El temps

Castellnou de Montsec

Sant Esteve de la Sarga · el Pallars Jussà · 1021 m · 10 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 35 ºC

Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

23,8°C
Vent
18 km/hS
Ratxa
34 km/h
Humitat
62 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
850 hPa

Dada de l'estació de Montsec d'Ares (1.571 m), a 6,4 km i −550 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 20,2 °C a 1571 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

36Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,2µg/m³
PM10
10,7µg/m³
NO₂
0,4µg/m³
O₃
90µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
114µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà38
  • dj.39
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³
  • Ambrosiabaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Montsec · a 6 km · estació rural, fons

CO
100,0µg/m³
NO
1,0µg/m³
NO2
1,3µg/m³
O3
108,5µg/m³
PM10
10,4µg/m³
PM2,5
4,7µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Com queda dins del Pallars Jussà

Ara mateix, Castellnou de Montsec és el punt més fresc dels 15 de la comarca.

−7,1 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 23,8Castellnou de Montsec
  2. 24,6Sant Esteve de la Sarga
  3. 26,6la Torre de Cabdella
  4. 27,5Sarroca de Bellera
  5. 29,6Abella de la Conca
  6. 29,9Senterada
  7. 30,7Llimiana
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Castellnou de Montsec (23,8 °C) a Gavet de la Conca (32,3 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 15 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2320:33
Alba civil
06:54
Migdia solar
13:58
Crepuscle civil
21:02
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Castellnou de Montsec és diferent

Castellnou de Montsec és a 1021 m, 121 m per sobre del nucli de Sant Esteve de la Sarga. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,6 i 1,0 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 7. Dins de Pallars Jussà, que va dels 382 als 1563 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Montsec d'Ares (1.571 m), a 6,4 km i −550 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

57l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

4l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

7l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

54l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

61l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta32.5 °C14 d’ag. del 2021
Temperatura més baixa-13.7 °C3 de febr. del 2012
Dia amb més pluja104.6 mm2 de nov. del 2008
Ratxa de vent més forta157 km/h27 de jul. del 2023

Mesurats a l'estació de Montsec d'Ares (1.571 m), a 6,4 km i −550 m de desnivell. Sèrie des del 18 de juny del 2003 · 8.472 dies amb dada (23 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del S, en 19 % dels 7.107 dies de sèrie.N · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 54 km/h · màxima 122 km/hNNE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 50 km/h · màxima 119 km/hNE · 7.4 % dels dies · ratxa mitjana 46 km/h · màxima 103 km/hENE · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 101 km/hE · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 111 km/hESE · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 54 km/h · màxima 108 km/hSE · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 51 km/h · màxima 121 km/hSSE · 7.7 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 117 km/hS · 18.7 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 121 km/hSSO · 6.7 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 134 km/hSO · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 119 km/hOSO · 7.7 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 110 km/hO · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 89 km/hONO · 6.5 % dels dies · ratxa mitjana 51 km/h · màxima 114 km/hNO · 11.0 % dels dies · ratxa mitjana 52 km/h · màxima 157 km/hNNO · 4.8 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 89 km/hNESO19 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del S en el 19 % dels dies.

  • S19 % · 44 km/h de mitjana · fins a 121
  • NO11 % · 52 km/h de mitjana · fins a 157
  • SSE8 % · 44 km/h de mitjana · fins a 117
  • OSO8 % · 40 km/h de mitjana · fins a 110

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 7.107 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Montsec d'Ares (1.571 m)

Els últims 30 dies

9°20°30°1 d’ag. del 2026: 17.9 a 26.9 °C2 d’ag. del 2026: 18.5 a 28.5 °C3 d’ag. del 2026: 12.2 a 24.5 °C · 9 mm4 d’ag. del 2026: 17.3 a 26.7 °C5 d’ag. del 2026: 17.4 a 25.5 °C6 d’ag. del 2026: 12.0 a 26.2 °C · 78.7 mm7 d’ag. del 2026: 17.2 a 27.0 °C8 d’ag. del 2026: 12.5 a 26.2 °C · 17.1 mm9 d’ag. del 2026: 14.6 a 24.9 °C · 4 mm10 d’ag. del 2026: 17.7 a 24.9 °C · 0.1 mm11 d’ag. del 2026: 15.7 a 25.7 °C12 d’ag. del 2026: 16.8 a 27.3 °C13 d’ag. del 2026: 19.9 a 28.7 °C14 d’ag. del 2026: 16.5 a 28.7 °C · 1.9 mm15 d’ag. del 2026: 17.0 a 23.6 °C16 d’ag. del 2026: 15.9 a 25.0 °C17 d’ag. del 2026: 17.4 a 25.0 °C18 d’ag. del 2026: 16.9 a 25.6 °C19 d’ag. del 2026: 18.3 a 29.0 °C20 d’ag. del 2026: 11.1 a 23.8 °C · 4.2 mm21 d’ag. del 2026: 11.3 a 19.0 °C22 d’ag. del 2026: 12.6 a 19.9 °C23 d’ag. del 2026: 13.5 a 24.2 °C · 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 12.7 a 19.1 °C · 8.3 mm25 d’ag. del 2026: 12.9 a 21.1 °C26 d’ag. del 2026: 15.2 a 21.4 °C27 d’ag. del 2026: 13.3 a 22.9 °C28 d’ag. del 2026: 10.1 a 17.7 °C29 d’ag. del 2026: 12.2 a 21.1 °C30 d’ag. del 2026: 14.4 a 23.5 °C3 d’ag. del 2026: 9 mm6 d’ag. del 2026: 78.7 mm8 d’ag. del 2026: 17.1 mm9 d’ag. del 2026: 4 mm10 d’ag. del 2026: 0.1 mm14 d’ag. del 2026: 1.9 mm20 d’ag. del 2026: 4.2 mm23 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 8.3 mm79 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0823.5°14.4°18.5°4350 %
29/0821.1°12.2°16.5°3847 %
28/0817.7°10.1°13.7°6350 %
27/0822.9°13.3°17.5°5972 %
26/0821.4°15.2°17.9°6765 %
25/0821.1°12.9°16.7°4662 %
24/0819.1°12.7°15.7°8.3 mm9894 %
23/0824.2°13.5°17.7°0.1 mm5081 %
22/0819.9°12.6°14.8°4087 %
21/0819.0°11.3°15.1°3970 %
20/0823.8°11.1°18.8°4.2 mm6062 %
19/0829.0°18.3°24.0°4535 %
18/0825.6°16.9°21.5°3652 %
17/0825.0°17.4°21.2°4055 %
16/0825.0°15.9°19.9°3657 %
15/0823.6°17.0°19.9°5048 %
14/0828.7°16.5°22.5°1.9 mm8439 %
13/0828.7°19.9°23.2°5443 %
12/0827.3°16.8°22.4°3849 %
11/0825.7°15.7°21.1°5451 %
10/0824.9°17.7°20.6°0.1 mm5447 %
09/0824.9°14.6°20.8°4 mm5347 %
08/0826.2°12.5°21.4°17.1 mm11055 %
07/0827.0°17.2°21.2°4165 %
06/0826.2°12.0°20.2°78.7 mm5366 %
05/0825.5°17.4°21.2°4755 %
04/0826.7°17.3°21.4°4045 %
03/0824.5°12.2°20.2°9 mm6964 %
02/0828.5°18.5°23.0°4652 %
01/0826.9°17.9°22.0°3957 %

Altres nuclis de Sant Esteve de la Sarga