El temps

Santa Eugènia

Avinyonet de Puigventós · l'Alt Empordà · 62 m · 18 hab.

27,8°C
Vent
17 km/hE
Ratxa
27 km/h
Humitat
47 %
Pluja 24 h
0,0 mm

Dada de l'estació de Navata, a 4,8 km i −90 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,2 °C a 152 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

34Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
4,6µg/m³
PM10
8,3µg/m³
NO₂
2,1µg/m³
O₃
84µg/m³
SO₂
0,2µg/m³
CO
140µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui36
  • demà40
  • dj.43
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix2 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Agullana · a 18 km · estació rural, fons

O3
70,5µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Darnius Boadella (Darnius)

63,2 %−8,0 en 30 dies

40,0 hm³ · a 13 km de Santa Eugènia

L'aforament més proper

Santa Llogaia d'Àlguema

0,02m³/s

El Manol · a 4 km · nivell −0,32 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Empordà

Ara mateix, Santa Eugènia és el 22è punt més càlid dels 69 de la comarca.

+0,5 °C respecte de la mediana de la comarca.

  1. 27,7Bàscara
  2. 27,7Borrassà
  3. 27,7Masarac
  4. 27,8Santa Eugènia
  5. 27,8el Far d'Empordà
  6. 27,8Figueres
  7. 27,8la Jonquera
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de la Vajol (25,1 °C) a Mollet de Peralada (28,5 °C).

Per altitud és el 34è punt més enlairat dels 69 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 9 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:1420:25
Alba civil
06:45
Migdia solar
13:49
Crepuscle civil
20:54
Durada del dia
13 h 10 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Santa Eugènia és diferent

Santa Eugènia és a 62 m d'altitud. És el nucli més baix del municipi, dels 3 que en té. Dins de Alt Empordà, que va dels 0 als 1113 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Navata, a 4,8 km i −90 m de desnivell. És la més representativa d'aquest punt tenint en compte distància i cota.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

108l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

86l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

37l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

3l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

54l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Fa 9 dies que no hi plou de manera apreciable.

Rècords de l'estació

Temperatura més alta45.1 °C18 de jul. del 2023
Temperatura més baixa-4.8 °C27 de febr. del 2018
Dia amb més pluja159.2 mm18 de nov. del 2018
Ratxa de vent més forta123 km/h15 de març del 2026

Mesurats a l'estació de Navata, a 4,8 km i −90 m de desnivell. Sèrie des del 27 d’ag. del 2014 · 4.386 dies amb dada (12 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del E, en 20 % dels 4.387 dies de sèrie.N · 17.7 % dels dies · ratxa mitjana 43 km/h · màxima 123 km/hNNE · 8.9 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 102 km/hNE · 2.8 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 55 km/hENE · 7.2 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 60 km/hE · 20.3 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 67 km/hESE · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 62 km/hSE · 5.2 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 55 km/hSSE · 3.6 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 52 km/hS · 6.7 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 115 km/hSSO · 3.9 % dels dies · ratxa mitjana 34 km/h · màxima 73 km/hSO · 3.3 % dels dies · ratxa mitjana 35 km/h · màxima 69 km/hOSO · 2.3 % dels dies · ratxa mitjana 31 km/h · màxima 69 km/hO · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 83 km/hONO · 0.5 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 63 km/hNO · 1.3 % dels dies · ratxa mitjana 53 km/h · màxima 110 km/hNNO · 8.4 % dels dies · ratxa mitjana 49 km/h · màxima 122 km/hNESO20 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del E en el 20 % dels dies.

