El temps

Albarca

Cornudella de Montsant · el Priorat · 795 m · 3 hab.

23,0°C
Vent
16 km/hSE
Ratxa
27 km/h
Humitat
68 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
942 hPa

Dada de l'estació d'Ulldemolins, a 3,1 km i +108 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 23,7 °C a 687 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,1µg/m³
PM10
10,5µg/m³
NO₂
0,6µg/m³
O₃
85µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
124µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui34
  • demà36
  • dj.41
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Ambrosiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Siurana (Cornudella de Montsant)

73,1 %−1,5 en 30 dies

8,8 hm³ · a 6 km d'Albarca

L'aforament més proper

Cornudella de Montsant (Barranc de l'Argentera)

0,00m³/s

Riu de Siurana · a 4 km · nivell −0,01 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Priorat

Ara mateix, Albarca és el punt més fresc dels 24 de la comarca.

−3,4 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 23,0Albarca
  2. 23,3la Morera de Montsant
  3. 24,1Ulldemolins
  4. 24,9Pradell de la Teixeta
  5. 25,4la Figuera
  6. 25,5Falset
  7. 25,5la Torre de Fontaubella
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, d'Albarca (23,0 °C) al Masroig (27,7 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2320:32
Alba civil
06:55
Migdia solar
13:57
Crepuscle civil
21:00
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Albarca és diferent

Albarca és a 795 m, 255 m per sobre del nucli de Cornudella de Montsant. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,3 i 2,2 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. Dins de Priorat, que va dels 196 als 795 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica d'Ulldemolins, a 3,1 km i 108 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

104l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

72l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

34l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

12l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

50l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.8 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-8.7 °C3 de febr. del 2012
Dia amb més pluja212.8 mm22 d’oct. del 2019
Ratxa de vent més forta116 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de Ulldemolins, a 3,1 km i 108 m de desnivell. Sèrie des del 18 d’abr. del 2008 · 6.656 dies amb dada (18 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SE, en 15 % dels 6.657 dies de sèrie.N · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 63 km/hNNE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 68 km/hNE · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 64 km/hENE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 80 km/hE · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 91 km/hESE · 12.2 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 71 km/hSE · 14.8 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 93 km/hSSE · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 89 km/hS · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 88 km/hSSO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 40 km/h · màxima 108 km/hSO · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 104 km/hOSO · 11.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 92 km/hO · 10.7 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 101 km/hONO · 14.5 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 116 km/hNO · 7.8 % dels dies · ratxa mitjana 41 km/h · màxima 91 km/hNNO · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 76 km/hNESO15 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SE en el 15 % dels dies.

  • SE15 % · 37 km/h de mitjana · fins a 93
  • ONO14 % · 44 km/h de mitjana · fins a 116
  • ESE12 % · 32 km/h de mitjana · fins a 71
  • OSO11 % · 30 km/h de mitjana · fins a 92

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.657 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Ulldemolins

Els últims 30 dies

11°25°39°1 d’ag. del 2026: 19.7 a 32.1 °C2 d’ag. del 2026: 21.3 a 31.7 °C3 d’ag. del 2026: 19.6 a 28.6 °C4 d’ag. del 2026: 17.2 a 31.4 °C · 1.1 mm5 d’ag. del 2026: 17.6 a 31.8 °C6 d’ag. del 2026: 19.3 a 32.4 °C7 d’ag. del 2026: 17.7 a 34.3 °C8 d’ag. del 2026: 21.7 a 31.3 °C · 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 21.9 a 31.8 °C · 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 21.7 a 31.3 °C · 0.3 mm11 d’ag. del 2026: 19.5 a 31.7 °C12 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.2 °C · 0.5 mm13 d’ag. del 2026: 20.3 a 36.0 °C14 d’ag. del 2026: 20.9 a 36.0 °C · 0.1 mm15 d’ag. del 2026: 18.2 a 31.8 °C16 d’ag. del 2026: 20.3 a 33.6 °C17 d’ag. del 2026: 18.2 a 34.4 °C18 d’ag. del 2026: 19.1 a 34.9 °C19 d’ag. del 2026: 20.7 a 37.3 °C20 d’ag. del 2026: 18.8 a 31.7 °C21 d’ag. del 2026: 15.5 a 28.0 °C22 d’ag. del 2026: 18.6 a 25.8 °C23 d’ag. del 2026: 18.8 a 30.3 °C24 d’ag. del 2026: 16.9 a 26.9 °C · 9.5 mm25 d’ag. del 2026: 19.4 a 29.8 °C26 d’ag. del 2026: 20.0 a 27.5 °C27 d’ag. del 2026: 19.9 a 30.3 °C28 d’ag. del 2026: 15.7 a 24.9 °C29 d’ag. del 2026: 12.1 a 29.5 °C30 d’ag. del 2026: 16.1 a 29.6 °C4 d’ag. del 2026: 1.1 mm8 d’ag. del 2026: 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 0.3 mm12 d’ag. del 2026: 0.5 mm14 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 9.5 mm10 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0829.6°16.1°22.8°3847 %
29/0829.5°12.1°21.0°2447 %
28/0824.9°15.7°20.2°4038 %
27/0830.3°19.9°24.2°5259 %
26/0827.5°20.0°23.0°6365 %
25/0829.8°19.4°23.6°3150 %
24/0826.9°16.9°21.7°9.5 mm5176 %
23/0830.3°18.8°22.7°4874 %
22/0825.8°18.6°20.9°4172 %
21/0828.0°15.5°21.2°3764 %
20/0831.7°18.8°24.6°7354 %
19/0837.3°20.7°28.9°4144 %
18/0834.9°19.1°26.4°2851 %
17/0834.4°18.2°26.5°3155 %
16/0833.6°20.3°26.3°3943 %
15/0831.8°18.2°24.3°3252 %
14/0836.0°20.9°27.5°0.1 mm3937 %
13/0836.0°20.3°28.4°4029 %
12/0833.2°20.2°27.1°0.5 mm3744 %
11/0831.7°19.5°26.1°3856 %
10/0831.3°21.7°25.4°0.3 mm5056 %
09/0831.8°21.9°26.9°0.1 mm5443 %
08/0831.3°21.7°26.3°0.1 mm6356 %
07/0834.3°17.7°25.4°3865 %
06/0832.4°19.3°25.0°4162 %
05/0831.8°17.6°24.8°3758 %
04/0831.4°17.2°23.8°1.1 mm3471 %
03/0828.6°19.6°24.1°3877 %
02/0831.7°21.3°25.8°4064 %
01/0832.1°19.7°24.6°4071 %

Altres nuclis de Cornudella de Montsant