El temps

Sant Llorenç dels Pins

Matadepera · el Vallès Occidental · 520 m · 292 hab.

27,3°C
Vent
7 km/hSSO
Ratxa
21 km/h
Humitat
52 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Sant Llorenç Savall, a 8,1 km i −10 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

39Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,6µg/m³
PM10
10,2µg/m³
NO₂
4,2µg/m³
O₃
97µg/m³
SO₂
0,9µg/m³
CO
133µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui49
  • demà54
  • dj.61
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Terrassa · a 6 km · estació urbana, trànsit

NO
4,2µg/m³
NO2
21,6µg/m³
O3
69,2µg/m³
PM10
18,9µg/m³
PM2,5
6,0µg/m³
SO2
1,2µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'aforament més proper

Castellbell i el Vilar

7,31m³/s

Baix Llobregat · a 15 km · nivell 0,25 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins del Vallès Occidental

Ara mateix, Sant Llorenç dels Pins és el 3r punt més fresc dels 24 de la comarca.

−0,6 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 26,7Montcada i Reixac
  2. 26,9Matadepera
  3. 27,3Sant Llorenç dels Pins
  4. 27,3Vacarisses
  5. 27,4Gallifa
  6. 27,5Castellar del Vallès
  7. 27,5Ullastrell
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Montcada i Reixac (26,7 °C) a Castellbisbal (29,6 °C).

Per altitud és el 1r punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1920:27
Alba civil
06:50
Migdia solar
13:53
Crepuscle civil
20:56
Durada del dia
13 h 09 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Sant Llorenç dels Pins és diferent

Sant Llorenç dels Pins és a 520 m, 92 m per sobre del nucli de Matadepera. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,5 i 0,8 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 6è nucli més enlairat dels 13 del municipi. Dins de Vallès Occidental, que va dels 39 als 664 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Sant Llorenç Savall, a 8,1 km. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

98l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

72l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

13l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

50l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta40.1 °C28 de juny del 2019
Temperatura més baixa-11.0 °C31 de gen. del 1999
Dia amb més pluja109.9 mm22 d’oct. del 2019
Ratxa de vent més forta98 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de Sant Llorenç Savall, a 8,1 km. Sèrie des del 25 de març del 1998 · 10.343 dies amb dada (28 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del NE, en 18 % dels 6.167 dies de sèrie.N · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 80 km/hNNE · 11.4 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 89 km/hNE · 18.4 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 77 km/hENE · 9.7 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 69 km/hE · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 70 km/hESE · 1.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 51 km/hSE · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 46 km/hSSE · 7.4 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 51 km/hS · 9.8 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 68 km/hSSO · 9.0 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 57 km/hSO · 10.1 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 57 km/hOSO · 5.6 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 47 km/hO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 54 km/hONO · 0.7 % dels dies · ratxa mitjana 27 km/h · màxima 64 km/hNO · 1.5 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 61 km/hNNO · 1.2 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 73 km/hNESO18 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del NE en el 18 % dels dies.

  • NE18 % · 31 km/h de mitjana · fins a 77
  • NNE11 % · 34 km/h de mitjana · fins a 89
  • SO10 % · 24 km/h de mitjana · fins a 57
  • S10 % · 22 km/h de mitjana · fins a 68

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.167 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Sant Llorenç Savall

Els últims 30 dies

10°24°38°1 d’ag. del 2026: 16.7 a 30.6 °C2 d’ag. del 2026: 17.5 a 33.1 °C3 d’ag. del 2026: 17.6 a 31.6 °C4 d’ag. del 2026: 17.2 a 31.3 °C5 d’ag. del 2026: 16.1 a 34.4 °C6 d’ag. del 2026: 16.9 a 31.6 °C · 9.3 mm7 d’ag. del 2026: 16.2 a 31.6 °C8 d’ag. del 2026: 16.4 a 33.0 °C9 d’ag. del 2026: 18.2 a 34.5 °C10 d’ag. del 2026: 18.2 a 33.4 °C · 0.5 mm11 d’ag. del 2026: 17.4 a 33.5 °C · 0.4 mm12 d’ag. del 2026: 16.8 a 34.1 °C13 d’ag. del 2026: 19.0 a 35.2 °C14 d’ag. del 2026: 18.8 a 36.0 °C15 d’ag. del 2026: 16.5 a 31.6 °C · 5.7 mm16 d’ag. del 2026: 16.3 a 33.3 °C17 d’ag. del 2026: 16.9 a 33.8 °C18 d’ag. del 2026: 18.0 a 34.3 °C19 d’ag. del 2026: 17.9 a 36.7 °C20 d’ag. del 2026: 17.9 a 30.6 °C · 12.6 mm21 d’ag. del 2026: 17.7 a 26.7 °C · 0.5 mm22 d’ag. del 2026: 15.4 a 26.8 °C23 d’ag. del 2026: 14.7 a 30.1 °C24 d’ag. del 2026: 15.3 a 28.4 °C25 d’ag. del 2026: 15.2 a 31.2 °C26 d’ag. del 2026: 15.2 a 29.3 °C27 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.4 °C28 d’ag. del 2026: 11.8 a 27.8 °C29 d’ag. del 2026: 11.3 a 30.3 °C30 d’ag. del 2026: 12.7 a 31.0 °C6 d’ag. del 2026: 9.3 mm10 d’ag. del 2026: 0.5 mm11 d’ag. del 2026: 0.4 mm15 d’ag. del 2026: 5.7 mm20 d’ag. del 2026: 12.6 mm21 d’ag. del 2026: 0.5 mm13 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.0°12.7°21.2°2358 %
29/0830.3°11.3°20.5°3158 %
28/0827.8°11.8°22.4°3332 %
27/0833.4°19.3°25.9°3358 %
26/0829.3°15.2°21.8°2373 %
25/0831.2°15.2°23.8°3655 %
24/0828.4°15.3°21.8°3974 %
23/0830.1°14.7°21.9°2679 %
22/0826.8°15.4°20.4°2175 %
21/0826.7°17.7°21.4°0.5 mm2677 %
20/0830.6°17.9°22.6°12.6 mm4783 %
19/0836.7°17.9°26.0°2072 %
18/0834.3°18.0°25.1°2875 %
17/0833.8°16.9°24.0°2478 %
16/0833.3°16.3°23.9°2668 %
15/0831.6°16.5°22.0°5.7 mm3871 %
14/0836.0°18.8°28.1°2442 %
13/0835.2°19.0°27.0°2254 %
12/0834.1°16.8°25.1°2360 %
11/0833.5°17.4°25.7°0.4 mm2361 %
10/0833.4°18.2°25.1°0.5 mm2163 %
09/0834.5°18.2°25.8°2061 %
08/0833.0°16.4°24.5°2367 %
07/0831.6°16.2°24.1°2673 %
06/0831.6°16.9°22.8°9.3 mm3474 %
05/0834.4°16.1°25.1°2861 %
04/0831.3°17.2°23.9°2373 %
03/0831.6°17.6°24.2°2377 %
02/0833.1°17.5°25.0°2472 %
01/0830.6°16.7°23.7°2480 %

Altres nuclis de Matadepera