Seix
Montferrer i Castellbò · l'Alt Urgell · 1276 m · 4 hab.
Temperatura máxima: 35 ºC. Afecta a los valles de la vertiente sur.
dc., 2 de set., 13:00 → dc., 2 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
Temperatura máxima: 35 ºC. El aviso se refiere a los valles del sur.
dj., 3 de set., 13:00 → dj., 3 de set., 20:59 · probabilitat 40%-70%
Recomanacions
Esté atento. Manténgase informado de la predicción meteorológica más actualizada. Se pueden producir daños moderados a personas y bienes, especialmente a aquellos vulnerables o en zonas expuestas al fenómeno.
Avís oficial de l'Agència Estatal de Meteorologia. Consulta'l a AEMET
- Vent
- 8 km/hOSO
- Ratxa
- 25 km/h
- Humitat
- 36 %
- Pluja 24 h
- 0,0 mm
- Pressió
- 912 hPa
Dada de l'estació de Tírvia, a 12,9 km i +321 m de desnivell · fa 1 hora · lectura provisional, pendent de validació del Meteocat · Meteocat XEMA · dades obertes
Temperatura corregida pel desnivell: l'estació marca 27,8 °C a 955 m.
Qualitat de l'aire
Model CAMS · cel·la de 11 km
Índex europeu
34Raonablement bona
Ho marca ozó troposfèric.
Cap precaució per a la població general.
- PM2,5
- 4,8µg/m³
- PM10
- 7,6µg/m³
- NO₂
- 0,5µg/m³
- O₃
- 84µg/m³
- SO₂
- 0,1µg/m³
- CO
- 108µg/m³
- avui34
- demà36
- dj.37
- màxim de cada dia
Pol·len a l'aire
- Ambrosiabaix2 grans/m³
- Gramíniesbaix1 grans/m³
Només es mostren les espècies que superen el llindar de presència de la Red Española de Aerobiología. Els llindars no són els mateixos per a totes: 30 grans de gramínia són molts i 30 d'olivera no ho són.
CAMS Europa via Open-Meteo · CC-BY 4.0. És un model, no una estació: el valor correspon a una cel·la de 11 km de costat, que és la resolució real de CAMS, i no a aquest carrer en concret. Dada de les 17:00.
Mesurat de veritat, el 31 d'agost
Sort · a 15 km · estació rural, fons
- O3
- 53,0µg/m³
- PM10
- 13,3µg/m³
- PM2,5
- 5,4µg/m³
Mitjanes de tot el dia a l'estació, no lectures d'ara: el registre de la XVPCA s'actualitza un cop al dia i porta unes vint hores de retard. L'índex de dalt és d'un model i sí que va al dia. Totes les estacions ›
Com queda dins de l'Alt Urgell
Ara mateix, Seix és el 3r punt més fresc dels 20 de la comarca.
−3,6 °C respecte de la mediana de la comarca.
Per altitud és el 2n punt més enlairat dels 20 de la comarca.
Cada valor surt de l'estació de referència del punt, corregida pel desnivell; hi intervenen 6 estacions diferents. No és un termòmetre a cada poble, i les nits d'inversió tèrmica la correcció pot quedar-se curta o passar-se.
Sol i lluna
Sol
- Alba civil
- 06:52
- Migdia solar
- 13:56
- Crepuscle civil
- 21:00
- Durada del dia
- 13 h 11 min
Avui el dia escurça 3 minuts respecte d'ahir.
Lluna
Gibosa minvant
78 % il·luminada · 19 dies
- 🌑 Propera nova
- 11 de set.
- 🌕 Propera plena
- 26 de set.
Per què el temps a Seix és diferent
Seix és a 1276 m, 588 m per sobre del nucli de Montferrer i Castellbò. Aquest desnivell fa que hi soli fer entre 3,1 i 5,0 °C menys, i la diferència s'accentua les nits serenes d'hivern. És el 10è nucli més enlairat dels 26 del municipi. Dins de Alt Urgell, que va dels 445 als 1732 m, queda a la franja mitjana de la comarca. L'observació prové de l'estació automàtica de Tírvia, a 12,9 km i 321 m de desnivell. Com que la diferència d'altitud és considerable, la temperatura que es mostra ja ve corregida; no és la lectura crua de l'estació.
Clima i rècords
Comptadors de l'any
Dies d'estiu
100l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 25 °C
Dies de calor
64l'any
0 aquest mes
màxima ≥ 30 °C
Nits tropicals
0l'any
0 aquest mes
mínima ≥ 20 °C
Dies de glaçada
47l'any
0 aquest mes
mínima < 0 °C
Dies de pluja
84l'any
0 aquest mes
≥ 0,2 mm
Fa 6 dies que no hi plou de manera apreciable.
