El temps

el Verinxell

Marçà · el Priorat · 223 m · 10 hab.

27,5°C

Sensació de 29 °C

Vent
11 km/hESE
Ratxa
21 km/h
Humitat
63 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació del Masroig, a 3,8 km i +80 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,0 °C a 143 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

35Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
11,3µg/m³
NO₂
0,7µg/m³
O₃
87µg/m³
SO₂
0,1µg/m³
CO
128µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui35
  • demà37
  • dj.39
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Els Guiamets · a 3 km · estació rural, fons

O3
65,4µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Riudecanyes

38,9 %−22,3 en 30 dies

2,1 hm³ · a 16 km del Verinxell

L'aforament més proper

Duesaigües

0,02m³/s

Riera de Riudecanyes · a 15 km · nivell 0,03 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Aquest municipi no surt al registre de sequera de l'ACA, que només cobreix les conques internes. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Priorat

Ara mateix, el Verinxell és el 5è punt més càlid dels 24 de la comarca.

+1,0 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 27,0la Vilella Alta
  2. 27,4Capçanes
  3. 27,4el Molar
  4. 27,5el Verinxell
  5. 27,5els Guiamets
  6. 27,6la Vilella Baixa
  7. 27,7el Lloar
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Morera de Montsant (23,3 °C) al Masroig (27,7 °C).

Per altitud és el 20è punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2420:32
Alba civil
06:56
Migdia solar
13:58
Crepuscle civil
21:00
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Verinxell és diferent

el Verinxell és a 223 m, 93 m per sota del nucli de Marçà. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,5 i 0,8 °C més, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. Dins de Priorat, que va dels 196 als 795 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica del Masroig, a 3,8 km i 80 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

128l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

97l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

41l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

5l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

43l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.3 °C29 de juny del 2019
Temperatura més baixa-11.5 °C17 de des. del 2001
Dia amb més pluja150.8 mm22 d’oct. del 2019

Mesurats a l'estació de el Masroig, a 3,8 km i 80 m de desnivell. Sèrie des del 21 de juny del 2000 · 9.551 dies amb dada (26 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ONO, en 21 % dels 6.174 dies de sèrie.N · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 57 km/hNNE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 46 km/hNE · 0.4 % dels dies · ratxa mitjana 17 km/h · màxima 27 km/hENE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 49 km/hE · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 56 km/hESE · 12.2 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 84 km/hSE · 12.4 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 72 km/hSSE · 5.6 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 52 km/hS · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 53 km/hSSO · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 35 km/hSO · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 50 km/hOSO · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 55 km/hO · 10.3 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 65 km/hONO · 21.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 72 km/hNO · 16.5 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 77 km/hNNO · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 81 km/hNESO21 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ONO en el 21 % dels dies.

  • ONO21 % · 28 km/h de mitjana · fins a 72
  • NO17 % · 30 km/h de mitjana · fins a 77
  • SE12 % · 26 km/h de mitjana · fins a 72
  • ESE12 % · 28 km/h de mitjana · fins a 84

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.174 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de el Masroig

Els últims 30 dies

12°27°42°1 d’ag. del 2026: 20.9 a 34.2 °C2 d’ag. del 2026: 22.8 a 35.0 °C3 d’ag. del 2026: 23.4 a 32.9 °C4 d’ag. del 2026: 21.1 a 36.5 °C5 d’ag. del 2026: 22.2 a 36.5 °C6 d’ag. del 2026: 23.2 a 34.8 °C · 0.3 mm7 d’ag. del 2026: 21.9 a 37.2 °C8 d’ag. del 2026: 21.5 a 34.2 °C · 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 22.3 a 36.5 °C · 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 23.4 a 33.8 °C11 d’ag. del 2026: 21.1 a 35.3 °C12 d’ag. del 2026: 21.3 a 37.4 °C13 d’ag. del 2026: 19.0 a 39.4 °C14 d’ag. del 2026: 20.7 a 40.0 °C15 d’ag. del 2026: 20.2 a 34.9 °C · 0.2 mm16 d’ag. del 2026: 20.3 a 37.6 °C17 d’ag. del 2026: 21.3 a 39.3 °C18 d’ag. del 2026: 19.8 a 38.8 °C19 d’ag. del 2026: 22.2 a 40.2 °C20 d’ag. del 2026: 22.2 a 35.5 °C21 d’ag. del 2026: 19.9 a 33.5 °C22 d’ag. del 2026: 21.0 a 28.4 °C23 d’ag. del 2026: 22.1 a 33.5 °C24 d’ag. del 2026: 16.6 a 32.0 °C · 43 mm25 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.5 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 20.0 a 30.5 °C27 d’ag. del 2026: 21.0 a 33.6 °C28 d’ag. del 2026: 16.0 a 29.9 °C29 d’ag. del 2026: 13.1 a 33.6 °C30 d’ag. del 2026: 16.8 a 32.3 °C6 d’ag. del 2026: 0.3 mm8 d’ag. del 2026: 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 0.1 mm15 d’ag. del 2026: 0.2 mm24 d’ag. del 2026: 43 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm43 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.3°16.8°24.8°64 %
29/0833.6°13.1°23.2°56 %
28/0829.9°16.0°23.5°42 %
27/0833.6°21.0°27.1°65 %
26/0830.5°20.0°26.1°73 %
25/0834.5°18.0°25.2°0.1 mm67 %
24/0832.0°16.6°24.5°43 mm79 %
23/0833.5°22.1°27.0°68 %
22/0828.4°21.0°24.8°63 %
21/0833.5°19.9°26.0°56 %
20/0835.5°22.2°27.5°56 %
19/0840.2°22.2°29.5°63 %
18/0838.8°19.8°28.9°57 %
17/0839.3°21.3°29.5°61 %
16/0837.6°20.3°28.4°57 %
15/0834.9°20.2°26.2°0.2 mm61 %
14/0840.0°20.7°29.3°49 %
13/0839.4°19.0°28.9°56 %
12/0837.4°21.3°28.9°62 %
11/0835.3°21.1°28.5°68 %
10/0833.8°23.4°28.1°67 %
09/0836.5°22.3°29.8°0.1 mm53 %
08/0834.2°21.5°28.2°0.1 mm71 %
07/0837.2°21.9°28.7°64 %
06/0834.8°23.2°28.0°0.3 mm67 %
05/0836.5°22.2°28.7°61 %
04/0836.5°21.1°28.2°70 %
03/0832.9°23.4°28.5°71 %
02/0835.0°22.8°28.7°67 %
01/0834.2°20.9°27.5°69 %

Altres nuclis de Marçà