El temps

Escaladei

la Morera de Montsant · el Priorat · 425 m · 60 hab.

26,3°C
Vent
7 km/hSE
Ratxa
19 km/h
Humitat
64 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Torroja del Priorat, a 3,6 km i +124 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,1 °C a 301 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,3µg/m³
PM10
10,7µg/m³
NO₂
0,5µg/m³
O₃
85µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
126µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui34
  • demà37
  • dj.39
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Els Guiamets · a 17 km · estació rural, fons

O3
65,4µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Siurana (Cornudella de Montsant)

73,1 %−1,5 en 30 dies

8,8 hm³ · a 8 km d'Escaladei

L'aforament més proper

Embassament de Siurana (Cornudella de Montsant)

0,03m³/s

Riu de Siurana · a 8 km

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Priorat

Ara mateix, Escaladei és el 10è punt més fresc dels 24 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 25,8Porrera
  2. 25,9Marçà
  3. 26,0Cornudella de Montsant
  4. 26,3Escaladei
  5. 26,3Bellmunt del Priorat
  6. 26,4la Bisbal de Falset
  7. 26,4Margalef
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Morera de Montsant (23,3 °C) al Masroig (27,7 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2420:32
Alba civil
06:55
Migdia solar
13:58
Crepuscle civil
21:00
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Escaladei és diferent

Escaladei és a 425 m, 324 m per sota del nucli de la Morera de Montsant. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,7 i 2,7 °C més, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. Dins de Priorat, que va dels 196 als 795 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Torroja del Priorat, a 3,6 km i 124 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

128l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

100l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

58l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

4l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

45l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.2 °C7 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-7.5 °C23 de gen. del 2011
Dia amb més pluja143.6 mm22 d’oct. del 2019

Mesurats a l'estació de Torroja del Priorat, a 3,6 km i 124 m de desnivell. Sèrie des del 28 de nov. del 2003 · 8.270 dies amb dada (23 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ESE, en 28 % dels 6.161 dies de sèrie.N · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 35 km/hNNE · 0.2 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 36 km/hNE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 15 km/h · màxima 50 km/hENE · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 14 km/h · màxima 34 km/hE · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 45 km/hESE · 28.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 56 km/hSE · 15.5 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 53 km/hSSE · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 28 km/hS · 0.1 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 35 km/hSSO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 48 km/hSO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 47 km/hOSO · 7.0 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 48 km/hO · 22.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 61 km/hONO · 13.0 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 44 km/hNO · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 46 km/hNNO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 41 km/hNESO28 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ESE en el 28 % dels dies.

  • ESE28 % · 22 km/h de mitjana · fins a 56
  • O23 % · 22 km/h de mitjana · fins a 61
  • SE16 % · 22 km/h de mitjana · fins a 53
  • ONO13 % · 21 km/h de mitjana · fins a 44

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.161 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Torroja del Priorat

Els últims 30 dies

15°29°43°1 d’ag. del 2026: 20.8 a 34.4 °C2 d’ag. del 2026: 23.1 a 34.8 °C3 d’ag. del 2026: 23.6 a 32.9 °C4 d’ag. del 2026: 21.4 a 37.3 °C5 d’ag. del 2026: 21.3 a 36.7 °C6 d’ag. del 2026: 22.9 a 35.3 °C · 0.1 mm7 d’ag. del 2026: 21.8 a 37.2 °C8 d’ag. del 2026: 23.2 a 34.5 °C · 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 23.9 a 36.2 °C10 d’ag. del 2026: 23.1 a 34.0 °C11 d’ag. del 2026: 22.0 a 35.4 °C12 d’ag. del 2026: 22.6 a 36.4 °C13 d’ag. del 2026: 21.7 a 39.4 °C14 d’ag. del 2026: 23.4 a 40.6 °C15 d’ag. del 2026: 22.0 a 34.1 °C · 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 21.7 a 38.0 °C · 0.1 mm17 d’ag. del 2026: 21.6 a 39.1 °C18 d’ag. del 2026: 21.3 a 39.7 °C19 d’ag. del 2026: 22.0 a 41.1 °C20 d’ag. del 2026: 22.5 a 36.0 °C21 d’ag. del 2026: 19.0 a 32.5 °C22 d’ag. del 2026: 21.4 a 29.6 °C23 d’ag. del 2026: 22.0 a 33.7 °C24 d’ag. del 2026: 16.1 a 31.0 °C · 28 mm25 d’ag. del 2026: 18.2 a 34.0 °C26 d’ag. del 2026: 21.1 a 31.0 °C27 d’ag. del 2026: 22.4 a 34.2 °C28 d’ag. del 2026: 17.6 a 29.0 °C29 d’ag. del 2026: 16.1 a 34.0 °C30 d’ag. del 2026: 19.0 a 32.9 °C6 d’ag. del 2026: 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 0.1 mm15 d’ag. del 2026: 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 0.1 mm24 d’ag. del 2026: 28 mm28 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.9°19.0°25.0°49 %
29/0834.0°16.1°24.0°48 %
28/0829.0°17.6°23.9°34 %
27/0834.2°22.4°27.2°63 %
26/0831.0°21.1°25.6°69 %
25/0834.0°18.2°25.5°63 %
24/0831.0°16.1°24.1°28 mm80 %
23/0833.7°22.0°26.2°69 %
22/0829.6°21.4°24.5°63 %
21/0832.5°19.0°25.2°58 %
20/0836.0°22.5°27.5°51 %
19/0841.1°22.0°30.1°53 %
18/0839.7°21.3°29.0°53 %
17/0839.1°21.6°29.3°54 %
16/0838.0°21.7°28.6°0.1 mm49 %
15/0834.1°22.0°26.9°0.1 mm53 %
14/0840.6°23.4°30.5°36 %
13/0839.4°21.7°30.0°36 %
12/0836.4°22.6°28.9°56 %
11/0835.4°22.0°28.6°59 %
10/0834.0°23.1°27.9°59 %
09/0836.2°23.9°29.7°49 %
08/0834.5°23.2°28.1°0.1 mm67 %
07/0837.2°21.8°28.5°63 %
06/0835.3°22.9°27.7°0.1 mm60 %
05/0836.7°21.3°28.2°58 %
04/0837.3°21.4°27.8°71 %
03/0832.9°23.6°27.8°73 %
02/0834.8°23.1°28.4°67 %
01/0834.4°20.8°27.3°70 %