El temps

les Ventalles

Ulldecona · el Montsià · 150 m · 25 hab.

27,6°C

Sensació de 30 °C

Vent
8 km/hSE
Ratxa
17 km/h
Humitat
73 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació d'Ulldecona - els Valentins, a 10,8 km i −61 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,2 °C a 211 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

35Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,7µg/m³
PM10
13,2µg/m³
NO₂
1,8µg/m³
O₃
87µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
126µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui35
  • demà39
  • dj.39
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Amposta(Cementiri) · a 9 km · estació suburbana, fons

NO
1,2µg/m³
NO2
5,7µg/m³
O3
60,0µg/m³
PM10
26,7µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Com queda dins del Montsià

Ara mateix, les Ventalles és el 7è punt més fresc dels 13 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 27,4Amposta
  2. 27,4Godall
  3. 27,5Sant Jaume d'Enveja
  4. 27,6les Ventalles
  5. 27,7Ulldecona
  6. 27,8Masdenverge
  7. 27,9Sant Carles de la Ràpita
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Sénia (26,2 °C) a Alcanar (29,3 °C).

Per altitud és el 4t punt més enlairat dels 13 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2620:33
Alba civil
06:58
Migdia solar
13:59
Crepuscle civil
21:01
Durada del dia
13 h 07 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a les Ventalles és diferent

les Ventalles és a 150 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 5 que en té. Dins de Montsià, que va dels -2 als 366 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica d'Ulldecona - els Valentins, a 10,8 km i −61 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

116l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

87l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

39l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

1l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

54l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.4 °C29 de juny del 2019
Temperatura més baixa-8.1 °C23 de gen. del 2011
Dia amb més pluja188.8 mm17 de nov. del 2012

Mesurats a l'estació de Ulldecona - els Valentins, a 10,8 km i −61 m de desnivell. Sèrie des del 15 de nov. del 1990 · 12.923 dies amb dada (36 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SE, en 32 % dels 6.165 dies de sèrie.N · 3.0 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 63 km/hNNE · 6.1 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 68 km/hNE · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 51 km/hENE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 30 km/hE · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 41 km/hESE · 17.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 60 km/hSE · 32.4 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 54 km/hSSE · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 36 km/hS · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 37 km/hSSO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 52 km/hSO · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 77 km/hOSO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 63 km/hO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 97 km/hONO · 9.7 % dels dies · ratxa mitjana 38 km/h · màxima 91 km/hNO · 12.6 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 99 km/hNNO · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 77 km/hNESO32 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SE en el 32 % dels dies.

  • SE32 % · 21 km/h de mitjana · fins a 54
  • ESE18 % · 21 km/h de mitjana · fins a 60
  • NO13 % · 39 km/h de mitjana · fins a 99
  • ONO10 % · 38 km/h de mitjana · fins a 91

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.165 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Ulldecona - els Valentins

Els últims 30 dies

13°26°38°1 d’ag. del 2026: 21.1 a 33.9 °C · 4.5 mm2 d’ag. del 2026: 20.7 a 33.7 °C3 d’ag. del 2026: 23.0 a 33.2 °C4 d’ag. del 2026: 20.9 a 33.8 °C5 d’ag. del 2026: 21.8 a 34.7 °C6 d’ag. del 2026: 22.0 a 34.2 °C7 d’ag. del 2026: 22.5 a 34.7 °C8 d’ag. del 2026: 20.6 a 35.6 °C9 d’ag. del 2026: 21.4 a 35.4 °C10 d’ag. del 2026: 21.1 a 33.6 °C · 0.8 mm11 d’ag. del 2026: 21.3 a 35.1 °C12 d’ag. del 2026: 20.8 a 36.4 °C13 d’ag. del 2026: 20.7 a 35.3 °C14 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.4 °C15 d’ag. del 2026: 22.8 a 34.9 °C · 0.9 mm16 d’ag. del 2026: 19.2 a 34.5 °C17 d’ag. del 2026: 20.2 a 35.0 °C18 d’ag. del 2026: 22.1 a 35.4 °C19 d’ag. del 2026: 20.7 a 35.6 °C20 d’ag. del 2026: 20.2 a 35.9 °C · 1.1 mm21 d’ag. del 2026: 19.8 a 33.5 °C22 d’ag. del 2026: 18.7 a 28.3 °C · 3.7 mm23 d’ag. del 2026: 21.2 a 32.1 °C · 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 19.8 a 32.4 °C25 d’ag. del 2026: 18.3 a 33.5 °C26 d’ag. del 2026: 20.4 a 32.5 °C27 d’ag. del 2026: 20.8 a 33.8 °C28 d’ag. del 2026: 16.8 a 31.5 °C29 d’ag. del 2026: 14.3 a 31.0 °C30 d’ag. del 2026: 17.0 a 31.4 °C1 d’ag. del 2026: 4.5 mm10 d’ag. del 2026: 0.8 mm15 d’ag. del 2026: 0.9 mm20 d’ag. del 2026: 1.1 mm22 d’ag. del 2026: 3.7 mm23 d’ag. del 2026: 0.1 mm5 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.4°17.0°24.3°66 %
29/0831.0°14.3°23.8°52 %
28/0831.5°16.8°23.9°46 %
27/0833.8°20.8°27.0°61 %
26/0832.5°20.4°26.2°66 %
25/0833.5°18.3°25.7°58 %
24/0832.4°19.8°25.8°75 %
23/0832.1°21.2°26.0°0.1 mm79 %
22/0828.3°18.7°23.8°3.7 mm75 %
21/0833.5°19.8°25.6°58 %
20/0835.9°20.2°27.0°1.1 mm58 %
19/0835.6°20.7°28.0°74 %
18/0835.4°22.1°28.4°70 %
17/0835.0°20.2°27.9°69 %
16/0834.5°19.2°26.8°67 %
15/0834.9°22.8°26.6°0.9 mm69 %
14/0835.4°20.3°27.9°68 %
13/0835.3°20.7°27.8°72 %
12/0836.4°20.8°28.1°73 %
11/0835.1°21.3°27.2°77 %
10/0833.6°21.1°26.9°0.8 mm76 %
09/0835.4°21.4°28.5°65 %
08/0835.6°20.6°27.6°74 %
07/0834.7°22.5°28.2°73 %
06/0834.2°22.0°27.5°78 %
05/0834.7°21.8°27.4°76 %
04/0833.8°20.9°27.3°79 %
03/0833.2°23.0°27.2°79 %
02/0833.7°20.7°26.5°82 %
01/0833.9°21.1°26.0°4.5 mm85 %

Altres nuclis de Ulldecona