 d’ag. del 2026: 18.9 a 35.9 °C28 d’ag. del 2026: 15.6 a 30.6 °C29 d’ag. del 2026: 11.4 a 32.7 °C30 d’ag. del 2026: 13.2 a 34.1 °C1 d’ag. del 2026: 4.7 mm6 d’ag. del 2026: 8.2 mm7 d’ag. del 2026: 5.1 mm11 d’ag. del 2026: 1.4 mm15 d’ag. del 2026: 2.3 mm16 d’ag. del 2026: 1 mm20 d’ag. del 2026: 0.7 mm21 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 3.7 mm8 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0834.1°13.2°23.9°3454 %
29/0832.7°11.4°21.6°3361 %
28/0830.6°15.6°23.1°3049 %
27/0835.9°18.9°27.7°4650 %
26/0832.8°16.5°23.1°2769 %
25/0833.4°15.6°23.2°3670 %
24/0833.0°17.1°23.3°3.7 mm3771 %
23/0833.7°14.1°23.2°3373 %
22/0828.1°15.7°20.9°2872 %
21/0827.8°18.0°22.2°0.1 mm3274 %
20/0832.2°21.0°25.4°0.7 mm3569 %
19/0837.5°17.6°27.3°3470 %
18/0835.4°19.3°25.9°2870 %
17/0834.3°15.5°24.8°2268 %
16/0833.8°15.9°22.0°1 mm3971 %
15/0835.3°17.0°23.2°2.3 mm5263 %
14/0838.9°17.6°27.5°3251 %
13/0838.4°17.9°27.5°2457 %
12/0836.9°15.6°26.1°2460 %
11/0835.8°17.6°24.7°1.4 mm3262 %
10/0835.8°18.5°26.6°2857 %
09/0837.1°18.1°27.5°3453 %
08/0836.1°16.3°25.8°3059 %
07/0834.5°15.4°23.1°5.1 mm3677 %
06/0835.5°17.1°22.5°8.2 mm5980 %
05/0836.1°17.7°26.7°2762 %
04/0834.3°16.5°24.7°3168 %
03/0834.6°19.3°25.7°2872 %
02/0837.4°16.9°26.4°3069 %
01/0835.4°18.2°24.3°4.7 mm4276 %

Altres nuclis de la Vall de Bianya