El temps

Cabrera

Mont-ral · l'Alt Camp · 550 m · 7 hab.

26,1°C
Vent
19 km/hS
Ratxa
32 km/h
Humitat
57 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
968 hPa

Dada de l'estació de l'Espluga de Francolí, a 10,3 km i +104 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 26,8 °C a 446 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

35Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
10,6µg/m³
NO₂
1,9µg/m³
O₃
88µg/m³
SO₂
0,7µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà48
  • dj.49
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Alcover · a 5 km · estació rural, industrial

H2S
1,4µg/m³
NO
2,8µg/m³
NO2
7,1µg/m³
O3
80,6µg/m³
SO2
2,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Siurana (Cornudella de Montsant)

73,1 %−1,5 en 30 dies

8,8 hm³ · a 19 km de Cabrera

L'aforament més proper

Montblanc

0,04m³/s

El Francolí · a 8 km · nivell −0,02 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Camp

Ara mateix, Cabrera és el 9è punt més fresc dels 24 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 25,7Rodonyà
  2. 25,8Cabra del Camp
  3. 25,8Figuerola del Camp
  4. 26,1Cabrera
  5. 26,1Vila-rodona
  6. 26,2la Riba
  7. 26,3Alcover
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mont-ral (22,7 °C) a la Masó (26,9 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 7 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2320:31
Alba civil
06:54
Migdia solar
13:57
Crepuscle civil
20:59
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Cabrera és diferent

Cabrera és a 550 m, 316 m per sota del nucli de Mont-ral. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 1,6 i 2,7 °C més, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el nucli més baix del municipi, dels 5 que en té. Dins de Alt Camp, que va dels 107 als 866 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de l'Espluga de Francolí, a 10,3 km i 104 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

113l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

83l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

17l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

8l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

53l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta41.4 °C25 de juny del 2001
Temperatura més baixa-8.8 °C17 de des. del 2001
Dia amb més pluja156.7 mm22 d’oct. del 2019
Ratxa de vent més forta121 km/h24 de gen. del 2009

Mesurats a l'estació de l'Espluga de Francolí, a 10,3 km i 104 m de desnivell. Sèrie des del 24 de febr. del 1996 · 10.958 dies amb dada (30 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del O, en 24 % dels 10.921 dies de sèrie.N · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 44 km/h · màxima 91 km/hNNE · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 59 km/hNE · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 55 km/hENE · 7.4 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 68 km/hE · 5.1 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 57 km/hESE · 2.6 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 69 km/hSE · 11.3 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 93 km/hSSE · 11.0 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 84 km/hS · 4.3 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 106 km/hSSO · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 37 km/h · màxima 74 km/hSO · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 69 km/hOSO · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 36 km/h · màxima 84 km/hO · 23.9 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 102 km/hONO · 15.9 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 121 km/hNO · 7.1 % dels dies · ratxa mitjana 32 km/h · màxima 92 km/hNNO · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 72 km/hNESO24 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del O en el 24 % dels dies.

  • O24 % · 42 km/h de mitjana · fins a 102
  • ONO16 % · 39 km/h de mitjana · fins a 121
  • SE11 % · 36 km/h de mitjana · fins a 93
  • SSE11 % · 37 km/h de mitjana · fins a 84

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 10.921 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de l'Espluga de Francolí

Els últims 30 dies

11°25°39°1 d’ag. del 2026: 18.8 a 32.3 °C2 d’ag. del 2026: 20.2 a 33.3 °C3 d’ag. del 2026: 21.0 a 31.4 °C4 d’ag. del 2026: 19.8 a 32.9 °C · 5.4 mm5 d’ag. del 2026: 17.9 a 33.8 °C6 d’ag. del 2026: 19.3 a 32.9 °C · 0.2 mm7 d’ag. del 2026: 19.2 a 33.3 °C8 d’ag. del 2026: 18.1 a 33.1 °C9 d’ag. del 2026: 20.9 a 34.2 °C · 1.2 mm10 d’ag. del 2026: 22.1 a 33.8 °C11 d’ag. del 2026: 18.6 a 33.8 °C12 d’ag. del 2026: 17.9 a 35.3 °C13 d’ag. del 2026: 18.3 a 37.8 °C14 d’ag. del 2026: 18.8 a 38.0 °C15 d’ag. del 2026: 18.0 a 35.0 °C · 0.7 mm16 d’ag. del 2026: 19.6 a 34.4 °C17 d’ag. del 2026: 17.4 a 36.2 °C18 d’ag. del 2026: 18.8 a 36.4 °C19 d’ag. del 2026: 20.5 a 37.0 °C20 d’ag. del 2026: 20.3 a 35.8 °C21 d’ag. del 2026: 19.0 a 29.4 °C22 d’ag. del 2026: 20.0 a 27.4 °C23 d’ag. del 2026: 17.6 a 31.6 °C24 d’ag. del 2026: 17.4 a 29.7 °C · 0.7 mm25 d’ag. del 2026: 17.5 a 31.9 °C26 d’ag. del 2026: 17.3 a 30.2 °C27 d’ag. del 2026: 20.1 a 33.5 °C28 d’ag. del 2026: 15.0 a 26.9 °C29 d’ag. del 2026: 12.8 a 30.5 °C30 d’ag. del 2026: 13.7 a 31.7 °C4 d’ag. del 2026: 5.4 mm6 d’ag. del 2026: 0.2 mm9 d’ag. del 2026: 1.2 mm15 d’ag. del 2026: 0.7 mm24 d’ag. del 2026: 0.7 mm5 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0831.7°13.7°22.3°3559 %
29/0830.5°12.8°21.8°2850 %
28/0826.9°15.0°22.1°4336 %
27/0833.5°20.1°26.1°4261 %
26/0830.2°17.3°24.2°6370 %
25/0831.9°17.5°24.6°3254 %
24/0829.7°17.4°22.9°0.7 mm5479 %
23/0831.6°17.6°23.9°3979 %
22/0827.4°20.0°22.6°3974 %
21/0829.4°19.0°23.5°4057 %
20/0835.8°20.3°26.1°6161 %
19/0837.0°20.5°27.4°3374 %
18/0836.4°18.8°26.7°3163 %
17/0836.2°17.4°26.2°2864 %
16/0834.4°19.6°24.9°5266 %
15/0835.0°18.0°25.1°0.7 mm3257 %
14/0838.0°18.8°28.1°4343 %
13/0837.8°18.3°27.4°4052 %
12/0835.3°17.9°26.5°3664 %
11/0833.8°18.6°26.5°3970 %
10/0833.8°22.1°26.7°3268 %
09/0834.2°20.9°27.3°1.2 mm3865 %
08/0833.1°18.1°26.1°4472 %
07/0833.3°19.2°26.5°3669 %
06/0832.9°19.3°25.6°0.2 mm4069 %
05/0833.8°17.9°26.0°3565 %
04/0832.9°19.8°24.3°5.4 mm4583 %
03/0831.4°21.0°26.1°3882 %
02/0833.3°20.2°26.9°3972 %
01/0832.3°18.8°25.4°3678 %

Altres nuclis de Mont-ral