Montalé
Ivars d'Urgell · el Pla d'Urgell · 269 m
Temperatura máxima: 36 ºC.
dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
Temperatura máxima: 37 ºC.
dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
Sensació de 31 °C
- Vent
- 6 km/hSSE
- Ratxa
- 20 km/h
- Humitat
- 53 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
Dada de l'estació d'Anglesola - Tornabous, a 3,5 km i −23 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
37Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 5,2µg/m³
- PM10
- 10,6µg/m³
- NO₂
- 1,4µg/m³
- O₃
- 92µg/m³
- SO₂
- 0,4µg/m³
- CO
- 126µg/m³
- avui38
- demà45
- dj.47
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Gramíniesbaix3 grans/m³
- Ambrosiabaix2 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Com queda dins del Pla d'Urgell
Ara mateix, Montalé és el 4t punt més fresc dels 17 de la comarca.
−0,7 °C respecte de la mediana de la comarca.
- 29,4Castellnou de Seana
- 29,5Barbens
- 29,5Ivars d'Urgell
- 29,6Montalé
- 29,6Vila-sana
- 30,0Miralcamp
- 30,1Mollerussa
- Valors en graus Celsius
A la comarca, de Castellnou de Seana (29,4 °C) a Bellvís (31,5 °C).
Per altitud és el 6è punt més enlairat dels 17 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:54
- Migdia solar
- 13:57
- Crepuscle civil
- 21:00
- Durada del dia
- 13 h 09 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Montalé és diferent
Montalé és a 269 m d'altitud. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 2. L'observació prové de l'estació automàtica d'Anglesola - Tornabous, a 3,5 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
122l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
90l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
13l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
17l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
50l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 42.2 °C | 18 de jul. del 2023 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -9.9 °C | 12 de gen. del 2021 |
| Dia amb més pluja | 81.5 mm | 22 d’oct. del 2019 |
Mesurats a l'estació de Anglesola - Tornabous, a 3,5 km. Sèrie des del 7 d’ag. del 2013 · 4.771 dies amb dada (13 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 22 % dels dies.
- OSO22 % · 23 km/h de mitjana · fins a 87
- O17 % · 24 km/h de mitjana · fins a 64
- S15 % · 21 km/h de mitjana · fins a 56
- SO11 % · 21 km/h de mitjana · fins a 44
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 4.767 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 33.3° | 15.7° | 24.2° | — | — | 58 % |
| 29/08 | 30.3° | 10.1° | 20.9° | — | — | 61 % |
| 28/08 | 26.6° | 12.3° | 20.1° | — | — | 57 % |
| 27/08 | 34.3° | 16.6° | 26.3° | — | — | 61 % |
| 26/08 | 32.1° | 19.3° | 24.9° | — | — | 63 % |
| 25/08 | 30.8° | 15.5° | 23.3° | — | — | 67 % |
| 24/08 | 31.9° | 16.8° | 23.9° | 0.4 mm | — | 76 % |
| 23/08 | 33.3° | 18.3° | 24.7° | — | — | 76 % |
| 22/08 | 30.9° | 18.2° | 23.5° | — | — | 75 % |
| 21/08 | 28.6° | 18.0° | 21.8° | — | — | 77 % |
| 20/08 | 33.1° | 18.8° | 24.6° | 7.6 mm | — | 72 % |
| 19/08 | 37.7° | 20.3° | 28.1° | — | — | 65 % |
| 18/08 | 34.0° | 18.4° | 26.1° | — | — | 66 % |
| 17/08 | 35.5° | 17.8° | 26.5° | — | — | 68 % |
| 16/08 | 34.4° | 20.3° | 26.5° | — | — | 54 % |
| 15/08 | 31.8° | 15.1° | 24.1° | — | — | 63 % |
| 14/08 | 37.1° | 18.7° | 27.4° | — | — | 53 % |
| 13/08 | 37.7° | 17.7° | 27.8° | — | — | 55 % |
| 12/08 | 37.3° | 19.2° | 28.0° | — | — | 52 % |
| 11/08 | 36.3° | 18.3° | 27.6° | — | — | 63 % |
| 10/08 | 35.3° | 20.7° | 27.3° | 0.1 mm | — | 64 % |
| 09/08 | 35.9° | 20.2° | 28.5° | 0.4 mm | — | 48 % |
| 08/08 | 36.2° | 20.0° | 27.5° | — | — | 58 % |
| 07/08 | 35.0° | 17.4° | 26.5° | — | — | 69 % |
| 06/08 | 34.3° | 19.7° | 26.2° | — | — | 71 % |
| 05/08 | 35.6° | 17.2° | 26.5° | — | — | 67 % |
| 04/08 | 34.9° | 19.0° | 26.5° | — | — | 70 % |
| 03/08 | 34.2° | 20.9° | 26.6° | — | — | 75 % |
| 02/08 | 36.1° | 19.7° | 28.2° | — | — | 67 % |
| 01/08 | 35.0° | 17.5° | 26.1° | — | — | 75 % |