El temps

la Cadeneta

Mont-ral · l'Alt Camp · 737 m · 17 hab.

23,5°C
Vent
3 km/hSE
Ratxa
10 km/h
Humitat
76 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Prades, a 7,6 km i −190 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 22,3 °C a 927 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

35Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
10,6µg/m³
NO₂
1,9µg/m³
O₃
88µg/m³
SO₂
0,7µg/m³
CO
129µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà48
  • dj.49
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Alcover · a 10 km · estació rural, industrial

H2S
1,4µg/m³
NO
2,8µg/m³
NO2
7,1µg/m³
O3
80,6µg/m³
SO2
2,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Siurana (Cornudella de Montsant)

73,1 %−1,5 en 30 dies

8,8 hm³ · a 15 km de la Cadeneta

L'aforament més proper

Montblanc

0,04m³/s

El Francolí · a 11 km · nivell −0,02 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Camp

Ara mateix, la Cadeneta és el 2n punt més fresc dels 24 de la comarca.

−2,8 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 22,7Mont-ral
  2. 23,5la Cadeneta
  3. 23,7Querol
  4. 25,2el Pla de Santa Maria
  5. 25,5el Pont d'Armentera
  6. 25,7Aiguamúrcia
  7. 25,7Rodonyà
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mont-ral (22,7 °C) a la Masó (26,9 °C).

Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 24 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2320:31
Alba civil
06:54
Migdia solar
13:57
Crepuscle civil
20:59
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a la Cadeneta és diferent

la Cadeneta és a 737 m, 129 m per sota del nucli de Mont-ral. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,7 i 1,1 °C més, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 3è nucli més enlairat dels 5 del municipi. Dins de Alt Camp, que va dels 107 als 866 m, queda a la part alta de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Prades, a 7,6 km i −190 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

94l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

49l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

0l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

49l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

56l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta38.7 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-13.1 °C18 de gen. del 2017
Dia amb més pluja287.4 mm22 d’oct. del 2019

Mesurats a l'estació de Prades, a 7,6 km i −190 m de desnivell. Sèrie des del 1 de febr. del 2013 · 4.955 dies amb dada (13 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del ONO, en 29 % dels 4.954 dies de sèrie.N · 1.1 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 50 km/hNNE · 0.9 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 39 km/hNE · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 41 km/hENE · 2.1 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 60 km/hE · 8.4 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 56 km/hESE · 10.5 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 50 km/hSE · 4.2 % dels dies · ratxa mitjana 19 km/h · màxima 47 km/hSSE · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 29 km/hS · 0.8 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 30 km/hSSO · 2.4 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 29 km/hSO · 4.1 % dels dies · ratxa mitjana 18 km/h · màxima 35 km/hOSO · 4.9 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 61 km/hO · 16.5 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 63 km/hONO · 29.1 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 66 km/hNO · 11.3 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 63 km/hNNO · 1.7 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 60 km/hNESO29 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del ONO en el 29 % dels dies.

  • ONO29 % · 26 km/h de mitjana · fins a 66
  • O17 % · 24 km/h de mitjana · fins a 63
  • NO11 % · 26 km/h de mitjana · fins a 63
  • ESE11 % · 19 km/h de mitjana · fins a 50

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 4.954 dies de sèrie, mesurats a 2 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Prades

Els últims 30 dies

4°21°37°1 d’ag. del 2026: 14.8 a 30.1 °C2 d’ag. del 2026: 17.7 a 30.5 °C3 d’ag. del 2026: 13.0 a 27.7 °C4 d’ag. del 2026: 10.9 a 30.7 °C5 d’ag. del 2026: 12.0 a 29.9 °C6 d’ag. del 2026: 14.0 a 30.3 °C · 0.8 mm7 d’ag. del 2026: 13.3 a 31.3 °C8 d’ag. del 2026: 15.1 a 29.6 °C · 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 16.0 a 30.7 °C · 0.1 mm10 d’ag. del 2026: 17.5 a 30.5 °C11 d’ag. del 2026: 13.7 a 30.4 °C12 d’ag. del 2026: 15.7 a 31.9 °C13 d’ag. del 2026: 12.1 a 34.3 °C14 d’ag. del 2026: 13.0 a 33.8 °C · 0.6 mm15 d’ag. del 2026: 11.3 a 30.1 °C16 d’ag. del 2026: 14.4 a 31.6 °C17 d’ag. del 2026: 10.9 a 33.0 °C18 d’ag. del 2026: 12.5 a 33.6 °C19 d’ag. del 2026: 13.2 a 36.0 °C20 d’ag. del 2026: 15.0 a 30.7 °C21 d’ag. del 2026: 14.6 a 26.2 °C22 d’ag. del 2026: 14.9 a 24.9 °C23 d’ag. del 2026: 14.8 a 28.6 °C24 d’ag. del 2026: 13.7 a 25.5 °C · 7.5 mm25 d’ag. del 2026: 11.9 a 28.4 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 17.7 a 27.0 °C27 d’ag. del 2026: 17.3 a 29.0 °C28 d’ag. del 2026: 8.4 a 23.1 °C29 d’ag. del 2026: 5.5 a 28.4 °C30 d’ag. del 2026: 8.5 a 27.6 °C6 d’ag. del 2026: 0.8 mm8 d’ag. del 2026: 0.1 mm9 d’ag. del 2026: 0.1 mm14 d’ag. del 2026: 0.6 mm24 d’ag. del 2026: 7.5 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm8 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0827.6°8.5°18.9°62 %
29/0828.4°5.5°16.9°70 %
28/0823.1°8.4°17.4°48 %
27/0829.0°17.3°22.4°67 %
26/0827.0°17.7°21.1°76 %
25/0828.4°11.9°19.5°0.1 mm72 %
24/0825.5°13.7°19.5°7.5 mm93 %
23/0828.6°14.8°20.5°88 %
22/0824.9°14.9°18.6°91 %
21/0826.2°14.6°19.4°73 %
20/0830.7°15.0°21.7°70 %
19/0836.0°13.2°25.6°56 %
18/0833.6°12.5°22.5°68 %
17/0833.0°10.9°22.9°64 %
16/0831.6°14.4°22.8°58 %
15/0830.1°11.3°20.9°70 %
14/0833.8°13.0°23.7°0.6 mm52 %
13/0834.3°12.1°23.8°45 %
12/0831.9°15.7°23.8°60 %
11/0830.4°13.7°23.3°71 %
10/0830.5°17.5°23.6°64 %
09/0830.7°16.0°24.5°0.1 mm52 %
08/0829.6°15.1°23.1°0.1 mm72 %
07/0831.3°13.3°22.9°78 %
06/0830.3°14.0°22.2°0.8 mm76 %
05/0829.9°12.0°22.2°66 %
04/0830.7°10.9°20.2°77 %
03/0827.7°13.0°21.7°89 %
02/0830.5°17.7°24.0°75 %
01/0830.1°14.8°22.4°83 %

Altres nuclis de Mont-ral