  • E20 % · 28 km/h de mitjana · fins a 67
  • N18 % · 43 km/h de mitjana · fins a 123
  • NNE9 % · 39 km/h de mitjana · fins a 102
  • NNO8 % · 49 km/h de mitjana · fins a 122

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 4.387 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Navata

Els últims 30 dies

14°27°40°1 d’ag. del 2026: 21.0 a 34.0 °C · 0.1 mm2 d’ag. del 2026: 20.4 a 36.9 °C3 d’ag. del 2026: 22.2 a 33.2 °C4 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.9 °C5 d’ag. del 2026: 21.5 a 37.6 °C6 d’ag. del 2026: 19.5 a 36.2 °C · 4.1 mm7 d’ag. del 2026: 18.5 a 35.3 °C · 0.1 mm8 d’ag. del 2026: 20.9 a 36.5 °C9 d’ag. del 2026: 21.0 a 39.0 °C10 d’ag. del 2026: 21.8 a 35.9 °C11 d’ag. del 2026: 20.9 a 36.1 °C12 d’ag. del 2026: 19.9 a 35.7 °C13 d’ag. del 2026: 21.0 a 37.5 °C14 d’ag. del 2026: 22.5 a 38.2 °C15 d’ag. del 2026: 22.8 a 35.1 °C16 d’ag. del 2026: 19.3 a 34.0 °C · 4.7 mm17 d’ag. del 2026: 19.0 a 35.8 °C18 d’ag. del 2026: 21.7 a 35.3 °C19 d’ag. del 2026: 20.5 a 34.4 °C20 d’ag. del 2026: 21.7 a 32.2 °C · 0.6 mm21 d’ag. del 2026: 18.3 a 28.9 °C · 22.9 mm22 d’ag. del 2026: 18.4 a 29.3 °C23 d’ag. del 2026: 17.0 a 30.6 °C24 d’ag. del 2026: 19.3 a 33.2 °C25 d’ag. del 2026: 17.5 a 32.0 °C26 d’ag. del 2026: 18.8 a 32.3 °C27 d’ag. del 2026: 19.6 a 35.4 °C28 d’ag. del 2026: 18.0 a 31.8 °C29 d’ag. del 2026: 15.9 a 30.3 °C30 d’ag. del 2026: 17.5 a 34.1 °C1 d’ag. del 2026: 0.1 mm6 d’ag. del 2026: 4.1 mm7 d’ag. del 2026: 0.1 mm16 d’ag. del 2026: 4.7 mm20 d’ag. del 2026: 0.6 mm21 d’ag. del 2026: 22.9 mm23 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0834.1°17.5°25.9°3649 %
29/0830.3°15.9°22.8°3758 %
28/0831.8°18.0°24.6°3752 %
27/0835.4°19.6°27.6°5563 %
26/0832.3°18.8°25.3°3870 %
25/0832.0°17.5°24.0°3168 %
24/0833.2°19.3°25.4°4870 %
23/0830.6°17.0°24.2°3377 %
22/0829.3°18.4°22.9°3260 %
21/0828.9°18.3°22.7°22.9 mm3469 %
20/0832.2°21.7°25.7°0.6 mm3769 %
19/0834.4°20.5°28.3°2568 %
18/0835.3°21.7°27.2°3262 %
17/0835.8°19.0°26.8°2859 %
16/0834.0°19.3°24.8°4.7 mm4763 %
15/0835.1°22.8°27.6°3255 %
14/0838.2°22.5°29.9°3248 %
13/0837.5°21.0°29.5°3157 %
12/0835.7°19.9°27.4°3263 %
11/0836.1°20.9°27.1°3666 %
10/0835.9°21.8°28.2°3464 %
09/0839.0°21.0°29.4°3849 %
08/0836.5°20.9°28.5°3545 %
07/0835.3°18.5°26.8°0.1 mm4262 %
06/0836.2°19.5°26.0°4.1 mm4868 %
05/0837.6°21.5°29.4°3151 %
04/0834.9°20.5°27.7°2864 %
03/0833.2°22.2°26.7°3384 %
02/0836.9°20.4°28.0°3963 %
01/0834.0°21.0°26.2°0.1 mm3269 %

Altres nuclis de Avinyonet de Puigventós