El temps

Viladecans

Sant Boi de Lluçanès · Osona · 810 m · 86 hab.

28,4°C
Vent
8 km/hSSO
Ratxa
21 km/h
Humitat
44 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Perafita, a 3,9 km i +33 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,6 °C a 777 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

43Moderada

Ho marca ozó troposfèric.

Les persones sensibles poden notar molèsties en esforços llargs a l’aire lliure.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
8,6µg/m³
NO₂
1,2µg/m³
O₃
105µg/m³
SO₂
0,4µg/m³
CO
127µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui43
  • demà51
  • dj.57
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Manlleu · a 11 km · estació suburbana, fons

NO
1,9µg/m³
NO2
12,2µg/m³
O3
66,3µg/m³
PM10
24,5µg/m³
PM2,5
7,9µg/m³
SO2
1,3µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Sau (Vilanova de Sau)

72,5 %−6,4 en 30 dies

120,2 hm³ · a 22 km de Viladecans

L'aforament més proper

Torelló (Ges)

0,01m³/s

El Ges · a 8 km · nivell 0,04 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins d'Osona

Ara mateix, Viladecans és el 20è punt més fresc dels 40 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 28,1Sant Julià de Vilatorta
  2. 28,1Santa Eulàlia de Riuprimer
  3. 28,3Sant Agustí de Lluçanès
  4. 28,4Viladecans
  5. 28,4Folgueroles
  6. 28,4Sant Boi de Lluçanès
  7. 28,5Santa Cecília de Voltregà
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, del Brull (23,5 °C) a Torelló (31,1 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 43 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 8 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1720:27
Alba civil
06:49
Migdia solar
13:52
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Viladecans és diferent

Viladecans és a 810 m. A aquesta altitud les glaçades comencen aviat a la tardor i s'allarguen fins ben entrada la primavera. És el 2è nucli més enlairat dels 3 del municipi. Dins de Osona, que va dels 422 als 1148 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Perafita, a 3,9 km i 33 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

98l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

72l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

5l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

22l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

61l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.1 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-12.0 °C27 de gen. del 2005
Dia amb més pluja115.1 mm26 de jul. del 2011
Ratxa de vent més forta73 km/h14 de febr. del 2026

Mesurats a l'estació de Perafita, a 3,9 km i 33 m de desnivell. Sèrie des del 4 de jul. del 1995 · 11.330 dies amb dada (31 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SO, en 18 % dels 5.482 dies de sèrie.N · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 80 km/hNNE · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 80 km/hNE · 5.9 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 70 km/hENE · 6.3 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 59 km/hE · 5.6 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 73 km/hESE · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 44 km/hSE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 55 km/hSSE · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 41 km/hS · 5.4 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 47 km/hSSO · 16.6 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 80 km/hSO · 18.1 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 68 km/hOSO · 16.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 68 km/hO · 5.7 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 74 km/hONO · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 82 km/hNO · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 81 km/hNNO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 82 km/hNESO18 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SO en el 18 % dels dies.

  • SO18 % · 26 km/h de mitjana · fins a 68
  • OSO17 % · 26 km/h de mitjana · fins a 68
  • SSO17 % · 26 km/h de mitjana · fins a 80
  • ENE6 % · 27 km/h de mitjana · fins a 59

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 5.482 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Perafita

Els últims 30 dies

11°25°38°1 d’ag. del 2026: 16.7 a 34.1 °C2 d’ag. del 2026: 19.6 a 36.1 °C3 d’ag. del 2026: 19.1 a 34.4 °C4 d’ag. del 2026: 16.7 a 34.0 °C5 d’ag. del 2026: 19.2 a 34.7 °C6 d’ag. del 2026: 15.9 a 34.4 °C · 36.5 mm7 d’ag. del 2026: 15.7 a 32.7 °C · 3.7 mm8 d’ag. del 2026: 16.8 a 34.6 °C9 d’ag. del 2026: 19.2 a 34.2 °C10 d’ag. del 2026: 19.8 a 34.2 °C · 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 17.2 a 35.2 °C · 1.5 mm12 d’ag. del 2026: 18.4 a 34.9 °C · 2 mm13 d’ag. del 2026: 19.2 a 36.0 °C · 5.4 mm14 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.7 °C15 d’ag. del 2026: 17.7 a 33.2 °C · 1.5 mm16 d’ag. del 2026: 17.3 a 32.0 °C · 1.4 mm17 d’ag. del 2026: 17.2 a 33.8 °C · 0.1 mm18 d’ag. del 2026: 19.1 a 33.3 °C19 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.4 °C20 d’ag. del 2026: 18.2 a 29.3 °C21 d’ag. del 2026: 15.9 a 27.1 °C · 7 mm22 d’ag. del 2026: 16.1 a 26.9 °C · 0.4 mm23 d’ag. del 2026: 14.8 a 32.4 °C24 d’ag. del 2026: 16.2 a 29.0 °C25 d’ag. del 2026: 15.0 a 29.5 °C26 d’ag. del 2026: 15.5 a 29.8 °C27 d’ag. del 2026: 18.1 a 33.0 °C28 d’ag. del 2026: 13.9 a 27.0 °C29 d’ag. del 2026: 12.4 a 28.9 °C30 d’ag. del 2026: 15.1 a 30.9 °C6 d’ag. del 2026: 36.5 mm7 d’ag. del 2026: 3.7 mm10 d’ag. del 2026: 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 1.5 mm12 d’ag. del 2026: 2 mm13 d’ag. del 2026: 5.4 mm15 d’ag. del 2026: 1.5 mm16 d’ag. del 2026: 1.4 mm17 d’ag. del 2026: 0.1 mm21 d’ag. del 2026: 7 mm22 d’ag. del 2026: 0.4 mm37 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.9°15.1°22.7°3451 %
29/0828.9°12.4°20.7°3458 %
28/0827.0°13.9°20.3°3344 %
27/0833.0°18.1°24.2°4556 %
26/0829.8°15.5°21.9°2666 %
25/0829.5°15.0°21.9°3967 %
24/0829.0°16.2°21.1°3481 %
23/0832.4°14.8°21.8°3077 %
22/0826.9°16.1°19.9°0.4 mm2480 %
21/0827.1°15.9°20.1°7 mm3477 %
20/0829.3°18.2°22.8°2973 %
19/0836.4°19.5°26.3°3169 %
18/0833.3°19.1°24.1°2378 %
17/0833.8°17.2°23.4°0.1 mm4369 %
16/0832.0°17.3°22.7°1.4 mm3158 %
15/0833.2°17.7°22.5°1.5 mm3859 %
14/0835.7°20.4°26.8°3944 %
13/0836.0°19.2°24.9°5.4 mm3666 %
12/0834.9°18.4°25.4°2 mm3056 %
11/0835.2°17.2°25.3°1.5 mm4349 %
10/0834.2°19.8°25.7°0.1 mm2748 %
09/0834.2°19.2°25.9°3547 %
08/0834.6°16.8°26.2°3350 %
07/0832.7°15.7°22.6°3.7 mm4971 %
06/0834.4°15.9°22.5°36.5 mm4674 %
05/0834.7°19.2°26.3°3352 %
04/0834.0°16.7°23.8°4362 %
03/0834.4°19.1°25.1°5060 %
02/0836.1°19.6°26.9°3750 %
01/0834.1°16.7°23.8°3268 %

Altres nuclis de Sant Boi de Lluçanès