El temps

Assumpció

Teià · el Maresme · 248 m · 14 hab.

25,8°C
Vent
8 km/hS
Ratxa
18 km/h
Humitat
66 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
1010 hPa

Dada de l'estació de Cabrils, a 5,3 km i +167 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,9 °C a 81 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
8,7µg/m³
NO₂
2,8µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
138µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà46
  • dj.51
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Mollet del Vallès · a 9 km · estació suburbana, trànsit

NO
13,4µg/m³
NO2
26,3µg/m³
PM10
10,5µg/m³
PM2,5
5,1µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Lliçà de Vall

0,04m³/s

Riera de Tenes · a 10 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Maresme

Ara mateix, Assumpció és el 2n punt més fresc dels 30 de la comarca.

−1,1 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,7Òrrius
  2. 25,8Assumpció
  3. 26,1Tiana
  4. 26,3Alella
  5. 26,4Cabrils
  6. 26,5Premià de Dalt
  7. 26,5Vilassar de Dalt
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, d'Òrrius (25,7 °C) a Tordera (28,6 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 31 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 5 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:26
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:52
Crepuscle civil
20:55
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Assumpció és diferent

Assumpció és a 248 m, 124 m per sobre del nucli de Teià. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,6 i 1,0 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 3è nucli més enlairat dels 15 del municipi. Dins de Maresme, que va dels 7 als 597 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Cabrils, a 5,3 km i 167 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

95l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

57l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

73l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

0l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

42l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta38.4 °C23 de jul. del 2009
Temperatura més baixa-2.6 °C5 de febr. del 2012
Dia amb més pluja220.9 mm12 d’oct. del 2016
Ratxa de vent més forta117 km/h20 de gen. del 2020

Mesurats a l'estació de Cabrils, a 5,3 km i 167 m de desnivell. Sèrie des del 28 de nov. del 1995 · 11.218 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del NO, en 19 % dels 6.177 dies de sèrie.N · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 117 km/hNNE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 76 km/hNE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 61 km/hENE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 52 km/hE · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 57 km/hESE · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 44 km/hSE · 10.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 65 km/hSSE · 14.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 67 km/hS · 10.3 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 42 km/hSSO · 7.2 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 44 km/hSO · 4.6 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 60 km/hOSO · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 54 km/hO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 68 km/hONO · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 89 km/hNO · 18.6 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 83 km/hNNO · 12.3 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 95 km/hNESO19 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NO en el 19 % dels dies.

  • NO19 % · 31 km/h de mitjana · fins a 83
  • SSE14 % · 23 km/h de mitjana · fins a 67
  • NNO12 % · 32 km/h de mitjana · fins a 95
  • S10 % · 24 km/h de mitjana · fins a 42

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.177 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Cabrils

Els últims 30 dies

18°28°37°1 d’ag. del 2026: 23.5 a 29.8 °C2 d’ag. del 2026: 22.6 a 30.5 °C3 d’ag. del 2026: 23.8 a 30.6 °C4 d’ag. del 2026: 23.8 a 30.1 °C5 d’ag. del 2026: 23.7 a 33.2 °C6 d’ag. del 2026: 20.5 a 31.8 °C · 4.4 mm7 d’ag. del 2026: 21.4 a 31.7 °C8 d’ag. del 2026: 22.6 a 32.4 °C9 d’ag. del 2026: 24.3 a 34.9 °C10 d’ag. del 2026: 24.2 a 32.9 °C11 d’ag. del 2026: 25.0 a 31.6 °C12 d’ag. del 2026: 23.8 a 32.3 °C13 d’ag. del 2026: 23.6 a 32.9 °C14 d’ag. del 2026: 23.1 a 34.7 °C15 d’ag. del 2026: 23.6 a 31.2 °C16 d’ag. del 2026: 23.6 a 32.8 °C17 d’ag. del 2026: 23.4 a 31.8 °C18 d’ag. del 2026: 24.4 a 32.0 °C19 d’ag. del 2026: 24.3 a 33.1 °C20 d’ag. del 2026: 22.3 a 31.1 °C · 2.9 mm21 d’ag. del 2026: 20.7 a 28.6 °C · 0.3 mm22 d’ag. del 2026: 20.5 a 27.9 °C23 d’ag. del 2026: 21.0 a 29.7 °C24 d’ag. del 2026: 21.9 a 30.3 °C25 d’ag. del 2026: 21.3 a 35.3 °C26 d’ag. del 2026: 23.3 a 30.6 °C27 d’ag. del 2026: 23.9 a 31.5 °C28 d’ag. del 2026: 22.1 a 32.6 °C29 d’ag. del 2026: 19.3 a 28.6 °C30 d’ag. del 2026: 19.7 a 30.9 °C6 d’ag. del 2026: 4.4 mm20 d’ag. del 2026: 2.9 mm21 d’ag. del 2026: 0.3 mm4 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.9°19.7°25.0°2562 %
29/0828.6°19.3°24.6°2653 %
28/0832.6°22.1°27.0°5034 %
27/0831.5°23.9°27.4°3076 %
26/0830.6°23.3°26.2°2379 %
25/0835.3°21.3°27.0°3759 %
24/0830.3°21.9°25.9°3174 %
23/0829.7°21.0°25.6°2676 %
22/0827.9°20.5°23.9°2261 %
21/0828.6°20.7°24.8°0.3 mm2770 %
20/0831.1°22.3°27.2°2.9 mm3578 %
19/0833.1°24.3°28.5°2786 %
18/0832.0°24.4°27.9°2879 %
17/0831.8°23.4°27.5°2577 %
16/0832.8°23.6°28.1°2661 %
15/0831.2°23.6°27.7°5359 %
14/0834.7°23.1°29.1°2456 %
13/0832.9°23.6°28.3°2161 %
12/0832.3°23.8°27.6°2181 %
11/0831.6°25.0°28.2°2675 %
10/0832.9°24.2°28.1°2869 %
09/0834.9°24.3°28.8°2369 %
08/0832.4°22.6°27.9°1968 %
07/0831.7°21.4°26.9°2675 %
06/0831.8°20.5°26.2°4.4 mm5071 %
05/0833.2°23.7°28.2°2759 %
04/0830.1°23.8°26.7°2179 %
03/0830.6°23.8°27.0°2588 %
02/0830.5°22.6°26.8°2189 %
01/0829.8°23.5°26.4°2885 %

Altres nuclis de Teià