El temps

Clariana

Castellet i la Gornal · l'Alt Penedès · 202 m · 177 hab.

26,9°C
Vent
9 km/hSSE
Ratxa
17 km/h
Humitat
58 %
Pluja 24 h
0,0 mm
Pressió
1018 hPa

Dada de l'estació de Cunit, a 5,0 km i +184 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 28,1 °C a 18 m.

Qualitat de l'aire

Model CAMS · cel·la de 11 km

Índex europeu

38Raonablement bona

Ho marca ozó troposfèric.

Cap precaució per a la població general.

PM2,5
5,4µg/m³
PM10
11,1µg/m³
NO₂
3,3µg/m³
O₃
96µg/m³
SO₂
0,5µg/m³
CO
139µg/m³
17:00pròximes 24 h16:00
  • avui41
  • demà41
  • dj.43
  • màxim de cada dia

Pol·len a l'aire

  • Gramíniesbaix1 grans/m³
  • Artemisiabaix1 grans/m³

Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.

CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.

Mesurat de veritat, el 31 d'agost

Cubelles (Poliesportiu) · a 7 km · estació suburbana, fons

NO
1,3µg/m³
NO2
6,5µg/m³
O3
66,0µg/m³
PM10
7,7µg/m³
PM2,5
4,0µg/m³
SO2
3,0µg/m³

Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›

Aigua

L'embassament més proper

Embassament de Foix (Castellet i la Gornal)

53,7 %−5,3 en 30 dies

1,8 hm³ · a 3 km de Clariana

L'aforament més proper

Castellet i la Gornal

0,14m³/s

El Foix · a 3 km · nivell 0,11 m

Agència Catalana de l’Aigua · dades obertes. Són les estacions més properes dins de 25 km, no necessàriament el riu que passa pel poble: els aforaments estan on hi ha instrumentació, no on hi ha nuclis. Tots els embassaments i rius ›

Com queda dins de l'Alt Penedès

Ara mateix, Clariana és el 13è punt més càlid dels 28 de la comarca.

Pràcticament igual que la mitjana comarcal.

  1. 26,7Santa Fe del Penedès
  2. 26,8el Pla del Penedès
  3. 26,8Vilafranca del Penedès
  4. 26,9Clariana
  5. 27,0Pacs del Penedès
  6. 27,0Sant Quintí de Mediona
  7. 27,1Castellet i la Gornal
  8. Valors en graus Celsius

A la comarca, de Mediona (25,0 °C) a Sant Sadurní d'Anoia (27,8 °C).

Per altitud és el 22è punt més enlairat dels 28 de la comarca.

Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 10 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.

Sol i lluna

Sol

07:2120:29
Alba civil
06:52
Migdia solar
13:55
Crepuscle civil
20:57
Durada del dia
13 h 08 min

Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.

Lluna

Gibosa minvant

78 % il·luminada · 19 dies

🌑 Propera nova
11 de set.
🌕 Propera plena
26 de set.

Per què el temps a Clariana és diferent

Clariana és a 202 m, 71 m per sobre del nucli de Castellet i la Gornal. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 0,4 i 0,6 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 2è nucli més enlairat dels 11 del municipi. Dins de Alt Penedès, que va dels 91 als 786 m, queda a la part baixa de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Cunit, a 5,0 km i 184 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.

Clima i rècords

Comptadors de l'any

Dies d'estiu

102l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 25 °C

Dies de calor

75l'any

0 aquest mes

màxima ≥ 30 °C

Nits tropicals

58l'any

0 aquest mes

mínima ≥ 20 °C

Dies de glaçada

2l'any

0 aquest mes

mínima < 0 °C

Dies de pluja

51l'any

0 aquest mes

≥ 0,2 mm

Rècords de l'estació

Temperatura més alta37.6 °C8 de jul. del 2026
Temperatura més baixa-4.7 °C13 de febr. del 2012
Dia amb més pluja93.0 mm19 d’oct. del 2017
Ratxa de vent més forta92 km/h27 de des. del 2017

Mesurats a l'estació de Cunit, a 5,0 km i 184 m de desnivell. Sèrie des del 28 de juny del 2006 · 7.365 dies amb dada (20 anys).

D'on ve el vent

Rosa dels vents: les ratxes vénen sobretot del SSO, en 13 % dels 6.158 dies de sèrie.N · 2.9 % dels dies · ratxa mitjana 24 km/h · màxima 47 km/hNNE · 1.8 % dels dies · ratxa mitjana 26 km/h · màxima 53 km/hNE · 2.2 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 66 km/hENE · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 30 km/h · màxima 54 km/hE · 3.1 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 53 km/hESE · 7.8 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 50 km/hSE · 7.3 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 49 km/hSSE · 5.3 % dels dies · ratxa mitjana 20 km/h · màxima 45 km/hS · 8.6 % dels dies · ratxa mitjana 21 km/h · màxima 66 km/hSSO · 13.3 % dels dies · ratxa mitjana 22 km/h · màxima 52 km/hSO · 9.9 % dels dies · ratxa mitjana 23 km/h · màxima 47 km/hOSO · 4.7 % dels dies · ratxa mitjana 25 km/h · màxima 73 km/hO · 2.5 % dels dies · ratxa mitjana 28 km/h · màxima 63 km/hONO · 2.7 % dels dies · ratxa mitjana 39 km/h · màxima 74 km/hNO · 12.0 % dels dies · ratxa mitjana 42 km/h · màxima 92 km/hNNO · 13.3 % dels dies · ratxa mitjana 29 km/h · màxima 85 km/hNESO13 %

Les ratxes més fortes de cada dia vénen del SSO en el 13 % dels dies.

