El temps

Can Nicolau de Dalt

Castellbisbal · el Vallès Occidental · 133 m · 83 hab.

29,7°C
Vent
6 km/hSO
Ratxa
15 km/h
Humitat
46 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
1003 hPa

Dada de l'estació de Castellbisbal, a 2,8 km i −13 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
6,1µg/m³
PM10
12,0µg/m³
NO₂
8,4µg/m³
O₃
94µg/m³
SO₂
1,2µg/m³
CO
138µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui47
  • demà50
  • dj.51
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Martorell · a 4 km · estació suburbana, fons

NO
2,7µg/m³
NO2
16,9µg/m³
O3
55,5µg/m³
PM10
16,5µg/m³
PM2,5
5,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Qualitat - Martorell (Anoia)

0,39m³/s

L'Anoia · a 4 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Vallès Occidental

Ara mateix, Can Nicolau de Dalt és el punt més càlid dels 24 de la comarca.

+1,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 28,4Ripollet
  2. 28,4Sabadell
  3. 28,4Sant Quirze del Vallès
  4. 28,6Sentmenat
  5. 29,1Palau-solità i Plegamans
  6. 29,6Castellbisbal
  7. 29,7Can Nicolau de Dalt
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Montcada i Reixac (26,7 °C) a Can Nicolau de Dalt (29,7 °C).

Per altitud és el 15è punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:28
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:53
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 2 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Can Nicolau de Dalt és diferent

Can Nicolau de Dalt és a 133 m d'altitud. És el 4è nucli més enlairat dels 10 del municipi. Dins de Vallès Occidental, que va dels 39 als 664 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Castellbisbal, a 2,8 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

117l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

87l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

51l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

2l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

46l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Rècords de l'estació

Temperatura més alta43.5 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-4.9 °C24 de gen. del 2011
Dia amb més pluja157.0 mm15 de nov. del 2018
Ratxa de vent més forta102 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de Castellbisbal, a 2,8 km. Sèrie des del 19 de març del 2008 · 6.733 dies amb dada (18 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSE, en 24 % dels 6.734 dies de sèrie.N · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 81 km/hNNE · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 80 km/hNE · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 74 km/hENE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 78 km/hE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 64 km/hESE · 2.0 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 72 km/hSE · 14.4 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 76 km/hSSE · 24.1 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 70 km/hS · 9.2 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 49 km/hSSO · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 73 km/hSO · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 33 km/h · màxima 53 km/hOSO · 1.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 73 km/hO · 3.6 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 79 km/hONO · 11.7 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 102 km/hNO · 13.4 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 90 km/hNNO · 4.6 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 71 km/hNESO24 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSE en el 24 % dels dies.

  • SSE24 % · 33 km/h de mitjana · fins a 70
  • SE14 % · 34 km/h de mitjana · fins a 76
  • NO13 % · 32 km/h de mitjana · fins a 90
  • ONO12 % · 34 km/h de mitjana · fins a 102

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.734 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Castellbisbal

Els últims 30 dies

15°28°41°1 d’ag. del 2026: 23.1 a 32.2 °C2 d’ag. del 2026: 22.2 a 34.9 °C3 d’ag. del 2026: 23.0 a 33.7 °C4 d’ag. del 2026: 21.9 a 34.6 °C5 d’ag. del 2026: 21.0 a 36.1 °C6 d’ag. del 2026: 19.3 a 34.2 °C · 27.9 mm7 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.5 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 20.3 a 34.2 °C9 d’ag. del 2026: 23.1 a 37.5 °C10 d’ag. del 2026: 22.7 a 36.0 °C · 1.2 mm11 d’ag. del 2026: 21.4 a 34.6 °C · 0.1 mm12 d’ag. del 2026: 21.4 a 35.9 °C13 d’ag. del 2026: 22.5 a 37.7 °C14 d’ag. del 2026: 22.8 a 39.7 °C15 d’ag. del 2026: 21.4 a 34.1 °C16 d’ag. del 2026: 20.3 a 37.8 °C17 d’ag. del 2026: 20.9 a 35.3 °C18 d’ag. del 2026: 22.4 a 34.7 °C19 d’ag. del 2026: 22.4 a 36.8 °C20 d’ag. del 2026: 22.1 a 34.0 °C · 0.4 mm21 d’ag. del 2026: 19.3 a 32.1 °C · 1 mm22 d’ag. del 2026: 20.6 a 30.4 °C · 0.1 mm23 d’ag. del 2026: 19.0 a 32.1 °C24 d’ag. del 2026: 20.2 a 32.6 °C25 d’ag. del 2026: 19.0 a 36.1 °C26 d’ag. del 2026: 20.3 a 33.2 °C27 d’ag. del 2026: 23.6 a 37.3 °C28 d’ag. del 2026: 20.4 a 32.0 °C · 0.2 mm29 d’ag. del 2026: 16.0 a 31.6 °C30 d’ag. del 2026: 17.4 a 33.8 °C6 d’ag. del 2026: 27.9 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 1.2 mm11 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 0.4 mm21 d’ag. del 2026: 1 mm22 d’ag. del 2026: 0.1 mm28 d’ag. del 2026: 0.2 mm28 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0833.8°17.4°25.4°3656 %
29/0831.6°16.0°24.0°3751 %
28/0832.0°20.4°26.0°0.2 mm3528 %
27/0837.3°23.6°28.5°3559 %
26/0833.2°20.3°25.9°3263 %
25/0836.1°19.0°27.0°2850 %
24/0832.6°20.2°25.1°3971 %
23/0832.1°19.0°25.4°3873 %
22/0830.4°20.6°24.6°0.1 mm3160 %
21/0832.1°19.3°24.7°1 mm3572 %
20/0834.0°22.1°27.4°0.4 mm3968 %
19/0836.8°22.4°28.9°3674 %
18/0834.7°22.4°28.0°4477 %
17/0835.3°20.9°27.4°3970 %
16/0837.8°20.3°27.1°3463 %
15/0834.1°21.4°26.5°6356 %
14/0839.7°22.8°30.4°3442 %
13/0837.7°22.5°29.2°3658 %
12/0835.9°21.4°28.4°3459 %
11/0834.6°21.4°27.9°0.1 mm3267 %
10/0836.0°22.7°28.4°1.2 mm3167 %
09/0837.5°23.1°29.2°3862 %
08/0834.2°20.3°27.6°3466 %
07/0833.5°19.3°26.6°0.1 mm3673 %
06/0834.2°19.3°25.8°27.9 mm5475 %
05/0836.1°21.0°28.5°4059 %
04/0834.6°21.9°27.2°3269 %
03/0833.7°23.0°27.7°3177 %
02/0834.9°22.2°28.0°3975 %
01/0832.2°23.1°27.0°3777 %

Altres nuclis de Castellbisbal