El temps

Can Font i Ca n'Avellaneda

Castellar del Vallès · el Vallès Occidental · 315 m · 1.120 hab.

27,6°C

Sensació de 29 °C

Vent
12 km/hS
Ratxa
25 km/h
Humitat
58 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
989 hPa

Dada de l'estació de Sabadell - Parc Agrari, a 3,6 km i +56 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,0 °C a 259 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,9µg/m³
PM10
11,3µg/m³
NO₂
6,6µg/m³
O₃
95µg/m³
SO₂
1,0µg/m³
CO
139µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui51
  • demà49
  • dj.61
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Sabadell · a 5 km · estació urbana, trànsit

NO
9,5µg/m³
NO2
24,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Lliçà de Vall

0,04m³/s

Riera de Tenes · a 16 km · nivell 0,05 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Vallès Occidental

Ara mateix, Can Font i Ca n'Avellaneda és el 7è punt més fresc dels 24 de la comarca.

−0,3 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 27,4Gallifa
  2. 27,5Castellar del Vallès
  3. 27,5Ullastrell
  4. 27,6Can Font i Ca n'Avellaneda
  5. 27,6Sant Llorenç Savall
  6. 27,7Terrassa
  7. 27,8Polinyà
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Montcada i Reixac (26,7 °C) a Castellbisbal (29,6 °C).

Per altitud és el punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1820:27
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:53
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Can Font i Ca n'Avellaneda és diferent

Can Font i Ca n'Avellaneda és a 315 m d'altitud. És el 13è nucli més enlairat dels 15 del municipi. Dins de Vallès Occidental, que va dels 39 als 664 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Sabadell - Parc Agrari, a 3,6 km i 56 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

108l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

84l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

31l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

4l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

42l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 8 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.3 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-6.6 °C5 de febr. del 2012
Dia amb més pluja101.1 mm22 d’oct. del 2019
Ratxa de vent més forta102 km/h9 de des. del 2014

Mesurats a l'estació de Sabadell - Parc Agrari, a 3,6 km i 56 m de desnivell. Sèrie des del 24 d’oct. del 2008 · 6.519 dies amb dada (18 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ESE, en 16 % dels 6.519 dies de sèrie.N · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 75 km/hNNE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 61 km/hNE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 64 km/hENE · 3.2 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 76 km/hE · 7.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 75 km/hESE · 16.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 57 km/hSE · 12.8 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 66 km/hSSE · 6.9 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 50 km/hS · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 50 km/hSSO · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 58 km/hSO · 4.6 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 55 km/hOSO · 10.8 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 86 km/hO · 13.7 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 93 km/hONO · 8.1 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 94 km/hNO · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 81 km/hNNO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 102 km/hNESO16 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ESE en el 16 % dels dies.

  • ESE16 % · 28 km/h de mitjana · fins a 57
  • O14 % · 32 km/h de mitjana · fins a 93
  • SE13 % · 27 km/h de mitjana · fins a 66
  • OSO11 % · 28 km/h de mitjana · fins a 86

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.519 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Sabadell - Parc Agrari

Els últims 30 dies

13°27°40°1 d’ag. del 2026: 21.8 a 31.1 °C2 d’ag. del 2026: 20.3 a 33.8 °C3 d’ag. del 2026: 21.5 a 32.4 °C4 d’ag. del 2026: 20.6 a 32.8 °C5 d’ag. del 2026: 19.2 a 35.4 °C6 d’ag. del 2026: 19.6 a 33.7 °C · 4.5 mm7 d’ag. del 2026: 18.5 a 33.2 °C8 d’ag. del 2026: 19.5 a 34.3 °C9 d’ag. del 2026: 22.2 a 36.8 °C10 d’ag. del 2026: 21.6 a 34.5 °C · 1 mm11 d’ag. del 2026: 20.7 a 34.3 °C12 d’ag. del 2026: 20.4 a 35.3 °C13 d’ag. del 2026: 21.4 a 36.3 °C14 d’ag. del 2026: 21.3 a 37.8 °C15 d’ag. del 2026: 20.1 a 32.8 °C16 d’ag. del 2026: 19.8 a 35.4 °C17 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.3 °C18 d’ag. del 2026: 21.2 a 34.5 °C19 d’ag. del 2026: 21.8 a 38.1 °C20 d’ag. del 2026: 18.4 a 32.5 °C · 21.9 mm21 d’ag. del 2026: 18.8 a 28.7 °C · 0.7 mm22 d’ag. del 2026: 19.3 a 28.4 °C · 0.2 mm23 d’ag. del 2026: 17.9 a 31.2 °C24 d’ag. del 2026: 18.9 a 30.7 °C25 d’ag. del 2026: 18.5 a 34.2 °C26 d’ag. del 2026: 20.0 a 31.1 °C27 d’ag. del 2026: 22.2 a 34.7 °C28 d’ag. del 2026: 17.6 a 30.5 °C29 d’ag. del 2026: 14.7 a 30.5 °C30 d’ag. del 2026: 15.8 a 32.8 °C6 d’ag. del 2026: 4.5 mm10 d’ag. del 2026: 1 mm20 d’ag. del 2026: 21.9 mm21 d’ag. del 2026: 0.7 mm22 d’ag. del 2026: 0.2 mm22 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0832.8°15.8°24.6°3060 %
29/0830.5°14.7°23.2°3161 %
28/0830.5°17.6°25.3°4233 %
27/0834.7°22.2°27.1°2872 %
26/0831.1°20.0°25.1°2779 %
25/0834.2°18.5°26.0°3362 %
24/0830.7°18.9°24.6°3279 %
23/0831.2°17.9°24.3°3084 %
22/0828.4°19.3°23.0°0.2 mm2677 %
21/0828.7°18.8°23.4°0.7 mm3385 %
20/0832.5°18.4°25.9°21.9 mm5581 %
19/0838.1°21.8°28.9°2875 %
18/0834.5°21.2°27.5°2781 %
17/0835.3°20.3°26.9°3581 %
16/0835.4°19.8°26.9°3767 %
15/0832.8°20.1°25.6°4963 %
14/0837.8°21.3°29.7°3144 %
13/0836.3°21.4°29.0°3155 %
12/0835.3°20.4°27.8°3066 %
11/0834.3°20.7°27.7°2671 %
10/0834.5°21.6°27.7°1 mm2869 %
09/0836.8°22.2°28.9°2463 %
08/0834.3°19.5°27.2°2973 %
07/0833.2°18.5°26.1°2881 %
06/0833.7°19.6°25.3°4.5 mm4176 %
05/0835.4°19.2°27.7°2960 %
04/0832.8°20.6°26.3°3279 %
03/0832.4°21.5°26.6°3085 %
02/0833.8°20.3°27.3°3080 %
01/0831.1°21.8°26.2°3785 %

Altres nuclis de Castellar del Vallès