El temps

Monars

Montagut i Oix · la Garrotxa · 906 m · 4 hab.

26,1°C
Vent
6 km/hE
Ratxa
14 km/h
Humitat
55 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
925 hPa

Dada de l'estació de Sant Pau de Segúries, a 16,2 km i +53 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,4 °C a 853 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

37Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,2µg/m³
PM10
8,0µg/m³
NO₂
0,7µg/m³
O₃
93µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui37
  • demà37
  • dj.38
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Darnius Boadella (Darnius)

63,2 %−8,0 en 30 dies

40,0 hm³ · a 24 km de Monars

L'aforament més proper

Tortellà

0,01m³/s

El Llierca (Riera d'Escales, Riera de Beget) · a 10 km · nivell 0,01 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Garrotxa

Ara mateix, Monars és el 2n punt més fresc dels 22 de la comarca.

−3,5 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,0Beuda
  2. 26,1Monars
  3. 26,6Maià de Montcal
  4. 28,3Sant Ferriol
  5. 28,6Sant Aniol de Finestres
  6. 28,9Mieres
  7. 29,4la Vall d'en Bas
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Beuda (26,0 °C) a Sant Jaume de Llierca (32,6 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 22 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1620:26
Alba civil
06:47
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 11 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Monars és diferent

Monars és a 906 m, 627 m per sobre del nucli de Montagut i Oix. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 3,3 i 5,3 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 15. Dins de Garrotxa, que va dels 121 als 1024 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Sant Pau de Segúries, a 16,2 km i 53 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

89l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

52l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

47l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

85l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 5 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta37.7 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-14.7 °C25 de des. del 2001
Dia amb més pluja148.3 mm22 de gen. del 2020
Ratxa de vent més forta103 km/h5 de des. del 2002

Mesurats a l'estació de Sant Pau de Segúries, a 16,2 km i 53 m de desnivell. Sèrie des del 25 de nov. del 1995 · 11.013 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 31 % dels 10.921 dies de sèrie.N · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 84 km/hNNE · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 88 km/hNE · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 103 km/hENE · 5.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 79 km/hE · 10.6 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 69 km/hESE · 11.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 72 km/hSE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 86 km/hSSE · 2.6 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 62 km/hS · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 58 km/hSSO · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 85 km/hSO · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 89 km/hOSO · 31.0 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 91 km/hO · 9.1 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 88 km/hONO · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 89 km/hNO · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 94 km/hNNO · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 101 km/hNESO31 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 31 % dels dies.

  • OSO31 % · 31 km/h de mitjana · fins a 91
  • ESE12 % · 22 km/h de mitjana · fins a 72
  • E11 % · 21 km/h de mitjana · fins a 69
  • O9 % · 32 km/h de mitjana · fins a 88

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 10.921 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Sant Pau de Segúries

Els últims 30 dies

7°21°35°1 d’ag. del 2026: 15.5 a 31.1 °C · 12.8 mm2 d’ag. del 2026: 14.8 a 33.6 °C3 d’ag. del 2026: 14.9 a 30.1 °C · 0.1 mm4 d’ag. del 2026: 12.4 a 30.0 °C · 0.5 mm5 d’ag. del 2026: 14.1 a 31.9 °C6 d’ag. del 2026: 14.6 a 30.7 °C · 6.2 mm7 d’ag. del 2026: 12.0 a 30.6 °C · 33.6 mm8 d’ag. del 2026: 13.4 a 32.2 °C9 d’ag. del 2026: 14.7 a 32.4 °C10 d’ag. del 2026: 15.8 a 32.1 °C · 0.2 mm11 d’ag. del 2026: 14.9 a 31.3 °C · 2.4 mm12 d’ag. del 2026: 12.8 a 32.6 °C13 d’ag. del 2026: 14.7 a 33.3 °C14 d’ag. del 2026: 13.6 a 34.0 °C15 d’ag. del 2026: 13.4 a 30.7 °C · 33.8 mm16 d’ag. del 2026: 12.5 a 28.8 °C · 3.1 mm17 d’ag. del 2026: 12.6 a 28.6 °C · 1 mm18 d’ag. del 2026: 15.8 a 29.7 °C19 d’ag. del 2026: 16.2 a 32.0 °C20 d’ag. del 2026: 17.0 a 28.4 °C · 0.1 mm21 d’ag. del 2026: 15.3 a 23.7 °C22 d’ag. del 2026: 13.4 a 22.5 °C23 d’ag. del 2026: 12.4 a 28.2 °C24 d’ag. del 2026: 13.2 a 27.6 °C · 7.9 mm25 d’ag. del 2026: 12.3 a 28.5 °C · 0.2 mm26 d’ag. del 2026: 13.1 a 27.7 °C27 d’ag. del 2026: 15.2 a 30.5 °C28 d’ag. del 2026: 11.7 a 26.0 °C29 d’ag. del 2026: 8.2 a 27.9 °C30 d’ag. del 2026: 10.2 a 29.1 °C1 d’ag. del 2026: 12.8 mm3 d’ag. del 2026: 0.1 mm4 d’ag. del 2026: 0.5 mm6 d’ag. del 2026: 6.2 mm7 d’ag. del 2026: 33.6 mm10 d’ag. del 2026: 0.2 mm11 d’ag. del 2026: 2.4 mm15 d’ag. del 2026: 33.8 mm16 d’ag. del 2026: 3.1 mm17 d’ag. del 2026: 1 mm20 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 7.9 mm25 d’ag. del 2026: 0.2 mm34 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0829.1°10.2°19.5°3166 %
29/0827.9°8.2°17.2°2772 %
28/0826.0°11.7°18.5°2663 %
27/0830.5°15.2°22.8°4160 %
26/0827.7°13.1°18.7°2678 %
25/0828.5°12.3°18.8°0.2 mm2680 %
24/0827.6°13.2°19.2°7.9 mm3780 %
23/0828.2°12.4°20.6°2679 %
22/0822.5°13.4°17.7°2282 %
21/0823.7°15.3°18.8°2581 %
20/0828.4°17.0°21.4°0.1 mm2679 %
19/0832.0°16.2°23.7°2577 %
18/0829.7°15.8°21.8°2281 %
17/0828.6°12.6°20.4°1 mm2181 %
16/0828.8°12.5°17.7°3.1 mm3785 %
15/0830.7°13.4°19.0°33.8 mm4277 %
14/0834.0°13.6°22.9°2566 %
13/0833.3°14.7°23.1°2169 %
12/0832.6°12.8°22.2°2271 %
11/0831.3°14.9°20.9°2.4 mm3470 %
10/0832.1°15.8°22.5°0.2 mm2167 %
09/0832.4°14.7°23.2°3361 %
08/0832.2°13.4°21.6°3469 %
07/0830.6°12.0°19.3°33.6 mm3381 %
06/0830.7°14.6°19.4°6.2 mm3484 %
05/0831.9°14.1°22.5°2472 %
04/0830.0°12.4°20.7°0.5 mm2577 %
03/0830.1°14.9°22.4°0.1 mm2676 %
02/0833.6°14.8°23.6°2771 %
01/0831.1°15.5°21.1°12.8 mm3381 %

Altres nuclis de Montagut i Oix