la Victòria
Arenys de Mar · el Maresme · 53 m · 59 hab.
Sensació de 29 °C
- Vent
- 12 km/hSSE
- Ratxa
- 23 km/h
- Humitat
- 71 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
Dada de l'estació de Mataró, a 9,1 km i −35 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,9 °C a 88 m.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
39Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,4µg/m³
- PM10
- 8,6µg/m³
- NO₂
- 1,5µg/m³
- O₃
- 97µg/m³
- SO₂
- 0,3µg/m³
- CO
- 135µg/m³
- avui40
- demà44
- dj.56
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Mataró · a 8 km · estació urbana, fons
- CO
- 200,0µg/m³
- NO
- 1,4µg/m³
- NO2
- 9,5µg/m³
- O3
- 78,1µg/m³
- PM10
- 11,4µg/m³
- PM2,5
- 4,9µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
El mar
Cap platja de la Victòria té parte de les últimes dotze hores. Les banderes les posen els socorristes quan són de servei: fora d'horari i fora de temporada no se'n publica cap de nova, i ensenyar l'última seria dir que és d'ara.
El mar, segons el model
- Aigua
- 26,7 °C
- Onada
- 0,22 marrissada
- Període
- 3,0 s
- Direcció
- E
Punt de mar davant Platja el Morer, a 8 km. És un model: dona l'onatge en mar obert i no sap res de les corrents de ressaca ni del que passa dins d'una cala.
Protecció Civil i socorristes · dades obertes · onatge d’Open-Meteo. La bandera la posa una persona que està mirant l'aigua i és el que val; l'onatge del model serveix per fer-se una idea quan no n'hi ha. Totes les platges ›
Aigua
L'aforament més proper
Arenys de Munt
0,01m³/s
Rieres del Maresme · a 2 km · nivell 0,00 m
Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›
Com queda dins del Maresme
Ara mateix, la Victòria és el 15è punt més càlid dels 30 de la comarca.
Pràcticament igual que la mitjana comarcal.
Per altitud és el 16è punt més enlairat dels 31 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:48
- Migdia solar
- 13:51
- Crepuscle civil
- 20:54
- Durada del dia
- 13 h 09 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a la Victòria és diferent
la Victòria és a 53 m d'altitud. És el 7è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Maresme, que va dels 7 als 597 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Mataró, a 9,1 km i −35 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
94l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
68l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
83l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
0l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
46l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 37.9 °C | 8 de jul. del 2026 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | 1.3 °C | 7 de gen. del 2026 |
| Dia amb més pluja | 59.8 mm | 20 de des. del 2025 |
| Ratxa de vent més forta | 104 km/h | 12 de febr. del 2026 |
Mesurats a l'estació de Mataró, a 9,1 km i −35 m de desnivell. Sèrie des del 6 d’oct. del 2025 · 328 dies amb dada (1 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ONO en el 26 % dels dies.
- ONO26 % · 30 km/h de mitjana · fins a 55
- E13 % · 25 km/h de mitjana · fins a 35
- NO10 % · 32 km/h de mitjana · fins a 49
- O8 % · 39 km/h de mitjana · fins a 104
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 328 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 30.7° | 21.9° | 26.1° | — | 30 | 59 % |
| 29/08 | 28.5° | 21.0° | 25.0° | — | 29 | 53 % |
| 28/08 | 31.8° | 22.9° | 27.1° | — | 43 | 34 % |
| 27/08 | 30.8° | 24.9° | 27.7° | — | 35 | 78 % |
| 26/08 | 31.2° | 22.7° | 26.6° | — | 30 | 81 % |
| 25/08 | 33.9° | 23.1° | 27.4° | — | 39 | 58 % |
| 24/08 | 29.9° | 23.5° | 26.3° | — | 35 | 76 % |
| 23/08 | 30.1° | 22.2° | 26.0° | — | 26 | 79 % |
| 22/08 | 28.7° | 21.4° | 24.2° | — | 22 | 63 % |
| 21/08 | 28.0° | 20.9° | 24.5° | 0.4 mm | 27 | 78 % |
| 20/08 | 32.1° | 22.3° | 27.4° | 8.1 mm | 35 | 82 % |
| 19/08 | 32.1° | 25.7° | 28.7° | — | 30 | 91 % |
| 18/08 | 32.1° | 25.6° | 28.4° | — | 31 | 79 % |
| 17/08 | 31.6° | 24.4° | 27.9° | — | 30 | 79 % |
| 16/08 | 33.4° | 24.5° | 28.2° | — | 31 | 62 % |
| 15/08 | 32.5° | 25.3° | 28.6° | — | 39 | 67 % |
| 14/08 | 34.9° | 26.9° | 30.3° | — | 28 | 54 % |
| 13/08 | 33.2° | 26.6° | 29.4° | — | 22 | 67 % |
| 12/08 | 32.6° | 25.6° | 28.4° | — | 21 | 86 % |
| 11/08 | 32.8° | 26.3° | 28.7° | — | 27 | 80 % |
| 10/08 | 33.4° | 25.6° | 28.7° | — | 32 | 75 % |
| 09/08 | 35.2° | 25.5° | 29.4° | — | 22 | 72 % |
| 08/08 | 32.8° | 24.6° | 28.6° | — | 27 | 67 % |
| 07/08 | 31.7° | 22.6° | 27.1° | — | 31 | 78 % |
| 06/08 | 32.0° | 20.4° | 26.9° | 7.7 mm | 40 | 73 % |
| 05/08 | 32.9° | 25.8° | 29.0° | — | 31 | 60 % |
| 04/08 | 30.8° | 24.4° | 27.6° | — | 25 | 81 % |
| 03/08 | 31.9° | 24.8° | 27.7° | — | 25 | 91 % |
| 02/08 | 30.9° | 24.1° | 27.4° | — | 21 | 92 % |
| 01/08 | 29.9° | 24.2° | 26.6° | — | 27 | 87 % |