  • SSO13 % · 22 km/h de mitjana · fins a 52
  • NNO13 % · 29 km/h de mitjana · fins a 85
  • NO12 % · 42 km/h de mitjana · fins a 92
  • SO10 % · 23 km/h de mitjana · fins a 47

Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 6.158 dies de sèrie, mesurats a 10 m. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.

Fitxa completa de l'estació de Cunit

Els últims 30 dies

16°26°36°1 d’ag. del 2026: 24.0 a 32.2 °C2 d’ag. del 2026: 23.2 a 32.9 °C3 d’ag. del 2026: 24.9 a 32.0 °C4 d’ag. del 2026: 23.8 a 32.0 °C5 d’ag. del 2026: 22.4 a 33.1 °C6 d’ag. del 2026: 24.2 a 32.9 °C7 d’ag. del 2026: 23.3 a 33.2 °C8 d’ag. del 2026: 23.6 a 32.8 °C9 d’ag. del 2026: 24.7 a 34.7 °C10 d’ag. del 2026: 24.0 a 32.7 °C · 1.4 mm11 d’ag. del 2026: 23.5 a 32.2 °C · 0.5 mm12 d’ag. del 2026: 23.9 a 32.4 °C13 d’ag. del 2026: 22.5 a 34.0 °C14 d’ag. del 2026: 21.7 a 33.7 °C15 d’ag. del 2026: 23.0 a 33.9 °C16 d’ag. del 2026: 23.1 a 33.9 °C · 0.1 mm17 d’ag. del 2026: 24.2 a 33.7 °C18 d’ag. del 2026: 24.7 a 33.5 °C19 d’ag. del 2026: 24.4 a 33.8 °C20 d’ag. del 2026: 21.5 a 34.7 °C · 5.9 mm21 d’ag. del 2026: 21.1 a 31.0 °C · 2.4 mm22 d’ag. del 2026: 20.5 a 28.8 °C · 15.2 mm23 d’ag. del 2026: 22.2 a 31.4 °C24 d’ag. del 2026: 17.6 a 31.5 °C · 28.1 mm25 d’ag. del 2026: 19.7 a 33.7 °C · 0.1 mm26 d’ag. del 2026: 21.5 a 31.2 °C27 d’ag. del 2026: 23.7 a 31.6 °C · 1.3 mm28 d’ag. del 2026: 17.9 a 32.3 °C · 0.1 mm29 d’ag. del 2026: 18.4 a 30.3 °C30 d’ag. del 2026: 20.6 a 30.0 °C10 d’ag. del 2026: 1.4 mm11 d’ag. del 2026: 0.5 mm16 d’ag. del 2026: 0.1 mm20 d’ag. del 2026: 5.9 mm21 d’ag. del 2026: 2.4 mm22 d’ag. del 2026: 15.2 mm24 d’ag. del 2026: 28.1 mm25 d’ag. del 2026: 0.1 mm27 d’ag. del 2026: 1.3 mm28 d’ag. del 2026: 0.1 mm28 mm01/0808/0815/0822/0829/08
Veure la taula diària
DiaMàx.Mín.Mitj.PlujaRatxaHR
30/0830.0°20.6°25.0°2074 %
29/0830.3°18.4°24.8°2259 %
28/0832.3°17.9°25.5°0.1 mm4038 %
27/0831.6°23.7°27.2°1.3 mm2078 %
26/0831.2°21.5°26.5°2372 %
25/0833.7°19.7°26.1°0.1 mm2768 %
24/0831.5°17.6°24.6°28.1 mm4283 %
23/0831.4°22.2°26.4°2274 %
22/0828.8°20.5°24.6°15.2 mm3074 %
21/0831.0°21.1°26.1°2.4 mm3168 %
20/0834.7°21.5°28.9°5.9 mm4869 %
19/0833.8°24.4°28.7°2079 %
18/0833.5°24.7°28.9°2476 %
17/0833.7°24.2°28.4°2272 %
16/0833.9°23.1°28.5°0.1 mm2463 %
15/0833.9°23.0°28.5°2462 %
14/0833.7°21.7°27.9°2468 %
13/0834.0°22.5°28.5°1964 %
12/0832.4°23.9°28.4°2370 %
11/0832.2°23.5°28.3°0.5 mm3077 %
10/0832.7°24.0°28.7°1.4 mm3175 %
09/0834.7°24.7°29.3°2071 %
08/0832.8°23.6°28.5°2175 %
07/0833.2°23.3°28.2°2272 %
06/0832.9°24.2°28.1°5469 %
05/0833.1°22.4°28.3°1969 %
04/0832.0°23.8°27.6°2177 %
03/0832.0°24.9°28.2°2878 %
02/0832.9°23.2°28.0°2178 %
01/0832.2°24.0°28.0°2076 %

Altres nuclis de Castellet i la Gornal