El temps

la Monjoia

Moià · el Moianès · 944 m · 15 hab.

25,3°C
Vent
8 km/hSSO
Ratxa
20 km/h
Humitat
55 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
928 hPa

Dada de l'estació de Muntanyola, a 4,2 km i +128 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,1 °C a 816 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

43Moderada

Ho marca ozó troposfèric.

Les persones sensibles poden notar molèsties en esforços llargs a l’aire lliure.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
8,9µg/m³
NO₂
1,2µg/m³
O₃
104µg/m³
SO₂
0,5µg/m³
CO
128µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui43
  • demà51
  • dj.61
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Tona (Zona Esportiva) · a 7 km · estació rural, fons

NO
1,3µg/m³
NO2
6,1µg/m³
O3
79,8µg/m³
PM10
19,8µg/m³
PM2,5
5,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

les Masies de Roda (Ter)

3,69m³/s

Alt Ter · a 19 km · nivell 1,03 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Moianès

Ara mateix, la Monjoia és el punt més fresc dels 11 de la comarca.

−1,0 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 25,3la Monjoia
  2. 25,5Collsuspina
  3. 25,7Granera
  4. 25,7l'Estany
  5. 25,9Castellterçol
  6. 26,3Castellcir
  7. 26,6Moià
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Monjoia (25,3 °C) a Santa Maria d'Oló (29,4 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 11 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 4 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:27
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:53
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Monjoia és diferent

la Monjoia és a 944 m, 208 m per sobre del nucli de Moià. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,1 i 1,8 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. Dins de Moianès, que va dels 313 als 944 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Muntanyola, a 4,2 km i 128 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

96l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

64l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

30l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

11l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

50l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.6 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-9.8 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja89.8 mm14 d’oct. del 1996
Ratxa de vent més forta103 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de Muntanyola, a 4,2 km i 128 m de desnivell. Sèrie des del 13 de gen. del 1996 · 10.879 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 28 % dels 10.900 dies de sèrie.N · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 80 km/hNNE · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 86 km/hNE · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 67 km/hENE · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 71 km/hE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 66 km/hESE · 3.8 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 60 km/hSE · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 49 km/hSSE · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 55 km/hS · 4.6 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 56 km/hSSO · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 75 km/hSO · 21.6 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 103 km/hOSO · 28.0 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 97 km/hO · 12.7 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 103 km/hONO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 64 km/hNO · 1.6 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 85 km/hNNO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 88 km/hNESO28 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 28 % dels dies.

  • OSO28 % · 35 km/h de mitjana · fins a 97
  • SO22 % · 33 km/h de mitjana · fins a 103
  • O13 % · 33 km/h de mitjana · fins a 103
  • ENE6 % · 28 km/h de mitjana · fins a 71

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 10.900 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Muntanyola

Els últims 30 dies

13°26°38°1 d’ag. del 2026: 19.1 a 32.0 °C2 d’ag. del 2026: 19.2 a 33.8 °C3 d’ag. del 2026: 19.4 a 33.0 °C4 d’ag. del 2026: 18.0 a 33.6 °C5 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.6 °C6 d’ag. del 2026: 15.9 a 31.8 °C · 12.2 mm7 d’ag. del 2026: 16.7 a 32.2 °C · 3.1 mm8 d’ag. del 2026: 18.5 a 32.8 °C9 d’ag. del 2026: 18.4 a 33.5 °C10 d’ag. del 2026: 20.6 a 33.7 °C11 d’ag. del 2026: 19.8 a 32.9 °C · 0.4 mm12 d’ag. del 2026: 19.5 a 33.5 °C13 d’ag. del 2026: 22.2 a 35.4 °C · 1.9 mm14 d’ag. del 2026: 21.8 a 36.4 °C15 d’ag. del 2026: 14.6 a 32.3 °C · 25 mm16 d’ag. del 2026: 18.2 a 32.1 °C17 d’ag. del 2026: 18.4 a 33.8 °C · 2 mm18 d’ag. del 2026: 19.2 a 33.3 °C19 d’ag. del 2026: 19.4 a 36.8 °C20 d’ag. del 2026: 18.4 a 28.7 °C · 5.4 mm21 d’ag. del 2026: 16.2 a 25.4 °C22 d’ag. del 2026: 16.2 a 26.4 °C23 d’ag. del 2026: 16.8 a 29.7 °C24 d’ag. del 2026: 17.7 a 27.7 °C25 d’ag. del 2026: 17.4 a 29.1 °C26 d’ag. del 2026: 17.1 a 28.8 °C27 d’ag. del 2026: 20.1 a 31.3 °C28 d’ag. del 2026: 16.1 a 25.7 °C29 d’ag. del 2026: 15.0 a 28.0 °C30 d’ag. del 2026: 16.3 a 30.6 °C6 d’ag. del 2026: 12.2 mm7 d’ag. del 2026: 3.1 mm11 d’ag. del 2026: 0.4 mm13 d’ag. del 2026: 1.9 mm15 d’ag. del 2026: 25 mm17 d’ag. del 2026: 2 mm20 d’ag. del 2026: 5.4 mm25 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.6°16.3°22.2°3255 %
29/0828.0°15.0°20.9°3754 %
28/0825.7°16.1°20.8°4937 %
27/0831.3°20.1°24.4°4060 %
26/0828.8°17.1°21.9°4569 %
25/0829.1°17.4°22.6°4258 %
24/0827.7°17.7°21.7°3671 %
23/0829.7°16.8°22.1°2973 %
22/0826.4°16.2°20.1°2274 %
21/0825.4°16.2°20.1°3578 %
20/0828.7°18.4°22.4°5.4 mm5774 %
19/0836.8°19.4°26.5°2962 %
18/0833.3°19.2°24.1°2880 %
17/0833.8°18.4°23.1°2 mm3174 %
16/0832.1°18.2°23.1°3458 %
15/0832.3°14.6°22.1°25 mm4260 %
14/0836.4°21.8°27.6°3040 %
13/0835.4°22.2°26.7°1.9 mm2450 %
12/0833.5°19.5°26.3°2348 %
11/0832.9°19.8°25.6°0.4 mm2748 %
10/0833.7°20.6°26.4°2843 %
09/0833.5°18.4°26.5°3147 %
08/0832.8°18.5°25.6°2350 %
07/0832.2°16.7°23.0°3.1 mm4168 %
06/0831.8°15.9°22.9°12.2 mm5370 %
05/0833.6°19.3°25.6°3157 %
04/0833.6°18.0°23.9°3163 %
03/0833.0°19.4°24.6°2664 %
02/0833.8°19.2°25.9°3552 %
01/0832.0°19.1°24.1°3067 %

Altres nuclis de Moià