El temps

el Clos

Sant Feliu de Buixalleu · la Selva · 539 m

26,5°C
Vent
16 km/hSE
Ratxa
33 km/h
Humitat
57 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Santa Coloma de Farners, a 9,6 km i +374 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,9 °C a 165 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

39Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,5µg/m³
PM10
8,2µg/m³
NO₂
1,7µg/m³
O₃
98µg/m³
SO₂
0,3µg/m³
CO
137µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà48
  • dj.60
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Sant Celoni · a 15 km · estació suburbana, fons

H2S
1,1µg/m³
NO
3,0µg/m³
NO2
12,5µg/m³
O3
57,7µg/m³
PM10
13,0µg/m³
PM2,5
6,7µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Susqueda (Osor)

85,5 %−3,5 en 30 dies

191,2 hm³ · a 20 km del Clos

L'aforament més proper

Fogars de la Selva (Pont Eiffel)

0,00m³/s

La Tordera · a 10 km · nivell 0,67 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de la Selva

Ara mateix, el Clos és el punt més fresc dels 27 de la comarca.

−1,8 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,5el Clos
  2. 27,0Susqueda
  3. 27,3Sant Hilari Sacalm
  4. 27,7Breda
  5. 27,8Massanes
  6. 28,0Blanes
  7. 28,0Lloret de Mar
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, del Clos (26,5 °C) a Sant Julià del Llor i Bonmatí (29,4 °C).

Per altitud és el 3r punt més enlairat dels 27 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 8 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1620:25
Alba civil
06:47
Migdia solar
13:51
Crepuscle civil
20:54
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps al Clos és diferent

el Clos és a 539 m, 464 m per sobre del nucli de Sant Feliu de Buixalleu. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 2,4 i 3,9 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 8. Dins de Selva, que va dels 12 als 1102 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Santa Coloma de Farners, a 9,6 km i 374 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

119l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

88l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

32l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

5l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

49l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.6 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-5.5 °C18 de gen. del 2017
Dia amb més pluja130.1 mm28 de set. del 2014
Ratxa de vent més forta98 km/h21 de des. del 2019

Mesurats a l'estació de Santa Coloma de Farners, a 9,6 km i 374 m de desnivell. Sèrie des del 27 de març del 2013 · 4.893 dies amb dada (13 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SE, en 22 % dels 4.897 dies de sèrie.N · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 68 km/hNNE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 73 km/hNE · 5.6 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 70 km/hENE · 4.6 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 57 km/hE · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 46 km/hESE · 6.5 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 49 km/hSE · 22.0 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 53 km/hSSE · 20.4 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 64 km/hS · 8.3 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 57 km/hSSO · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 63 km/hSO · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 91 km/hOSO · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 89 km/hO · 5.8 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 98 km/hONO · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 75 km/hNO · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 77 km/hNNO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 74 km/hNESO22 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SE en el 22 % dels dies.

  • SE22 % · 27 km/h de mitjana · fins a 53
  • SSE20 % · 28 km/h de mitjana · fins a 64
  • S8 % · 30 km/h de mitjana · fins a 57
  • ESE7 % · 24 km/h de mitjana · fins a 49

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 4.897 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Santa Coloma de Farners

Els últims 30 dies

15°28°40°1 d’ag. del 2026: 21.2 a 33.3 °C2 d’ag. del 2026: 20.1 a 36.8 °C3 d’ag. del 2026: 21.3 a 35.1 °C4 d’ag. del 2026: 22.4 a 35.1 °C · 0.1 mm5 d’ag. del 2026: 21.7 a 36.5 °C6 d’ag. del 2026: 18.5 a 35.0 °C · 50.2 mm7 d’ag. del 2026: 18.2 a 33.3 °C · 0.7 mm8 d’ag. del 2026: 19.6 a 35.5 °C9 d’ag. del 2026: 21.4 a 38.1 °C10 d’ag. del 2026: 21.6 a 36.4 °C11 d’ag. del 2026: 22.5 a 35.3 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 20.1 a 36.3 °C13 d’ag. del 2026: 20.4 a 36.5 °C14 d’ag. del 2026: 20.3 a 37.9 °C15 d’ag. del 2026: 21.4 a 34.5 °C16 d’ag. del 2026: 20.2 a 34.3 °C · 8.5 mm17 d’ag. del 2026: 18.7 a 33.9 °C18 d’ag. del 2026: 22.1 a 34.9 °C19 d’ag. del 2026: 20.8 a 36.5 °C · 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 21.0 a 33.2 °C · 4.5 mm21 d’ag. del 2026: 18.2 a 29.4 °C · 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 17.3 a 30.9 °C · 0.3 mm23 d’ag. del 2026: 16.5 a 31.9 °C24 d’ag. del 2026: 19.3 a 32.2 °C · 0.2 mm25 d’ag. del 2026: 17.4 a 35.3 °C26 d’ag. del 2026: 19.7 a 32.6 °C27 d’ag. del 2026: 19.8 a 35.3 °C28 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.6 °C29 d’ag. del 2026: 16.1 a 30.6 °C30 d’ag. del 2026: 17.4 a 33.6 °C4 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 50.2 mm7 d’ag. del 2026: 0.7 mm11 d’ag. del 2026: 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 8.5 mm19 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 4.5 mm21 d’ag. del 2026: 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 0.3 mm24 d’ag. del 2026: 0.2 mm50 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0833.6°17.4°25.4°4050 %
29/0830.6°16.1°23.5°3755 %
28/0833.6°19.3°26.6°3936 %
27/0835.3°19.8°27.7°4159 %
26/0832.6°19.7°25.3°3169 %
25/0835.3°17.4°25.2°3366 %
24/0832.2°19.3°24.9°0.2 mm3772 %
23/0831.9°16.5°24.3°3575 %
22/0830.9°17.3°22.0°0.3 mm2971 %
21/0829.4°18.2°22.9°0.5 mm3479 %
20/0833.2°21.0°25.8°4.5 mm3372 %
19/0836.5°20.8°28.0°0.1 mm2872 %
18/0834.9°22.1°27.4°3473 %
17/0833.9°18.7°26.0°2472 %
16/0834.3°20.2°24.1°8.5 mm4273 %
15/0834.5°21.4°27.1°3055 %
14/0837.9°20.3°28.6°2655 %
13/0836.5°20.4°28.0°2359 %
12/0836.3°20.1°27.5°2762 %
11/0835.3°22.5°27.7°0.1 mm2759 %
10/0836.4°21.6°27.8°2760 %
09/0838.1°21.4°28.5°3557 %
08/0835.5°19.6°27.6°3156 %
07/0833.3°18.2°25.8°0.7 mm3770 %
06/0835.0°18.5°25.0°50.2 mm7172 %
05/0836.5°21.7°28.5°3657 %
04/0835.1°22.4°27.3°0.1 mm2768 %
03/0835.1°21.3°27.2°2770 %
02/0836.8°20.1°27.2°3368 %
01/0833.3°21.2°26.7°3373 %

Altres nuclis de Sant Feliu de Buixalleu