Rècords de l'estació
| Temperatura més alta | 38.1 °C | 28 de juny del 2019 |
|---|---|---|
| Temperatura més baixa | -11.0 °C | 9 de febr. del 2018 |
| Dia amb més pluja | 70.4 mm | 22 de gen. del 2020 |
Mesurats a l'estació de Tírvia, a 12,9 km i 321 m de desnivell. Sèrie des del 12 de gen. del 2018 · 3.148 dies amb dada (8 anys).
D'on ve el vent
Les ratxes més fortes de cada dia vénen del OSO en el 20 % dels dies.
- OSO20 % · 27 km/h de mitjana · fins a 46
- O14 % · 29 km/h de mitjana · fins a 64
- NNE11 % · 31 km/h de mitjana · fins a 68
- SSE10 % · 30 km/h de mitjana · fins a 68
Cada dia compta una vegada, per la direcció de la seva ratxa màxima, sobre 3.145 dies de sèrie, mesurats a 6 m — les estacions de muntanya mesuren més baix, perquè a 10 m el pal no aguanta el gel, i allà el vent es mesura més fluix. El radi va amb l'arrel quadrada de la freqüència, perquè l'ull compara àrees i no radis. I això diu d'on ve el vent fort, no la freqüència de les brises fluixes: la marinada de cada tarda d'estiu hi surt poc perquè poques vegades és la ratxa del dia.
Els últims 30 dies
Veure la taula diària
| Dia | Màx. | Mín. | Mitj. | Pluja | Ratxa | HR |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30/08 | 29.0° | 10.6° | 19.4° | — | — | 54 % |
| 29/08 | 26.8° | 8.5° | 17.5° | — | — | 55 % |
| 28/08 | 24.4° | 12.4° | 18.6° | — | — | 41 % |
| 27/08 | 29.4° | 15.6° | 22.8° | — | — | 52 % |
| 26/08 | 28.0° | 11.3° | 20.4° | — | — | 62 % |
| 25/08 | 26.4° | 12.5° | 18.4° | — | — | 72 % |
| 24/08 | 26.7° | 12.6° | 17.9° | 21.1 mm | — | 81 % |
| 23/08 | 29.9° | 14.1° | 22.2° | — | — | 62 % |
| 22/08 | 24.7° | 11.2° | 17.9° | — | — | 73 % |
| 21/08 | 25.1° | 12.2° | 17.6° | 1.1 mm | — | 74 % |
| 20/08 | 29.4° | 14.6° | 21.1° | 5.1 mm | — | 67 % |
| 19/08 | 34.3° | 12.8° | 23.1° | 2.9 mm | — | 51 % |
| 18/08 | 32.5° | 12.0° | 21.8° | — | — | 56 % |
| 17/08 | 30.8° | 12.0° | 20.6° | 0.1 mm | — | 68 % |
| 16/08 | 29.0° | 12.5° | 17.4° | 2.4 mm | — | 84 % |
| 15/08 | 29.9° | 13.7° | 19.1° | 0.1 mm | — | 69 % |
| 14/08 | 35.8° | 13.9° | 22.2° | 0.2 mm | — | 57 % |
| 13/08 | 34.8° | 15.1° | 23.2° | — | — | 59 % |
| 12/08 | 32.6° | 13.9° | 21.6° | 0.1 mm | — | 71 % |
| 11/08 | 32.3° | 14.5° | 21.0° | 26 mm | — | 72 % |
| 10/08 | 31.9° | 15.3° | 23.2° | — | — | 56 % |
| 09/08 | 32.2° | 14.7° | 22.0° | 1.5 mm | — | 66 % |
| 08/08 | 34.6° | 14.8° | 21.4° | 22.1 mm | — | 76 % |
| 07/08 | 32.3° | 13.0° | 20.2° | 3.6 mm | — | 80 % |
| 06/08 | 31.9° | 15.4° | 20.0° | 16.1 mm | — | 78 % |
| 05/08 | 32.4° | 15.3° | 24.0° | — | — | 55 % |
| 04/08 | 31.9° | 13.4° | 22.1° | 0.1 mm | — | 62 % |
| 03/08 | 33.1° | 14.7° | 21.0° | 8.8 mm | — | 72 % |
| 02/08 | 35.1° | 14.6° | 25.0° | — | — | 57 % |
| 01/08 | 35.1° | 16.4° | 23.0° | 2.3 mm | — | 59 % |
Altres nuclis de Montferrer i Castellbò
- el Balcó del Pirineu736 m
- Montferrer688 m
- Aravell783 m
- Bellestar774 m
- Castellbò802 m
- Vilamitjana983 m
- Guils del Cantó1382 m
- Santa Creu1294 m
- Pallerols del Cantó1281 m
- Albet1194 m
- Sant Andreu1342 m
- Cassovall1135 m
- Solanell1261 m
- Cercèdol1025 m
- Turbiàs1214 m
- Solans1332 m
- Avellanet1275 m
- Carmeniu1123 m
- Saulet934 m
- Vila-rubla1474 m
- Canturri1403 m
- les Eres1257 m
- Sallent1320 m
- Sendes1239 m
- Sant Joan de l'Erm1732 m