El temps

Bellver d'Ossó

Ossó de Sió · l'Urgell · 406 m · 87 hab.

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 36 ºC

Temperatura máxima: 36 ºC.

dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

Avís Groctemperaturas máximas de nivel amarilloTemperatura máxima · 37 ºC

Temperatura máxima: 37 ºC.

dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%

Recomanacions

Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.

Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET

30,1°C
Vent
8 km/hSSO
Ratxa
18 km/h
Humitat
46 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació del Canós, a 6,9 km i −24 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

37Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,3µg/m³
PM10
10,6µg/m³
NO₂
1,4µg/m³
O₃
92µg/m³
SO₂
0,5µg/m³
CO
124µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui38
  • demà45
  • dj.48
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³
  • Ambrosiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Ponts · a 18 km · estació rural, fons

O3
73,8µg/m³
PM10
20,8µg/m³
PM2,5
5,8µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Com queda dins de l'Urgell

Ara mateix, Bellver d'Ossó és el 4t punt més càlid dels 21 de la comarca.

+0,9 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 29,6Castellserà
  2. 29,6la Fuliola
  3. 29,9Tàrrega
  4. 30,1Bellver d'Ossó
  5. 30,1Ossó de Sió
  6. 30,1Vilagrassa
  7. 31,5Puigverd d'Agramunt
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, dels Omells de na Gaia (26,7 °C) a Puigverd d'Agramunt (31,5 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 21 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2220:31
Alba civil
06:53
Migdia solar
13:56
Crepuscle civil
21:00
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Bellver d'Ossó és diferent

Bellver d'Ossó és a 406 m d'altitud. És el nucli més enlairat del municipi, per damunt dels altres 2. Dins de Urgell, que va dels 265 als 644 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica del Canós, a 6,9 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

122l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

91l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

44l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

6l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

51l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 10 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta42.5 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-12.8 °C26 de des. del 2001
Dia amb més pluja79.8 mm10 d’oct. del 1994

Mesurats a l'estació de el Canós, a 6,9 km. Sèrie des del 22 d’oct. del 1988 · 13.581 dies amb dada (38 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del OSO, en 31 % dels 6.171 dies de sèrie.N · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 58 km/hNNE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 52 km/hNE · 1.0 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 51 km/hENE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 45 km/hE · 0.6 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 26 km/hESE · 3.7 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 35 km/hSE · 5.5 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 37 km/hSSE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 39 km/hS · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 44 km/hSSO · 7.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 53 km/hSO · 26.7 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 67 km/hOSO · 30.7 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 88 km/hO · 10.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 66 km/hONO · 3.5 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 54 km/hNO · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 59 km/hNNO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 49 km/hNESO31 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 31 % dels dies.

  • OSO31 % · 28 km/h de mitjana · fins a 88
  • SO27 % · 26 km/h de mitjana · fins a 67
  • O11 % · 28 km/h de mitjana · fins a 66
  • SSO8 % · 24 km/h de mitjana · fins a 53

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.171 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de el Canós

Els últims 30 dies

14°29°43°1 d’ag. del 2026: 20.5 a 35.6 °C2 d’ag. del 2026: 22.5 a 37.8 °C3 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.2 °C · 2.7 mm4 d’ag. del 2026: 19.6 a 35.7 °C5 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.0 °C6 d’ag. del 2026: 21.2 a 35.2 °C7 d’ag. del 2026: 19.1 a 36.6 °C8 d’ag. del 2026: 21.8 a 37.4 °C9 d’ag. del 2026: 22.1 a 37.1 °C10 d’ag. del 2026: 21.9 a 36.4 °C · 2.5 mm11 d’ag. del 2026: 21.1 a 36.7 °C12 d’ag. del 2026: 20.0 a 38.5 °C13 d’ag. del 2026: 21.4 a 39.6 °C14 d’ag. del 2026: 21.1 a 41.5 °C15 d’ag. del 2026: 18.9 a 35.7 °C · 1 mm16 d’ag. del 2026: 19.5 a 35.2 °C17 d’ag. del 2026: 19.2 a 35.7 °C18 d’ag. del 2026: 20.2 a 35.4 °C19 d’ag. del 2026: 21.1 a 39.9 °C20 d’ag. del 2026: 19.6 a 34.2 °C · 11.9 mm21 d’ag. del 2026: 17.7 a 29.2 °C22 d’ag. del 2026: 19.4 a 29.6 °C23 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.6 °C24 d’ag. del 2026: 18.8 a 32.1 °C25 d’ag. del 2026: 17.3 a 31.4 °C26 d’ag. del 2026: 19.5 a 33.0 °C27 d’ag. del 2026: 20.7 a 35.3 °C28 d’ag. del 2026: 17.4 a 27.3 °C29 d’ag. del 2026: 15.3 a 31.0 °C30 d’ag. del 2026: 17.0 a 34.1 °C3 d’ag. del 2026: 2.7 mm10 d’ag. del 2026: 2.5 mm15 d’ag. del 2026: 1 mm20 d’ag. del 2026: 11.9 mm12 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0834.1°17.0°25.5°47 %
29/0831.0°15.3°23.3°42 %
28/0827.3°17.4°22.0°39 %
27/0835.3°20.7°26.9°54 %
26/0833.0°19.5°25.2°57 %
25/0831.4°17.3°24.4°58 %
24/0832.1°18.8°24.2°69 %
23/0834.6°18.0°24.6°71 %
22/0829.6°19.4°23.5°69 %
21/0829.2°17.7°22.1°70 %
20/0834.2°19.6°26.5°11.9 mm56 %
19/0839.9°21.1°30.2°50 %
18/0835.4°20.2°27.3°55 %
17/0835.7°19.2°27.5°58 %
16/0835.2°19.5°26.8°54 %
15/0835.7°18.9°25.5°1 mm50 %
14/0841.5°21.1°29.5°38 %
13/0839.6°21.4°30.4°36 %
12/0838.5°20.0°29.0°45 %
11/0836.7°21.1°28.5°55 %
10/0836.4°21.9°27.9°2.5 mm55 %
09/0837.1°22.1°29.2°42 %
08/0837.4°21.8°28.6°49 %
07/0836.6°19.1°27.4°60 %
06/0835.2°21.2°26.8°63 %
05/0836.0°19.5°27.5°56 %
04/0835.7°19.6°26.9°67 %
03/0834.2°20.5°26.5°2.7 mm73 %
02/0837.8°22.5°29.1°57 %
01/0835.6°20.5°27.3°68 %

Altres nuclis de Ossó de Sió