Mentui
Baix Pallars · el Pallars Sobirà · 1038 m · 4 hab.
Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.
dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.
dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
- Vent
- 7 km/hSSO
- Ratxa
- 18 km/h
- Humitat
- 40 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
- Pressió
- 960 hPa
Dada de l'estació de la Pobla de Segur, a 9,7 km i +530 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 31,4 °C a 508 m.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
34Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,2µg/m³
- PM10
- 9,7µg/m³
- NO₂
- 0,4µg/m³
- O₃
- 86µg/m³
- SO₂
- 0,1µg/m³
- CO
- 112µg/m³
- avui34
- demà36
- dj.37
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix2 grans/m³
- Ambrosiabaix2 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Sort · a 15 km · estació rural, fons
- O3
- 53,0µg/m³
- PM10
- 13,3µg/m³
- PM2,5
- 5,4µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Com queda dins del Pallars Sobirà
Ara mateix, Mentui és el 5è punt més càlid dels 16 de la comarca.
+0,3 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 27,7Tírvia
- 27,9la Guingueta d'Àneu
- 27,9Vall de Cardós
- 28,0Mentui
- 28,7Llavorsí
- 28,9Rialp
- 29,1Sort
- Valors en graus Celsius
A la comarca, d'Espot (25,4 °C) a Baix Pallars (29,6 °C).
Per altitud és el 7è punt més enlairat dels 16 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 3 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:53
- Migdia solar
- 13:57
- Crepuscle civil
- 21:01
- Durada del dia
- 13 h 11 min
Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Mentui és diferent
Mentui és a 1038 m, 405 m per sobre del nucli de Baix Pallars. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 2,1 i 3,4 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 12è nucli més enlairat dels 25 del municipi. Dins de Pallars Sobirà, que va dels 616 als 1708 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de la Pobla de Segur, a 9,7 km i 530 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
124l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
92l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
22l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
28l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
76l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 41.8 °C | 14 d’ag. del 2021 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -9.3 °C | 8 de gen. del 2021 |
| Dia amb més pluja | 88.8 mm | 22 d’oct. del 2019 |
| Ratxa de vent més forta | 82 km/h | 15 de març del 2026 |
Mesurats a l'estació de la Pobla de Segur, a 9,7 km i 530 m de desnivell. Sèrie des del 19 de nov. del 2016 · 3.571 dies amb dada (10 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NNO en el 22 % dels dies.
- NNO22 % · 24 km/h de mitjana · fins a 68
- NO18 % · 25 km/h de mitjana · fins a 71
- S17 % · 23 km/h de mitjana · fins a 48
- N8 % · 24 km/h de mitjana · fins a 82
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 3.570 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 32.5° | 16.2° | 23.4° | — | 27 | 47 % |
| 29/08 | 30.5° | 13.9° | 21.4° | — | 28 | 48 % |
| 28/08 | 28.0° | 14.4° | 21.3° | — | 26 | 44 % |
| 27/08 | 33.9° | 17.2° | 25.2° | — | 33 | 54 % |
| 26/08 | 32.4° | 16.4° | 23.6° | — | 32 | 58 % |
| 25/08 | 30.1° | 14.4° | 21.4° | — | 25 | 68 % |
| 24/08 | 30.5° | 15.8° | 21.2° | 25.9 mm | 45 | 79 % |
| 23/08 | 34.4° | 17.7° | 25.5° | — | 26 | 62 % |
| 22/08 | 28.5° | 18.1° | 22.2° | — | 23 | 62 % |
| 21/08 | 29.1° | 15.3° | 21.3° | 0.2 mm | 28 | 67 % |
| 20/08 | 34.3° | 16.9° | 26.2° | 12.7 mm | 39 | 51 % |
| 19/08 | 38.7° | 19.6° | 28.1° | — | 29 | 40 % |
| 18/08 | 35.9° | 19.5° | 27.1° | — | 27 | 46 % |
| 17/08 | 35.3° | 18.1° | 25.8° | — | 31 | 56 % |
| 16/08 | 34.4° | 19.2° | 23.9° | 10 mm | 35 | 56 % |
| 15/08 | 33.4° | 15.3° | 23.8° | — | 43 | 59 % |
| 14/08 | 39.0° | 18.8° | 25.1° | 4.6 mm | 50 | 55 % |
| 13/08 | 37.0° | 21.8° | 26.9° | — | 43 | 50 % |
| 12/08 | 37.9° | 19.7° | 28.2° | — | 24 | 49 % |
| 11/08 | 36.4° | 20.3° | 27.0° | 1 mm | 43 | 52 % |
| 10/08 | 36.2° | 20.9° | 27.8° | — | 26 | 46 % |
| 09/08 | 36.4° | 19.0° | 26.7° | 0.6 mm | 28 | 52 % |
| 08/08 | 37.7° | 20.8° | 27.3° | 0.9 mm | 66 | 54 % |
| 07/08 | 36.0° | 17.8° | 26.9° | — | 28 | 58 % |
| 06/08 | 35.0° | 20.0° | 25.3° | 0.6 mm | 44 | 60 % |
| 05/08 | 35.9° | 21.3° | 27.9° | — | 24 | 49 % |
| 04/08 | 35.6° | 16.2° | 25.6° | — | 21 | 55 % |
| 03/08 | 34.8° | 19.0° | 25.4° | 3.1 mm | 35 | 64 % |
| 02/08 | 38.6° | 21.7° | 28.4° | 2.4 mm | 31 | 53 % |
| 01/08 | 37.6° | 17.8° | 28.0° | — | 30 | 50 % |
Altres nuclis de Baix Pallars
- Gerri de la Sal633 m
- Peramea908 m
- Montcortès1059 m
- Bresca739 m
- Bretui1059 m
- Pujol833 m
- Balestui863 m
- Sellui1065 m
- Baén1032 m
- Useu819 m
- Peracalç1190 m
- Ancs1482 m
- Cabestany1130 m
- Cortscastell805 m
- Enseu798 m
- Canals930 m
- Buseu1347 m
- Castellnou1595 m
- Solduga i l'Espluga de Cuberes1266 m
- el Comte616 m
- Sant Sebastià de Buseu1567 m
- Vilesa946 m
- Cuberes1470 m
- el Pui918 m